Copy
Otevřít newsletter v internetovém prohlížeči.


Newsletter Spolku přátel Karla Engliše
#5 (únor 2022)

ČNB představí novou stokorunu

Pamětní bankovku věnovanou Karlu Englišovi představí Česká národní banka 30. března na půdě Englišovy domovské Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Přesná podoba ani harmonogram akce zatím nejsou známy; každopádně doufáme, že se navzdory pokračující pandemii bude moct uskutečnit.

Karel Engliš bude mít vlastní medaili

Numismatická společnost České dukáty realizuje ve spolupráci ČNB velkoprůměrovou bronzovou, stříbrnou a zlatou medaili s portrétem Karla Engliše podle návrhu Josefa Šejnosta. ČNB, která před časem zajistila renovaci původního modelu na Englišově hrobě v Hrabyni, za tímto účelem zapůjčí k redukování prvorepublikový model. Projekt je nyní ve stádiu příprav, o dalších krocích vás budeme informovat.

Nahrávání pamětníků pokračuje

Aktuálně máme natočených již osm englišovských pamětníků. V hledání pamětníků ovšem nepolevujeme a budeme vděčni za případné tipy. Snažíme se zachytit poslední živé vzpomínky na Karla Engliše, a to z různých prostředí i míst. Případné náměty posílejte, prosím, na adresu info@englis.cz.

Oslava přejmenování školy bude

V minulém newsletteru jsme informovali o plánovaném přejmenování hrabyňské základní školy. Podle zpráv, které jsme dostali od obecního úřadu, škola od přelomu roku skutečně nese jméno Karla Engliše, nicméně chystanou oslavu bylo nutné odložit. Náhradní termín zatím neznáme, ale věříme, že v tomto roce se akci podaří uskutečnit.

Ohlédnutí za nabitým podzimem

Na zářijovém veletrhu Svět knihy byly žhavou novinkou Englišovy paměti Tož poslouchejte, jež krátce nato v anketě Lidových novin Kniha roku ocenil nový premiér a někdejší rektor MUNI Petr Fiala. Zájemci zejména z řad vědců si na stánku nakladatelství Masarykovy univerzity mohli na veletrhu objednat také vydání Velké logiky. V rámci doprovodného programu festivalu vystoupil vnuk Karla Engliše a čestný člen našeho spolku František Plhoň; záznam z besedy můžete zhlédnout pod tímto odkazem.

10. listopadu se na půdě brněnské právnické fakulty konala konference Hledání inspirace k výzvám dneška, jejímž hlavním pořadatelem byl člen našeho spolku doc. Jiří Blažek. Zatímco první část konference byla věnována postavám významných českých a slovenských národohospodářů, druhá polovina, v níž vystoupil i guvernér ČNB Ing. Jiří Rusnok, měla podobu diskuse odborníků z praxe. V rámci konference vyšla také recenzované monografie, jež shrnuje příspěvky z prvního bloku.

Citát na závěr


„Pořádek v hlavě je pořádek a síla v díle.“

Karel Engliš
 

Děkujeme vám za přízeň, zájem, spolupráci a podporu!
 

Máte pro nás doporučení, podnět, dotaz, připomínku
či se chcete odhlásit z odběru newsletteru?
Napište nám, prosím, na info@englis.cz.

Předchozí newslettery si můžete přečíst zde:
#1 (květen 2020),
#2 (září 2020),
#3 (leden 2021),
#4 (září 2021).