Copy

srpen 2014

Maňáskový zákon a ministerstvo začerňování

Hezký letní den,

máme pro vás dobré i nedobré zprávy o prosazování zákonů Rekonstrukce státu.

Předminulý týden se vláda s opozicí dohodly, že odpolitizování české státní správy se konat nebude. Připravily kompromisní verzi zákona o státní službě, která víceméně ponechává politikům neomezenou moc nad úředníky. Na Ministerstvu vnitra narazil také zákon o povinném zveřejňování smluv. Naštěstí je ministerstvo ve svém odporu spíše osamoceno.

A navíc navzdory těmto komplikacím alespoň pěkně štveme p
olitického podnikatele Ivo Rittiga, jak je vidět na obrázku jeho tweetu:


Poslední překážka pro zveřejňování smluv: Ministerstvo vnitra

Zákon o zveřejňování smluv narazil na - doufejme - poslední překážku. Předminulý týden premiér Bohuslav Sobotka požádal Ministerstvo vnitra, aby zákon dopracovalo. Jednoznačně se přitom postavil za podmínku, že nezveřejněná smlouva veřejné instituce neplatí. Ministerstvo ale k překvapení všech udělalo ze zákona podivuhodný cedník: umožňuje celé smlouvy začernit a tím obejít povinnost zveřejnění. Navíc přidalo do jednoduchého zákona další porci byrokracie a nelogičnosti do té míry, že by zákon nemusel vůbec fungovat, jak popisují Jan FarskýMatěj Hollan nebo Oldřich Kužílek.

Paradoxně návrh ministerstva představila náměstkyně Adriana Krnáčová (ANO), která dříve bojovala za zveřejňování smluv v iniciativě Veřejnost proti korupci, ale od vstupu do politiky zákon systematicky kritizuje.

Vypracovali jsme analýzu a poskytli ji poslancům a ministrům. Naše podrobné stanovisko si můžete přečíst zdeV této podobě by zákon neměl smysl. S ministerskou verzí není podle našich informací spokojený ani premiér, ani šéf ANO. 
 

Odpolitizování státní správy: politici se dohodli na maňáskovém zákoně

Vláda ustoupila obstrukcím ODS a TOP 09 a domluvila kompromisní verzi služebního zákona. Jeho podobu kritizuje většina politologů a komentátorů i šéf vládních legislativců Jiří Dientsbier ml. (viz. rozhovor s Jiřím Dienstbierem v DVTV zde, blog Vladimíry Dvořákové zde a zde a její komentář zde, rozhovor s Jiřím Pehem zde, komentář Bohumila Doležala zde, komentář Jaroslava Spurného zde, komentář Petra Fischera zde,nebo komentáře Martina Fendrycha zde a zde).

Mít zkušené a profesionální úředníky, které každý nově jmenovaný ministr nevymete z úřadu pryč, by chtěl každý - jak vidíte třeba na předvolebním plakátu ANO.

Jak si můžete přečíst zde, je však dosavadní praxe v ČR taková, že se na klíčových místech úředníci střídají jak aprílové počasí.

Jednou ze záruk profesionalizace státní správy je, že na výběr a odvolání vysokých úředníků dohlíží politiky jmenovaný, ale částečně nezávislý státní tajemníkOdpůrcům zákona se však povedlo vyvolat zbytečný strach z všemocných úředníků, kteří popravdě nemají v Česku dobrou pověst. Pravomoci státního tajemníka tak politici právě omezili a převedli pod superministerstvo vnitra.  Zasadili tím poslední ránu již tak nahlodanému zákonu, který Rekonstrukce státu považovala za nedokončený.

Zkušenosti z okolních zemí přitom ukazují, že jsou tyto obavy neopodstatněné a že žádné "Jistě, pane ministře" nehrozí. Na Slovensku před šesti lety zrušili svůj Úrad pre štátnu službu a jeho osekané kompetence převedli na vnitro. Dnes vláda připravuje návrat k původnímu modelu, protože se ukázalo, že nová podoba ztratila smysl,” píše týdeník Respekt.

Konkrétní podoba zákona bude navíc zveřejněna pravděpodobně jen několik dní před schůzí Sněmovny, na které se má projednávat. Varovali jsme šéfy stran, že takto rychlé schvalování je hazardování se zásadní reformou české státní správy. Pokud se pozměňovací zákon schválí během několika dní, půjde o přílepek století.

I když víme, že šance jsou malé, poslali jsme poslancům a novinářům analýzu nepodařeného kompromisu. Poslance budeme před hlasováním oslovovat, aby maňáskový zákon odmítli. Sledujte náš facebookový profil, kde oznámíme další kroky.

A zatím se můžete podívat třeba na toto video, ve kterém Lenka Petráková, expertka Oživení, vysvětluje v rozhovoru s Martinem Veselovským problematiku tohoto komplikovaného zákona.

Share
Tweet
Forward


Lobbisté v ohrožení a další rekonstrukční kroky

Poslanecký podvýbor se domluvil, jak by se měl změnit jednací řád sněmovny. Navrhuje i opatření, ke kterým se poslanci zavázali v rámci Rekonstrukce státu. Znamenalo by to větší přehled o kuchtění zákonů v poslaneckých výborech a více času odhalit různé podivuhodné pozměňovací návrhy mezi druhým a třetím čtením zákona nejen pro veřejnost, ale i pro samotné poslance. Méně často by potom poslanci tvrdili, že se o něčem hlasovalo omylem, jako před několika týdny.

Rekonstrukční bod zlepšení legislativního procesu se nám tak zatím daří prosazovat. Více si můžete přečíst na blogu Pavla France, jednoho z garantů Rekonstrukce státu.

Ambasadoři Rekonstrukce státu se pustili do oslovování senátorů, aby zjistili jejich postoj k rozšíření pravomocí nezávislé kontroly NKÚ. Na konec srpna také chystáme velké setkání ambasadorů.

Chcete si podebatovat se svým zákonodárcem?
Připojte se.

Minulý měsíc ministr financí Babiš jmenoval a zase odvolával šéfy státních firem. Členové platformy Rekonstrukce státu, organizace Frank Bold a Naši Politici, analyzovali, jaké lidi jmenuje vláda do dozorčích rad státem vlastněných podniků. Došli k závěru, že vládní výbor pro nominace do dozorčích rad problém nebezpečných trafik nevyřešil. Bohužel jsme se dozvěděli, že Ministerstvo financí svůj plán na zákon o nominacích do dozorčích rad vzdalo.

V červenci jsme připravili seminář o střetu zájmů pro experty, úředníky a zástupce politických stran. Na jednání s Úřadem vlády se nám dařilo najít shodu na základní podobě legislativy.

Čekáme také (zatím jen měsíc) na zákon o financování politických stran, který má Úřad vlády zaslat do připomínkového řízení.

Co chystáme dál?

Na září připravujeme detailní hodnocení poslanců a senátorů z hlediska prosazování rekonstrukčních zákonů.

Můžete nám pomoci hodnocení šířit jako mediální partner? Napište nám.


Zajímá vás víc?

Podle průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi občané důvěřují transparentnosti a zákonům, více než výměně politků.

"Příště už se volbách nemusíme orientovat jenom podle nápisů na billboardech." Poslechněte si zhodnocení dosavadního fungování Rekonstrukce státu z pohledu Jiřího Boudala, koordinátora platformy, v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu.

Na našem webu přibývají také profily významných podporovatelů Rekonstrukce státu. Přečtěte si, proč nás podporují.

Oživení, člen platformy Rekonstrukce státu, vydalo zajímavou studii o střetu zájmů a mechanismech vymahatelnosti v zemích EU.

Proč má být otevřenost pořádně zauzlovaná? Na to vám (ne)odpoví Oldřich Kužílek ve svém komentáři pro MF Dnes.

Jak se z Registru dělá netransparentní transparenční zákon popisuje ve svém blogu Jan Farský.

Proč nechce Adriana Krnáčová zveřejňovat smlouvy? Odpověď hledá ve svém blogu Matěj Hollan.

Kvůli Registru jsme nakonec bili na poplach tak intenzivně, že se se nám podařilo vzburcovat novináře iDnesu.

Depolitizace skončila, zapomeňte! Tolik Radim Bures ve svém komentáři pro MF Dnes k poslednímu vývoji okolo služebního zákona.

Lenka Pe
tráková se ke služebnímu zákonu vyjadřovala také v rozhovoru pro DVTV.

A mimochodem, možná jste zaslechli, že za Rekonstrukcí státu ve skutečnosti stojí solární baroni? Skandální odhalení čtěte zde!

Rekonstrukci státu finančně podporují nadace a desítky soukromých dárců. Jejich seznam naleznete na našich stránkách a na našem transparentním účtu.

Díky vám se nám podařilo vybrat již více než polovinu prostředků potřebných na monitorování hlasování poslanců a senátorů. Děkujeme!

Pomozte nám dostat se do druhé poloviny.

V září nás čeká hlasování o dalších rekonstrukčních zákonech. Když nám přispějete včas, budeme se na ně moci lépe připravit.

Zvláštní poděkování za dlouhodobou podporu patří Fondu Otakara Motejla

Rekonstruujte s námi:

  • Informace jsou zásadní - přepošlete tento newsletter známým, kolegům, přátelům i nepřátelům.
  • Chcete přispět na prosazování zákonů? Podívejte se zde.
  • Pomozte přesvědčovat politiky, staňte se ambasadorem.
Sledujte Facebook
Nebo Twitter
Podpořte nás finančně
Partneři

CC-BY-SA Rekonstrukce státu 2013
Kontaktujte nás: info@rekonstrukcestatu.cz
Share