Copy

Katedraali    4-5/2013

Sõnumid

EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus
EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse kuukiri
Armsad sõbrad, Toomkoguduse liikmed ja toetajad!

Maikuu toob meile rahvakalendri kaudu tuttavad suvistepühad, mis peavad tähistama suve peatset saabumist, sest kased on värskelt lehte läinud. Kirikukalendris kannavad need pühad nelipühade nimetust. Nelipühad on Kiriku sünnipäev, sest sel päeval toimunud Püha Vaimu väljavalamine Jeesuse jüngrite ja järgijate peale tõi enesega tuhandete inimeste ristimise ja Kristuse kiriku kasvamise. See kasv pole lõppenud seniajani. See, et eestlased usust võõranduvad, nagu kinnitavad meile rahvaloenduse tulemused, ei tähenda, et Kristust ei järgita üha enam ja enam mujal maailmas. Kristlus on suurima järgijate arvuga religioon maailmas, millel on üle kahe miljardi järgija. See arv kasvab aasta-aastalt. 
Ja nad kõik täideti Püha Vaimuga ning hakkasid rääkima teisi keeli, nõnda nagu Vaim neile andis rääkida. (Ap 2:4)
. See piiblikoht kirjeldab nelipühal Jeruusalemmas toimunut. Vaimu märgiks ja ilminguks ei ole mitte alatine keeltega või prohvetlik rääkimine. Nelipühal sündinud Kiriku ajaloole pilku heites, ei näe me Vaimu tegutsemist mitte esmalt Kirikusse kuulujate karismaatilisuses, vaid nende kannatlikkuses ja kindlameelsuses läbi raskuste minnes. Kirik on püsinud läbi aastatuhandete just seetõttu, et tema liikmed pole ka lootusetuina tunduvais olukordades kaotanud usaldust Jumala vastu, kes Püha Vaimuna Kirikus tegutseb. Usust taganejad ja liberaalse maailmavaate kuulutajad ei tohi meid eksitada jättes muljet, et kirikul pole tulevikku. Kirikul on alati tulevik, sest meie tulevik asub Taevas. Need, kellel puudub usk Kristusesse ja seeläbi ka igavesse ellu, need elavad ja ka lõpetavad oma elu tulevikuta. Kahjuks kasvab sääraste hulk märkimisväärse tempoga just meie kaasmaalaste hulgas. Kuid meie rõõmustame eelseisval nelipühapäeval uutest ristitavatest ja konfirmeeritavatest - Toomkogudusega liitub järjekordne grupp uusi liikmeid. Seegi on Püha Vaimu töö! 

Andku Jumal meile palju kannatlikku meelt ja õpetagu meid usaldama Püha Vaimu ning lootma Tema abi peale ka neil päevil, mil tunneme, et teeme tööd, millel pole tulevikku. Jumala käes on minevik, olevik ja tulevik!

 
Urmas Viilma
Toomkoguduse õpetaja

“TEEME ÄRA!” talgupäev 4. mail Toomkirkus
Tallinna Toomkirikus toimub 4. mail talgupäev, mis on registreeritud ka „Teeme ära!“ talgutena. Kogunemine toomkiriku ees kell 8.30. Kavandatavad tööd: kiriku sisekoristus (tolmu pühkimine ja imemine, vaipade kloppimine, põrandate, pinkide ja muud pindade niiske hooldus, akende pesu jne) ja kiriku ümbruse koristus. Kaasa palume võtta vastavalt võimalusele töökindad, harja, mopi, ämbri, tolmuimeja, väikese redeli, jne. Talgud kestavad kuni kl 11.30, misjärel võimalus kõigil ronida kiriku torni ning kell 12 saada osa orelipooltunnist kirikus.
Palume end talgutele registreerida koguduse kantselei telefonil 644 4140 või aadressil 
tallinna.toom@eelk.ee. Registreerida on võimlik ka läbi „Teeme ära!“ kodulehekülje. Ametlik info vt SIIT. Toomkiriku talgujuht on koguduse juhatuse liige Tõnu Tuppits. Täpsem info telefonil 644 4140.

Talgud toomkirikus

Ülemaailmne Orelipäev – World Organ Day
Ülemaailmne Orelipäev (World Organ Day) 5. mail on seekord pühendatud Pariisi Jumalaema kiriku 850. aastapäevale. Selle päeva tähistamiseks korraldatakse sadade teiste maailma katedraalide hulgas ka Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus 5. mail kell 18.00 orelikontsert, kus orelit mängivad organistid Edouard OganessianAivars Kalejs ja Andres Uibo. Kavas on orelimuusika, mille autoriteks on Mendelssohn, Wagner, Lubrich, Pierné, Uibo. Sissepääs kontserdile on vaba. Täpsema info inglise keeles Ülemaailmse Orelipäeva (World Organ Day) kohta leiab SIIT ja üle maailma toimuvate kontsertide kohta leiab SIIT. Kontserdile on kõigile huvilistele vaba sissepääs.


“Muuseumiöö” Tallinna Toomkirikus
18. mail viiendat korda toimuval “Muuseumiööl” on kõigi huviliste jaoks ajavahemikus 18.00 – 23.00 avatud ka Tallinna Toomkirik. Muuseumiöö raames toimub 18.00 alates igal täistunnil kokku viis muusikapooltundi, kus astuvad üles muusikud Irene Kabonen (sopran), Piret Aidulo (orel), Madis Kari (klarnet), Ludmilla Kõrts (sopran), Kadri Ploompuu (orel) ja Kaarli koguduse oktett Vexilla Regis. Huvilistele tutvustatakse alates 18.30 igal pooltunnil neljal korral Tallinna Toomkirikut kui Eestimaa peakirikut ja pühakoda. Kirikututvustusi viivad läbi koguduse õpetaja Urmas Viilma ja abiõpetaja Arho Tuhkru.

MUUSEUMIÖÖ KAVA TOOMKIRIKUS
18.00 – Muusika pooltund. Irene Kabonen (sopran) ja Piret Aidulo (orel).
18.30 – Toomkiriku tutvustus.
19.00 – Muusika pooltund. Kaarli koguduse oktett Vexilla Regis.
19.30 – Toomkiriku tutvustus.
20.00 – Muusika pooltund. Ludmilla Kõrts (sopran) ja Kadri Ploompuu (orel).
20.30 – Toomkiriku tutvustus.
21.00 – Muusika pooltund. Madis Kari (klarnet) ja Kadri Ploompuu (orel).
21.30 – Toomkiriku tutvustus.
22.00 – Muusika pooltund. Madis Kari (klarnet) ja Kadri Ploompuu (orel).

CD-plaadi "Hingekeeled" ESITLUSKONTSERT.
Kolmapäeval, 22. mail kell 19.00 toimub Tallinna Toomkirikus CD plaadi "Hingekeeled" esitluskontsert. Plaadil kõlav muusika on salvestatud Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus. Harva mängivad kirikus koos orel, mandoliin ja flööt. Esitletaval CD-plaadil aga just need instrumendid ühise "keele" leiavad. Plaadil ja esitluskontserdil kõlavad teosed autoritelt Pachelbel, Rodrigo, Piazzolla, Morricone. Muusikuteks on Oksana Sinkova, flööt; Alina Sakalouskaya, mandoliin ja Kadri Ploompuu, orel. Sissepääs kontserdile Toomkoguduse liikmetele tasuta, teistele kehtib pilet 5 €.


Toomkiriku orel
 

XXXII Tallinna Vanalinna Päevad
Tallinna Toomkirikus 1.-8. juuni 2013

Seekordsed Tallinna Vanalinna Päevad jõuavad Tallinna Toomkirikusse nädala jooksul iga päev. Argipäeviti toimub toomkirikus kell 19 kontsertsari “Käärkambri kammermuusika”. Kahel laupäeval saavad huvilised kuulata orelit orelipooltunnis kell 12 ja kindlasti leiab igaüks vaimutoitu 2. juuni Kirikupäeva ürituste hulgast. Huvilistele on avatud toomkiriku torn, kus on üles seatud näitus.  Vanalinna päevad kestavad 1. juunist – 8. juunini.

Laupäev, 1. juuni
Kell 12 – ORELIPOOLTUND. Organist Dagmar Koptein (Lübeck).
Orelipooltunnile järgneb oreliesitlus.

Pühapäev, 2. juuni – Kirikupäev
Kell 11 – 2. pühapäev pärast nelipüha ​MISSA. Jutlustab õpetaja Urmas Viilma, organist Kadri Ploompuu.
Kell 13 – Käärkambriloeng teemal  “Jeesuse tähendamissõnad”. Ettekandja õpetaja Urmas Viilma.
Kell 14 – Niguliste Muuseumi näituse “Ars moriendi” raames toimuv Sulev Mäeväli loeng  teemal “Tallinna toomkiriku matustest ja hauatähistest”.
Kell 16 – KONTSERT „Pidulik kirikumuusika trompetitele ja orelile“ Aavo Otsa Muusikastuudio trompetisolistid, vaskpilliansambel Brass Academy, orelil Kadri Ploompuu.

Esmaspäev, 3. juuni
Kell 19 – KONTSERT sarjas „Käärkambri kammermuusika“Kristiina Under (sopran), Niina Murdvee (viiul), Piret Aidulo (klaver).

Teisipäev, 4. juuni
Kell 19 – KONTSERT sarjas „Käärkambri kammermuusika“Oksana Sinkova (flööt), Alina Sakalouskaya (mandoliin), Kadri Ploompuu (klaver, harmoonium).

Kolmapäev, 5. juuni
Kell 17 – Kesknädala PALVUS rohke orelimuusikaga. Organist Piret Aidulo.
Kell 19 – KONTSERT sarjas „Käärkambri kammermuusika“ Oksana Sinkova (flööt), Jelena Ossipova (kitarr).

Neljapäev, 6. juuni
Kell 18 – KOGUDUSE KOOL. Avatud tund teemal “Jeesus – Jumal ja inimene”.
Kell 19 – KONTSERT sarjas „Käärkambri kammermuusika“Greesi Langovits (sopran), Kristi Veeber (sopran), Ott Indermitte (bariton), Hille Poroson (klaver).

Reede, 7. juuni
Kell 19 – KONTSERT sarjas „Käärkambri kammermuusika“Kristi Mühling (kannel) ja Laura Lindpere (kannel).

Laupäev, 8. juuni
Kell 12 – ORELIPOOLTUND. Organist Kadri Ploompuu.
Orelipooltunnile järgneb oreliesitlus


Rajatakse mälestusmärk Tallinna Toomkooli vilistlasele
Lauritsapäeval, 10. augustil 2013 soovitakse avada Kuusalus mälestusmärk Tallinna Toomkooli vilistlasele, vaimulikule ja  eesti kirjakeele uuendajale Eduard Ahrensile. Kuusalu pastor Eduard Ahrens (3. aprill 1803 Tallinn – 19. veebruar 1863) oli baltisaksa päritolu kirikutegelane ja eesti keele uurija ning korraldaja. Ta õppis 1811-1819 Tallinna Toomkoolis. Tartu Ülikooli usuteaduskonnas õppis ta aastatel 1820 -1823. Aprillis möödus Eduard Ahrensi sünnist 210 aastat ja tema surmast möödus veebruaris 150 aastat. Ahrensi keeleuuendusliku grammatika esmaavaldamisest saab 170 aastat ning teise trüki ilmumisest 160 aastat. Loe rohkem avatavast mälestusmärgist ja teistest Ahrensile pühendatud üritustest SIIT. Eduard Ahrensile pühendas Vikerraadio erisaate, mida saab järelkuulata arhiivist SIIT.
Laurentsiuse Selts kutsub üles tegema annetusi mälestusmärgi rajamise toetuseks. MTÜ LAURENTSIUSE SELTS, konto 10220114903012 SEB Pangas (välismaalt annetades IBAN: EE871010220114903012).

Armulaual osalemisest kantseleisse teatamisest
Koguduse täieõiguslikud liikmed ehk täiskogu liikmed on kõik need koguduse liikmed, kes lisaks oma nimelisele annetusele on ka vähemalt korra aastas osalenud armulaual. Täieõigusliku liikme staatuse säilitamiseks on vaja ennast armulauale registreerida ühel korral aastas, kuigi armulaual osalemine on loomulik iga kord, kui osaletakse teenistusel. Armulaual osaledes, palutakse kõigil toomkoguduse liikmetel anda oma nimi teada koguduse kantseleisse vahetult enne armulauale tulekut või pärast jumalateenistust. Armulauale võib ennast registreerida või sellest pärast armulaual käimist teada anda ka e-kirjaga tallinna.toom@eelk.ee või telefonil 644 4140.

Kogudusele annetamisest
Liikmeannetusi, ametitalituste annetusi või nimelisi annetusi koguduse tegevuse toetuseks saab teha sularahas koguduse kantseleis või pangaülekandega EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse SEB Panga arveldusarvele nr 10022002639007. Liikmeannetust saab tasuda ka osade kaupa. Sellisel puhul on soovitav sõlmida pangaga püsikorraldusleping. Nii jõuab toetus koguduse tegevuseks regulaarselt kohale ja ei ole ühekordse maksena liialt ülejõukäiv. Kõigilt nimelistelt annetustelt (sh liikmeannetused ja ametitalituste annetused) tagastab maksuamet tulumaksu juhul, kui annetaja on selleks soovi avaldanud. Selleks palume annetajatel alati lisada pangaülekande selgitusse ka isiku nime, kelle eest liikmeannetus tehakse ja annetaja isikukoodi. Piibel räägib kümnisest ehk 10% annetamisest oma sissetulekutest Jumala teenimiseks. Nõnda annetades, ei ole vaja muretseda, kas kogudus suudab ennast ära majandada või töötegijatele palka maksta. Loomulikult on annetamine iga liikme vaba tahte ja südametunnistuse küsimus ning iga annetus, sõltumata selle suurusest suur abi kirikutööle. Vastavalt EELK kirikuseadustikule on liikmeannetuse soovitavaks suuruseks 1% inimese aastasissetulekust.

 

Õunapuu
Maikuu Toomkirikus 

01.05. kell 17:00 Kesknädala PALVUS oreliga. Liturg Arho Tuhkru, organist Piret Aidulo.
01.05. kell 18:00 LEERITUND käärkambris.
04.05. kell 00:00 "TEEME ÄRA" talgupäev 8.30 - 12.00.
04.05. kell 12:00 ORELIPOOLTUND - Kristiina Hoidre.
05.05. kell 11:00 MISSA - Ülestõusmisaja 6. pühapäev. Jutlustab õpetaja Urmas Viilma, organist Piret Aidulo. Kaas teenib Kungälvi kammerkoor (Rootsi) Lena Brattgårdi juhatusel. Pärast teenistust KIRIKUKOHV.
05.05. kell 12:30 LEERITUND käärkambris.
05.05. kell 18:00 ORELIKONTSERT. "Ülemaailme orelipäev - World Organ Day". Pühendatud Pariisi Jumalaema kiriku 850. aastapäevale. Organistid Edouard Oganessian, Aivars Kalejs ja Andres Uibo. Kavas: Mendelssohn, Wagner, Lubrich, Pierné, Uibo. Sissepääs vaba.
07.05. kell 18:00 PIIBLITUND kõigile huvilisetele.
08.05. kell 17:00 Kesknädala PALVUS oreliga. Liturg Urmas Viilma, organist Kadri Ploompuu.
08.05. kell 18:00 LEERITUND käärkambris.
09.05. kell 17:00 Kristuse taevaminemise püha SÕNAJUMALATEENISTUS. Jutlustab abiõpetaja abipraost Arho Tuhkru, organist Kadri Ploompuu.
09.05. kell 18:00 KOGUDUSE KOOL - kursus kristluse põhitõdedest.
11.05. kell 12:00 ORELIPOOLTUND - Kadri Ploompuu.
12.05. kell 11:00 Emadepäeva MISSA - Ülestõusmisaja 7. pühapäev. Jutlustab abiõpetaja abipraost Arho Tuhkru, organist Kadri Ploompuu.
12.05. kell 12:30 VESTLUSRING kantseleis.
12.05. kell 15:00 MISSA Merivälja Pansionis.
14.05. kell 18:00 PIIBLITUND kõigile huvilisetele.
15.05. kell 15:00 SEENIORIDE koosviibimine. Üllatuskülaline!
15.05. kell 17:00 Kesknädala PALVUS oreliga. Liturg Urmas Viilma, organist Piret Aidulo.
15.05. kell 18:00 LEERITUND käärkambris.

18.05. kell 12:00 ORELIPOOLTUND - Sakari Salminen (Pori, Soome).
18.05. kell 18:00 - 23.00 MUUSEUMIÖÖ sündmused.
18.05. kell 18:00 MUUSIKAPOOLTUND - Irene Kabonen (sopran) ja Piret Aidulo (orel).
18.05. kell 18:30 Toomkiriku TUTVUSTUS.

18.05. kell 19:00 MUUSIKAPOOLTUND - Kaarli koguduse oktett "Vexilla Regis".
18.05. kell 19:30 Toomkiriku TUTVUSTUS. 
18.05. kell 20:00 MUUSIKAPOOLTUND - Ludmilla Kõrts (sopran) ja Kadri Ploompuu (orel).
18.05. kell 20:30 Toomkiriku TUTVUSTUS.
18.05. kell 21:00 MUUSIKAPOOLTUND - Madis Kari (klarnet) ja Kadri Ploompuu (orel).
18.05. kell 21:30 Toomkiriku TUTVUSTUS.
18.05. kell 22.00 MUUSIKAPOOLTUND - Madis Kari (klarnet) ja Kadri Ploompuu (orel).  
19.05. kell 11:00 Nelipüha
 LEERIMISSA. Jutlustab Riia peapiiskop Janis Vanags, armulaua pühitseb peapiiskop Andres Põder, organist Kadri Ploompuu. Kaasa teenib koguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel. Pärast teenistust KIRIKUKOHV.
20.05. kell 12:00 2. nelipüha SÕNA-
JUMALATEENISTUS. Jutlustab õpetaja Urmas Viilma, organist Kadri Ploompuu.

21.05. kell 18:00 PIIBLITUND kõigile huvilistele.
22.05. kell 19:00 
ESITLUSKONTSERT - CD "Hingekeeled" . Oksana Sinkova, flööt, Alina Sakalouskaya, mandoliin ja Kadri Ploompuu, orel. Kavas Pachelbel, Rodrigo, Piazzolla, Morricone. Sissepääs Toomkoguduse liikmetele tasuta, teistele pilet 5 €.
23.05. kell 18:00 
KOGUDUSE KOOL - kursus kristluse põhitõdedest.
25.05. kell 12:00 ORELIPOOLTUND - Tuuliki Jürjo.
26.05. kell 11:00 MISSA - Kolmainupüha. Jutlustab abiõpetaja Arho Tuhkru, organist Kadri Ploompuu.
26.05. kell 12:30 VESTLUSRING kantseleis.

28.05. kell 18:00 PIIBLITUND kõigile huvilistele.
29.05. kell 17:00 Kesknädala PALVUS oreliga. Liturg Urmas Viilma, organist Kadri Ploompuu.

Toomkiriku tornid
Koguduse info

MISSA

pühapäeviti kell 11.00, vaimulikud koguduse õpetaja Urmas Viilma, abiõpetaja Arho Tuhkru

ORELIPOOLTUND
laupäeviti kell 12.00, organistid Kadri Ploompuu ja Piret Aidulo.

KOOR LAUDATE DOMINUM  
kooriharjutused igal neljapäeval kell 17.30 kiriku kantseleis, dirigent Veljo Reier.

PÜHAPÄEVAKOOL 
eel- ja kooliealistele lastele igal teisel pühapäeval kell 12.30 
orelirõdu aluses ruumis
õpetajad Merje Schultz ja Külli Kelder.

NOORTERING
igal teisel pühapäeval kell 12.30 käärkambris, noortejuht Mai-Liis Mäeväli.

PIIBLITUND
igal teisipäeval kell 18.00 kantseleis, läbiviijad õpetaja Urmas Viilma ja abiõpetaja Arho Tuhkru.

VESTLUSRING
täiskasvanutele igal teisel pühapäeval pärast missat kell 12.30 kantseleis, läbiviijad õpetaja Urmas Viilma ja abiõpetaja Arho Tuhkru.

KOGUDUSE KOOL
igal teisel neljapäeval kell 18.00 
orelirõdu aluses ruumis, läbiviijad õpetaja Urmas Viilma ja abiõpetaja Arho Tuhkru. 

SEENIORIDE KOOSVIIBIMINE
kogunevad koosviibimisele 
orelirõdu aluses ruumis
iga kuu kolmandal kolmapäeval kell 15.00, läbiviija Egle Viilma.

TOOMKIRIKU KANTSELEI
Toom-Kooli 6, Tallinn 10130
Avatud: T, K, N, R
    10.00 - 14.00

P  10.00 - 10.50
Telefon: 644 4140
E-post: tallinna.toom@eelk.ee
Kodulehekülg: http://toomkirik.ee/  
Sekretär Leili Küttner
Raamatupidaja Ingrid Soans
Vaimuliku vastuvõtuaeg kantseleis
K   10 - 14.00

TOOMKIRIK AVATUD

Jaanuar – aprill   T – P 9 – 15
Mai                            E – P 9 – 17
Juuni – august     E – P 9 – 18
September             E – P 9 – 17
Oktoober                T – P 9 – 16
Nov – dets             T – P 9 – 15
Pääs kirikusse annetusega.

TOOMKIRIKU TORN AVATUD
Aprill              T – P 9.30 – 14.30
Mai & sept   E – P 9.30 – 16.30
Juuni – aug E – P 9.30 – 17.30
Oktoober      T – P 9.30 – 15.30
Pääs torni on tasuline:
täiskasvanu 5 €, 
õpilane 11 – 15 aastat 3 €, 
laps 0 – 10 aastat tasuta!
Toomkiriku torni tasuta
sissepääsu tagab
 
Tallinn Card.

Kirikumees Peeter Schultz
Kirikumees Raul Pähkel
Kirikumees Randel Raidmets
Kirikuvalvur Eve Voit
Turvatöötaja Aivar Voit

Tallinna Toomkool
Toomkooli info

TALLINNA TOOMKOOL
on kristlik üldhariduslik erakool. Kooli pidaja on Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse poolt asutatud Tallinna Toomkooli Sihtasutus. 2012/2013 õppeaastal õpib kahes esimeses ja kahes teises klassis kokku 54 õpilast.
Kontakttelefon 644 4140
E-post
 tallinna.toomkool@eelk.ee
Postiaadress: Toom-Kooli 6, 10130 Tallinn.
Külastusaadress: Apteegi 3, Tallinna vanalinn.
Kodulehekülg: 
www.tallinnatoomkool.ee 

Egle Viilma, direktori kt, usuõpetus
Mirjam Meremaa-Pärn 2. T klassiõpetaja, psühholoog
Kaie Kadaksoo, 2. P klassiõpetaja, kehaline kasvatus
Tiiu Siimon, 1. T klassiõpetaja, kunst ja käsitöö, inimeseõpetus
Heiki Haljasorg, 1. P klassiõpetaja
Kristin Oidsalu, inglise keel
Lüüli Kogermann, inglise keel
Aivar Saar, kehaline kasvatus
Eve Padar, folkloor
Kaja Post, muusikaõpetus
Mai-Liis Mäeväli, muusikaõpetus, kunst
Urmas Viilma, kaplan, sihtasutuse juhataja
Merike Kaasiku, pikapäevarühma kasvataja
Ingrid Soans, raamatupidaja
Vilja Kutsar, sekretär
Merje Schultz, perenaine
Copyright © 2013 EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus, Kõik õigused reserveeritud.

Toomkoguduse address
EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus
Toom-Kooli 6
Tallinn 10130
Estonia

Add us to your address book

Email Marketing Powered by Mailchimp