Copy
EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse infokiri
 
Katedraali Sõnumid

Jõuluaeg 2014

Jõulumõtted

“Mina olen tulnud valguseks maailma, et ükski, kes usub minusse, 
ei jääks pimedusse” (Jh 12:46).
       Kui soovime oma last lohutada, talle midagi heatahtlikult selgitada, laskume lapse silmade kõrgusele ning sageli lõpeb selline selgitus, lohutamine või leppimine kallistusega. Ka Jumal tuli meile lähedale, meie juurde inimesena sündides. Et olla meie silmade kõrgusel, et kogeda kõike seda, mida lihtne inimene oma elus tunneb, nii rõõme kui muresid. Selleks sündis Jumal Jeesusena jõuluööl inimeseks. Ta oli niisama haavatav ja ohustatud, niisama sõltuv oma täiskasvanud vanematest kui kõik teisedki väikelapsed sündides. Selles peitub ka Jumala usaldus Maarja ja tema kihlatud mehe Joosepi vastu, et ta julges anda oma Poja just neile üles kasvatada ja lasi neil vanemlikku hoolt jagada. 
       Kui Jumal julges astuda meile lähemale, siis kuidas on meie enda julgusega? Kas julgeme astuda ise Jumalale lähemale? Jõuluaeg on inimese ja Jumala kohtumise mälestuspühana meile kõigile, kes Jumalaga koos kõnnime, oluline aeg. Nii nagu tähistame oma kallite lähedastega kohtumiste aastapäevi, võime ka jõuludes näha just seda sümboolikat. Esimest jõuluööd võib nimetada ka valguse sünnipühaks. Kõik, kes me Jeesust kui maailma Valgust järgime, võime olla kindlad - meie joaks on pimedus jäädavalt võidetud. 
       Soovin, et hoiaksime kõik valguse poole ja eemalduksime pimedusest. Et meie hinge ei sööks tumedad mõtted ja tunded, et meil oleks jõudu endast eemal hoida negatiivne ja kiuslik, et suudaksime andestada, andeks paluda, leppida asjadega, mida enam muuta ei saa või mille muutmiseks on hilja. Valguse poole liikumine tähendab pimeduset eemaldumist. See võib tähendada ka halbade mälestuste maha jätmist, negatiivse unustamist ja kõigest ülekohtust üle olemist. Jeesus võitis lisaks surmale ja kuradile ka oma ristilööjaid, kui Ta palus: "Isa, anna neile andeks, sest nad ei tea, mida nad teevad" (Lk 23:34). Jätkem vana aastaga seljataha kõik seesugune, mis hoiab meid kinni ebameeldivas, kurvas või kurjas. Alustagem uut aastat usukindlusega, et Jeesuse valgus katab kinni kõik halva ja juhib meid armastuse kaudu leppimisele ja uuele alguse juurde. 

Rahulikku jõuluaega soovides

Urmas Viilma
Toomkoguduse õpetaja

Toomkoguduse õpetaja vahetub

Seoses Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja Urmas Viilma valimisega EELK järgmiseks peapiiskopiks kuulutab EELK konsistoorium alates 2. veebruarist 2015 vakantseks Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja ametikoha. Konsistoorium ootab avaldusi EELK vaimulikelt, kes soovivad kandideerida Toomkoguduse õpetajaks 5. jaanuariks 2015. Koguduse õpetaja valimised toimuvad esialgsete plaanide kohaselt 2015. aasta jaanuaris. Õpetaja Urmas Viilma peab oma viimase jumalateenistuse Toomkoguduse õpetajana 1. veebruaril 2015. Peapiiskopi valimisest võib lugeda täiendavalt SIIT.

Armulaual osalemisest teatamisest

Koguduse täieõiguslikud liikmed ehk täiskogu liikmed on kõik need koguduse liikmed, kes lisaks oma nimelisele annetusele on ka vähemalt korra aastas osalenud armulaual. Täieõigusliku liikme staatuse säilitamiseks on vaja ennast armulauale registreerida ühel korral aastas, kuigi armulaual osalemine on loomulik iga kord, kui osaletakse teenistusel. Armulaual osaledes, palutakse kõigil Toomkoguduse liikmetel anda oma nimi teada koguduse kantseleisse vahetult enne armulauale tulekut või pärast jumalateenistust. Armulauale võib ennast registreerida või sellest pärast armulaual käimist teada anda ka e-kirjaga tallinna.toom@eelk.ee või telefonil 644 4140.
 

Liikmete annetustest

Liikmeannetusi, ametitalituste annetusi või nimelisi annetusi koguduse tegevuse toetuseks saab teha sularahas koguduse kantseleis või pangaülekandega EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse SEB Panga arveldusarvele nr EE401010022002639007. Liikmeannetust saab tasuda ka osade kaupa. Selleks on soovitav on sõlmida pangaga püsikorraldusleping. Kõigilt nimelistelt annetustelt (sh liikmeannetused ja ametitalituste annetused) tagastab maksuamet tulumaksu juhul, kui annetaja on selleks soovi avaldanud. Selleks palume annetajatel alati lisada pangaülekande selgitusse ka isiku nime, kelle eest liikmeannetus tehakse ja annetaja isikukoodi. Loomulikult on annetamine iga liikme vaba tahte ja südametunnistuse küsimus ning iga annetus, sõltumata selle suurusest suur abi kirikutööle. Vastavalt EELK kirikuseadustikule on liikmeannetuse soovitavaks suuruseks 1% inimese aastasissetulekust.

 

Jõuluaeg Tallinna Toomkirikus

24.12. kell 16:00
JÕULUMUUSIKA. Organist Kadri Ploompuu, koguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel ja solist Ludmilla Kõrts (sopran).
24.12. kell 17:00
Püha jõuluõhtu ehk jõululaupäeva JUMALATEENISTUS. Jutlustab õpetaja Urmas Viilma, organist Kadri Ploompuu. Kaasa teenib koguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel. Jumalateenistusest teeb ülekande Vikerraadio.
25.12. kell 11:00
Jõulupüha MISSA. Jutlustab piiskop Einar Soone, organist Kadri Ploompuu. Kaasa teenib koguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel.
25.12. kell 17:00
Jõulupüha KONTSERT "Jõulurõõm trompetisäras". Aavo Otsa Muusikastuudio trompetisolistid ja Eesti Noorte Brass, organist Kadri Ploompuu.
26.12. kell 12:00
2. jõulupüha SÕNAJUMALATEENISTUS. Jutlustab õpetaja Arho Tuhkru, organist Piret Aidulo. Kaasa teenib Tallinna Saarlaste Segakoor Johanna Murakase juhatusel.
27.12. kell 12:00
ORELIPOOLTUND - Andres Uibo.
28.12. kell 11:00
MISSA - Jõuluaja 1. pühapäev. Jutlustab õpetaja Urmas Viilma, organist Kadri Ploompuu.
31.12. kell 15:00
Vana-aastaõhtu ORELIKONTSERT. Organist Kadri Ploompuu. Pilet 5 €.
31.12. kell 17:00
Vana-aastaõhtu MISSA. Jutlustab õpetaja Arho Tuhkru, organist Piret Aidulo, kaastegev Meelis Vahar (viiul).
01.01.2014 kell 12:00
Uus-aasta SÕNAJUMALATEENISTUS. Jutlustab abiõpetaja Arho Tuhkru, organist Kadri Ploompuu.
02.01. kell 15:00
ORELIKONTSERT. Organist Kadri Ploompuu. Pilet 5 €.
03.01. kell 12:00
ORELIPOOLTUND - Kadri Ploompuu, kaastegev Istvan Barath (trompet).
04.01. kell 11:00
MISSA - Jõuluaja 2. pühapäev. Jutlustab õpetaja Urmas Viilma, organist Kadri Ploompuu. Kaasa teenib koguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel.

05.01. kell 15:00
Kolmekuningapäeva ORELIKONTSERT. Organist Piret Aidulo. Pilet 5 €.
06.01. kell 12:00
Kolmakuningapäeva SÕNAJUMALATEENISTUS koos Tallinna Toomkooliga. Jutlustab õpetaja Arho Tuhkru, organist Piret Aidulo.

07.01. kell 19:00
Jõulumuusika festivali "Kirikupühad Maarjamaal"  JÕULUKONTSERT. Kolmekuningapäeva ja õigeusu jõulud. Ansambel Orthodox Singers Valeri Petrovi juhatusel. Piletitega.

Kantselei lahtiolekuajad

T – R 10 – 14
P 10 – 10.50
Toom-Kooli 6, 10130 Tallinn, Eesti
Telefon 644 4140
E-post:
 tallinna.toom@eelk.ee.
Koguduse õpetaja Urmas Viilma ja 
abiõpetaja abipraost Arho Tuhkru.Vaimulike vastuvõtuaeg kantseleis K 12.00 – 14.00. Soovitav eelnevalt kokku leppida telefonil 644 4140 või tallinna.toom@eelk.ee

Koguduse õpetaja vastab ka küsimustele ja palvesoovidele, mis on saadetud talle siit.Toomkirik avatud

Jaanuar – märts  T-P 9-15
Aprill                 T-P 9-16
Mai                    E-P 9-17
Juuni – august    E-P 9-18
September         E-P 9-17
Oktoober           T-P 9-16
November          T-P 9-15
Detsember         T-P 9-15

 

Teenistused 

Missa pühapäeviti kl 11
Orelipooltund laupäeviti kl 12. (Annetusega) 

Info annetajale

EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus
Registrikood 80209270
SEB Pank IBAN: EE401010022002639007
Panga kood BIC: EEUHEE2X
Panga aadress SEB Pank, Tornimäe 2, Tallinn 15010, Eesti
Korrespondeeriv pank SEB Pank.

 
© 2014 EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus, Kõik õigused kaitstud.

Telefon 6444140
E-mail tallinna.toom@eelk.ee
Email Marketing Powered by Mailchimp