Copy

Katedraali    10-11/2012

Sõnumid

EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus
EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse kuukiri

Head sõbrad, Toomkoguduse liikmed ja toetajad!

Talvekuu hakul on talv meid juba tervitamas esimese lumega, kuigi me selleks päris valmis veel ei olnud. Siiski oleme õnnelikumas olukorras kui kõik need miljonid Ameerikas, eriti Ney Yorgis, Washingtonis ja Baltimores, kes neil päevil peavad seisma silmitsi viimase sajakonna aasta suurima tormi Sandy tagajärgede likvideerimisega. Nimetatud linnades ja lähiümbruskonnas elab ka sadu eestlasi ning on mitu EELK kogudust. Oleme eestpalveis sealsete inimestega ja meie rahvuskaaslastega. See torm ja sellega kaasnenud üleujutused, elektrikatkestused ja purustused on toimunud loodusjõudude võitluses inimtsivilisatsiooni ja teaduse saavutustega. Inimene on selles võitluses saanud oma järjekordse "ninanipsu", et järeldada: me oleme Jumala meelevallas, Tema armu all ka siis, kui arvame end olevat kaitsnud turvalise ja kaasaegse elukeskkonnaga. Kui saabub keeristorm, peab maailma majanduspealinnast New Yorgist evakueeruma Tallinna elanikonna jagu rahvast, et kaitsta oma elu. Jah, selle kõrval on mõniteist sentimeetrit oktoobrikuist lund Eestis väikene asi. Siiski on ka see märgiks Jumala loodud maailma ettearvamatusest ja Jumala suveräänsest tegutsemisest. 
Saabunud hingedeaeg tuletab meile meelde ka meie elupäevade pikkuse ettearvamatust. Hingedepäeval ja ka kirikuaasta viimasel pühapäeval selle kuu lõpus mälestame oma igavikku lahkunud lähedasi, aga mõtleme ka omaenda aja piiratusele, samas ka Igavese elu lootusele, mis meile on Jumala poolt kingitud. See on hindamatu kingitus, täpsemalt, sellel on Jeesuse Kristuse vere hind. Seda hinda ei suuda maksta keegi meist, küll aga on selle meie eest tasunud Jumala Poeg ise. Meie eesõigus on Kristusesse uskudes Igavese elu kingitus vastu võtta ja seda mitte ära põlata. 
 
Soovin kõigile rahulikku hingedeaega ja peagi saabuvat kirikuaasta lõppu!
 
 
Urmas Viilma
Toomkoguduse õpetaja

Hingedepäeva muusikaline õhtupalvus 

Hingedepäeva2. novembri õhtul kell 17 toimub toomkiriku vanas ja käärkambris õhtupalvus muusikaga. Päevakohased mõtisklused on toomkoguduse õpetajalt Urmas Viilmalt. J. S. Bachi, G. Caccini, Chr. W. Glucki, G. Fauré, U. Sisaski jt loomingut esitavad muusikud Oksana Sinkova flöödil ja Kadri Ploompuu harmooniumil ja klaveril. Mälestame oma igavikku lahkunud lahedasi ja omakseid. Sissepääs käärkambrisse on kiriku peaukse kaudu.

Toomkooli poisid Prantsuse suursaadikul külas

16. oktoobril olid Toomkooli 1. klassi poisid koos oma õpetaja Heiki Haljasoruga külas Prantsuse suursaadiku hr Frédéric Billet juures. Poisid laulsid laulu "Frère Jacques", mida aitas õpetada muusikaõpetaja Mai-Liis Mäeväli.
Loe edasi
SIIT

Sügishooaeg toomkoguduses

Tegevust on alustanud üle pühapäeva tegutsevad pühapäevakool algkooliealistele lastele (õpetajad Merje Schultz ja Külli Keleder), noortering põhikooliealistele noortele, (õpetaja Mai-Liis Mäeväli) ja vestlusring täiskasvanutele, mida juhivad õpetajad Urmas Viilma ja Arho Tuhkru. Kõik nimetatud grupid on huvilistele avatud igal teisel pühapäeval (28.10, 11.11, 25.11 ja 9.12) toomkiriku kõrvalruumides pärast missat kl 12.30 – 14.00.
Koguduse koor Laudate Dominum koguneb igal neljapäeval kl 17.30 koguduse kantseleis. Koori juhatab Veljo Reier. Oodatud on uued lauljad kõikidesse häälerühmadesse.
Koguduse seeniorid kogunevad iga kuu kolmandal kolmapäeval kl 15.00 orelirõdu alla “vapiruumi”, et üheskoos kohvilauas üllatuskülalisega kohtuda. Seenioride koosviibimise läbiviija on Egle Viilma.


Pereraadios alustas uus saatesari "Leeritund"

Kristlikus raadiokanalis Pereraadio alustas uus saatesari Leeritund. Saatesarja pikkuseks on 40 tundi ja selle käigus selgitatakse ristiusu põhitõdesid luteri kiriku leeritundide formaadis.Tunnid ja saated viivad ühise vestlusena läbi vaimulikud Jaan Tammsalu ja Urmas Viilma. Saated on eetris igal nädalal reedeti kl 19.00, kordusena laupäevaiti kl 12.00 ja neljapäeviti kl 24.00.  Saated on eetris igal nädalal ja need on järelkuulatavad Pereraadio arhiivist, mis on leitav SIIT. Pereraadio sagedused: 89,6 MHz Tallinn; 89,0 MHz Tartu; 95,7 MHz Võru ja  88,9 MHz Pada.

Toomkoguduse liikme Maire Martinsoni CD-plaadi esitlus
Pühapäeval, 11. novembril kell 13 toimub Tallinna Toomkirikus toomkoguduse liikme, sopran Maire Martinsoni (sopran) CD-plaadi esitlus. Orelil saadab teda toomkiriku organist, laulja kauaaegne ansamblipartner Kadri Ploompuu. Plaadil kõlavad muuhulgas tuntud Ave Maria'd läbi aegade. Oodatud on kõik muusikahuvilised. Kõigil on esitluse järel võimalik plaati ka endale osta.


Kiriku küttesüsteemi täiustamine

Seoses kiriku madala temperatuuriga talveperioodil, on koguduse juhatus tellinud küttekehade paigaldamise toomkiriku altariruumi, kus praegu radiaatorid puuduvad. Täiendavad küttekehad paigaldatakse ka vanasse käärkambrisse.
Loe edasi
SIIT.

Koguduse juhtorganite valimised

Vastavalt kirikuseadustikule ootavad kõiki EELK kogudusi sel talvel ees juhtorganite (nõukogu, juhatuse, revisjonikomisjoni, sinodisaadikute) valimised. Valida ja kandideerida saavad kõik kuni 18-aastased koguduse täieõigulikud liikmed. Täieõiguslik liige on see, kes on käinud jooksval või eelmisel aastal armulaual ning on teinud oma kogudusele nimelise liikmeannetuse.
Toomkoguduses valitakse 20-liikmeline nõukogu, kuhu kandidaadid seatakse üles käesoleva aasta detsembris. Valimised toomkoguduses toimuvad 13-20. jaanuaril 2013. Valimiskasti saab tellida koguduse kantselei kaudu ka koju.


Armulaual osalemisest kantseleisse teatamisest

Koguduse täieõiguslikud liikmed ehk täiskogu liikmed (kes omavad õigust kandideerida juhtorganitesse või valida juhtorganite liikmeid) on kõik need koguduse liikmed, kes lisaks oma nimelisele annetusele on ka vähemalt korra aastas osalenud armulaual. Täieõigusliku liikme staatuse säilitamiseks on vaja ennast armulauale registreerida ühel korral aastas, kuigi armulaual osalemine on loomulik iga kord, kui osaletakse teenistusel. Armulaual osaledes, palutakse kõigil Toomkoguduse liikmetel anda oma nimi teada koguduse kantseleisse vahetult enne armulauale tulekut või pärast jumalateenistust. Armulauale võib ennast registreerida või sellest pärast armulaual käimist teada anda ka e-kirjaga 
tallinna.toom@eelk.ee või telefonil 644 4140.

Kogudusele annetamisest

Liikmeannetusi, ametitalituste annetusi või nimelisi annetusi koguduse tegevuse toetuseks saab teha sularahas koguduse kantseleis või pangaülekandega EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse SEB Panga arveldusarvele nr 10022002639007. Liikmeannetust saab tasuda ka osade kaupa. Sellisel puhul on soovitav sõlmida pangaga püsikorraldusleping. Nii jõuab toetus koguduse tegevuseks regulaarselt kohale ja ei ole ühekordse maksena liialt ülejõukäiv. Kõigilt nimelistelt annetustelt (sh liikmeannetused ja ametitalituste annetused) tagastab maksuamet tulumaksu juhul, kui annetaja on selleks soovi avaldanud. Selleks palume annetajatel alati lisada pangaülekande selgitusse ka isiku nime, kelle eest liikmeannetus tehakse ja annetaja isikukoodi.Piibel räägib kümnisest ehk 10% annetamisest oma sissetulekutest Jumala teenimiseks. Nõnda annetades, ei ole vaja muretseda, kas kogudus suudab ennast ära majandada või töötegijatele palka maksta. Loomulikult on annetamine iga liikme vaba tahte ja südametunnistuse küsimus ning iga annetus, sõltumata selle suurusest suur abi kirikutööle. Vastavalt EELK kirikuseadustikule on liikmeannetuse soovitavaks suuruseks 1% inimese aastasissetulekust.
 


Sügislehed
Novembrikuu teated

02.11. kell 17:00 Hingedepäeva ÕHTUPALVUS muusikaga kiriku käärkambris. Õpetaja Urmas Viilma ja muusikud Oksana Sinkova (flööt) ja Kadri Ploompuu (harmoonium, klaver).
03.11. kell 12:00 ORELIPOOLTUND - Gustav-Leo Kivirand.
04.11. kell 11:00 MISSA - 23. pühapäev pärast nelipüha. Jutlustab õpetaja Urmas Viilma. Organist Kadri Ploompuu.
04.11. kell 12:30 LEERIKURSUS.
07.11. kell 18:00 LEERIKURSUS.
08.11. kell 19:00 HINGEDEAJA KONTSERT. Laulab kammerkoor "Head ööd, vend!" Pärt Uusbergi ja Külli Kiiveti juhatusel, kaastegev Marten Altrov (klarnet). Kavas muusikat Palestrinast Uusbergini. Sissepääs vaba.
10.11. kell 12:00 ORELIPOOLTUND - Gustav-Leo Kivirand.
11.11. kell 11:00 Isadepäeva MISSA - 24. pühapäev pärast nelipüha. Organist Gustav-Leo Kivirand.
11.11. kell 12:30 PÜHAPÄEVAKOOL ja NOORTERING.
11.11. kell 12:30 VESTLUSRING koguduse kantseleis.
11.11. kell 15:00 MISSA Merivälja Pansionis.
14.11. kell 18:00 LEERIKURSUS.
17.11. kell 12:00 ORELIPOOLTUND - Kadri Ploompuu. Kaastegev Julia Anstal (flööt)
18.11. kell 11:00 Valvamispühapäeva MISSA - Kirikuaasta eelviimane pühapäev. Organist Kadri Ploompuu.
18.11. kell 12:30 LEERIKURSUS.
21.11. kell 15:00 Seenioride koosviibimine. Üllatuskülaline!
21.11. kell 18:00 LEERIKURSUS.
24.11. kell 12:00 ORELIPOOLTUND - Erika Jefimova.
25.11. kell 11:00 Igavikupühapäeva MISSA - Kirikuaasta viimane pühapäev. Organist Kadri Ploompuu.
25.11. kell 12:30 PÜHAPÄEVAKOOL ja NOORTERING.
25.11. kell 12:30 VESTLUSRING koguduse kantseleis.
26.11. kell 18:00 LEERIKURSUS.
Sügisseened

Koguduse info

MISSA
pühapäeviti kell 11.00, vaimulikud peapiiskop emeritus Kuno Pajula, koguduseõpetaja Urmas Viilma

ORELIPOOLTUND
laupäeviti kell 12.00, organistid Ene Salumäe ja Kadri Ploompuu.

KOOR LAUDATE DOMINUM  
kooriharjutused igal neljapäeval kell 17.30 kiriku kantseleis, dirigent Veljo Reier.

PÜHAPÄEVAKOOL 
eel- ja kooliealistele lastele kirikus igal teisel pühapäeval kell 12.30, õpetajad Merje Schultz ja Külli Kelder.

NOORTERING

igal teisel pühapäeval kell 12.30 käärkambris, noortejuht Mai-Liis Mäeväli.

VESTLUSRING
täiskasvanutele igal teisel pühapäeval pärast missat kantsleis, läbiviijad õpetaja Urmas Viilma ja abipraost Arho Tuhkru.

SEENIORID
kogunevad koosviibimisele iga kuu kolmandal kolmapäeval kl 15, juhendaja Egle Viilma.


TOOMKIRIKU KANTSELEI 
Toom-Kooli 6, Tallinn 10130

Avatud: T, K, N, R
    10.00 - 14.00

P  10.00 - 10.50
Telefon: 644 4140
E-post: tallinna.toom@eelk.ee
Kodulehekülg: http://toomkirik.ee/  
Sekretär Leili Küttner
Õpetaja vastuvõtuaeg
K   10 - 14.00
Õpetaja Urmas Viilma

TOOMKIRIK AVATUD

Jaanuar – aprill  T – P 9 – 15

Mai                          E – P 9 – 17
Juuni – august   E – P 9 – 18
September          E – P 9 – 17
Oktoober              T – P 9 – 17
Nov – dets           T – P 9 – 15

TOOMKIRIKU TORN AVATUD
Aprill             T – P 9.30 – 14.30
Mai & sept   E – P 9.30 – 16.30
Juuni – aug E – P 9.30 – 17.30
Oktoober      T – P 9.30 – 15.30
Pääs torni on tasuline:
täiskasvanu 5€, 
õpilane 11 – 15 aastat 3€, 
laps 0 – 10 aastat tasuta!
Toomkiriku torni tasuta
sissepääsu tagab 
Tallinn Card.


Toomkooli tekkel

Toomkooli info

TALLINNA TOOMKOOL
on kristlik üldhariduslik erakool. Kooli pidaja on Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse poolt asutatud Tallinna Toomkooli Sihtasutus. 2012/2013 õppeaastal õpib kahes esimeses ja kahes teises klassis kokku 53 õpilast.
Kontakttelefon (õppeperioodil)  644 4140, e-post

tallinna.toomkool@eelk.ee.
Postiaadress: Toom-Kooli 6, 10130 Tallinn.
Külastusaadress: Apteegi 3, Tallinna vanalinn.
Kodulehekülg:
www.tallinnatoomkool.ee 

Egle Viilma, direktori kt, 2 T klassi juhataja, usuõpetus
Mirjam Meremaa-Pärn 2. T klassi õpetaja, psühholoog
Kaie Kadaksoo, 2. P klassi õpetaja, kehaline kasvatus
Tiiu Siimon, 1. T klassi õpetaja, kunst ja käsitöö, inimeseõpetus
Heiki Haljasorg, 1. P klassi õpetaja
Kristin Oidsalu, inglise keel
Lüüli Kogermann, inglise keel
Aivar Saar, kehaline kasvatus
Eve Padar, folkloor
Kaja Post, muusikaõpetus
Mai-Liis Mäeväli, muusikaõpetus, kunst
Ene Salumäe, kantor
Urmas Viilma, kaplan, sihtasutuse juhataja
Merje Schultz, perenaine

Copyright © 2012 EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus, Kõik õigused reserveeritud.

Toomkoguduse address
EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus
Toom-Kooli 6
Tallinn 10130
Estonia

Add us to your address book

Email Marketing Powered by Mailchimp