Copy

Katedraali     7/2012

Sõnumid

EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus
EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse kuukiri

Head sõbrad, Toomkoguduse liikmed ja toetajad!

Suvi, mis sel aastal kipub enne lõppema kui alata jõuab, toob endaga siiski kaasa mõnetise elurütmi muutuse. Koolid-lasteaiad on puhkuselainel nagu ka paljud muud asutused ja institutsioonid. Ka kirikuelus on suvi rahulikum aeg. Erinevate töövaldkondade tegevuses tuleb mõnekuuline paus, et siis sügisel uue hooga alata. Toomkiriku võtavad turistid suveperioodil koguduselt üle. Pühapäevased missad on inimestest hõredad, sest kel vähegi võimalik on põgenenud maakoju või suvilasse. Turistid tunglevad aga iidse kiriku võlvide all iga päev tuhandete kaupa. Usun, et nad saavad Toomkiriku külastusest suure elamuse. Ehk näevad nii mõnedki neist midagi sellist, mida meie oma kaasmaalased iialgi ei märka. Suur osa eestlastest pole ealeski Toomkiriku uksest sisse astunud. Samal ajal on paljude jaoks au asi käia läbi kõik Euroopa teiste pealinnade katedraalid. Eks see ole ikka nii, et see, mis on kaugel tundub olevat parem, kaunim, suurejoonelisem, väärtuslikum.

Annaks Jumal meile oskust tunda rõõmu ja olla tänulikud selle eest, mis meil on. Isegi selle suve eest, mida meie kirume ja paljud teised, kes 40-kraadises tapvas läitsakus peavad pikki kuid taluma, kadestavad. Meil on erivärvilised ja -kujulised pilved, meil on rinnuni sirgunud rohupuhmad ja niidulilled, meil on lopsakas rohelus ja põõsastik, meil on muru roheline ka ilma kastmata ning must ja viljakas muld, mis ei kuiva suve jooksul pragunenud savikänkraks. Meil on selge ja kirgas joogivesi ning palju puutumatut loodust. Jumal on meid õnnistanud rohkelt sellega, millest miljonid ja miljonid inimesed igapäevaselt unistavad. Avage silmad ja vaadake enda ümber - see on Eestimaa imekaunis suvi!
 
Südasuviste tervitustega
 

Urmas Viilma
Toomkoguduse õpetaja

Toomkirikus jäeti hüvasti Raivo Järviga
Kunstnik ja poliitik Raivo Järvi (23. detsember 1954 ‒ 17. juuni 2012) oli Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse kauaaegne liige, olles valitud ka koguduse nõukogusse. Raivo Järvi oli ärksa mõtlemise, ausa meele ja avatud südamega kaaskristlane, ustav kaasteeline, hea sõber. Raivo Järvi ärasaatmine Tallinna Piiskoplikust Toomkirikust toimus teisipäeval 26. juunil 2012. Talituse viisid läbi Toomkoguduse õpetaja Urmas Viilma ja politsei kaplanaadi vanem Jaan Jaani. Orelit mängis Kadri Ploompuu ja kaasa teenis ooperi-kvertett. Riigikogu nimel ütles järelhüüde riigikogu esimees Ene Ergma ja sõprade ning Eesti Reformierakonna nimel peaminister Andrus Antsip. Raivo Järvit oli kirikus saatmas ligi pooltuhat inimest. Teda jäid leinama poeg Rihhard-Erik ja abikaasa Tatjana tütar Elleniga.
Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! Mt 11:28
Toomkoguduse järelhüüet nõukogu liikmele Raivo Järvile saab lugeda SIIT.


Koguduse seeniorid käisid suvisel retkel Paldiskis
Juba üle tosina aasta on Toomkoguduse seeniorid lõpetanud oma igakuiste kooskäimiste hooaja ja läinud suvepuhkusele pärast ühist väljasõitu Eestimaa kaunitesse ja huvitavatesse paikadesse. Nõnda on jõutud läbi käia kõik kaugemadki Eestimaa nurgad. Seekordse väljasõidu idee said seeniorid oma aprillikuise kohtumise üllatuskülaliselt Anne Raistelt. Nõnda võetigi kuu kolmandal kolmapäeval, 20. juunil ette väljasõit Paldiskisse. Enne Paldiskisse jõudmist peatuti  möödasõidul Keila kirikumõisa lähistel Tallinn-Keila-Paldiski maantee ääres paikneva Martin Lutheri mälestussamba asupaigas ning imetleti kaunilt korrastatud ja kujundatud asuamba platsi ühes sinna paigutatud infotahvliga. Seejärel suunduti Keila kirikusse ning tutvuti ka kirikuaia arvukate kabelitega. Edasi viis teekond reisiseltskonna Harju-Madisele, kus astuti sisse väiksesse, kuid armsasse pühakotta. Paldiskisse jõudes ootas Anne Raiste juba Toomkoguduse seenioreid Paldiski taastatud kiriku juures. Siin tutvuti kirikuga, lasti hea maitsta piknikuroogadel ning jätkati seejärel tutvumist kauni ja omanäolise Paldiski linnaga. Muljetavaldav on linna rohelus ning vaikelu. Pärast ringkäiku oodati külalisi Paldiski linnavalitsuses, kus anti põhjalik ülevaade linna kaasaegsest toimimisest, rõõmudest ja muredest. Suur tänu kõigile seenoritele ja igakuiste kooskäimiste ning ka suvereisi organiseerimise eest vastutanud Egle Viilmale.

Koguduse kantselei töö ja vaimulik teenimine suvekuudel

Koguduse kantselei on ka suvekuudel avatud tavapärastel aegadel T, K, N, R kl 10 - 14 ja P 10.00 - 10.50. Koguduse õpetaja vastuvõtuaeg kantseleis on suvekuudel soovitav eelnevalt kokku leppida e-kirjaga tallinna.toom@eelk.ee või telefonil 644 4140, kuna õpetaja Urmas Viilma puhkab 09.07 – 01.08. Kõikides vaimulikes küsimustes ja kiriklike talituste soovi korral (ristimine, leer, laulatus, erapiht, kodune armulaud, kodu või töökoha pühitsemine, matus, jms) palume ühendust võtta koguduse kantseleiga, kust antakse täpsemat infot, milline vaimulik õpetajat asendab. Missadel igal pühapäeval kell 11 teenivad õpetaja puhkuse ajal peapiiskop emeeritus Kuno Pajula ja abipraost Arho Tuhkru. Orelipooltunnid toimuvad ka suvel traditsiooniliselt igal laupäeval kell 12. Täpsem info koguduse koduehelt http://toomkirik.ee

Suvekontserdid Toomkirikus

28. juulil on kõik oodatud oikumeenilisele Kristuspäevale Lilleküla staadionile

Juulikuu viimane täisnädal on kuulutatud Tallinna Kirikute nädalaks. 22-29. juuli toimub linna erinevates paikades väga palju erinevaid üritusi. Laupäeval, 28.juulil kell 14.00 toimub Lilleküla staadionil Kristuspäeva tänu- ja palveteenistus. Tõstame üheskoos oma maa ja rahva tuhandetele palvekätele. Laulmas on eri koguduste ühendkoor, laulavad Jana Abzalon, Elo Toodo-Jakobs, Tõnis Mägi jt. Laule saadavad erinevad ansamblid ja Kiievi sümfooniaorkester. Jutluse peab Joel Luhamets. Kaasa teenimas on Eesti kristlike koguduste paljud vaimulikud. Lastele on oma programm. Kristuspäeva täpse kava leiad SIITSamal päeval, 28. juulil kell 21.00 toimub Gala-õhtu “Believe” Lilleküla staadionil, milles laulavad Susan Boyle, Israel Houghton, Tõnis Mägi ja Rebecca Kontus, mõtiskleb Jaan Tammsalu. Täpsem info: www.kristuspaev.ee.

XII Tallinna Toompäevad toimuvad 6.-9. septembril 2012
Seekordsed Tallinna Toompäevad on järjekorras kaheteistkümnendad ning kannavad nimetust "Minevikust tulevikku". Päevad avatakse neljapäeval 6. septembril kontsert-palvusega Toomkirikus. Reede, 8. septembri pärastlõunal vaadatakse ajalooteemalisel seminaril minevikku. Samal ajal on programm lastele. Õhtul on kõik oodatud Rahvusmeeskoori kontserdile. Laupäeval, ussimaarjapäeval toimub traditsiooniline orelipooltund ning õhtul ansambli Heinavanker kontsert. Pühapäeval pöörame silmad lootusrikkalt tulevikku. Missal antakse üle 2012. aasta Maarja medal ja sellega kaasnev Toomkoguduse kultuuripreemia. Missale järgnevad "Koguduse mõttetalgud", kuhu oodatakse võimalikult palju koguduse liikmeid ja Toomkogudusega seotud inimesi, et valdkondlikesse gruppidesse jagunedes keskenduda koguduse tulevikule ja arengule. Mõttetalgute tulemused peavad andma aluse edasiseks mõttetööks juhatusele, töötegijatele ja vabatahtlikele. Toompäevade raames toimuvad lisaks eelnimetatud üritustele ka kiriku tutvustused ja palvused. Kirikutornis avatakse näitus. 

Ministeeriumis ootab väljastamist Tallinna Toomkooli koolitusluba

Jaanipäeva järgsel nädalal teatati Haridus- ja Teadusministeeriumist, et pärast Tallinna Toomkooli Sihtasutuse poolt esitatud taotlusdokumentide ja õppekava põhjalikku analüüsimist ja mitmete paranduste sisseviimist on vastav komisjon otsustanud Tallinna Toomkoolile koolitusloa väljastada. Täita on vaja siiski veel üks tingimus ilma milleta ei saa kool isesesiva koolina tegevust alustada. Vastavalt Päästeameti ettekirjutusele tuleb välja vahetada Apteegi 3 asuva koolihoone II korruse koridori kaks ust ning täiendada lisatihendiga I korruse ust. Lisaks tuleb tagada keldriruumide korrasolek. Tänu juunikuu alguses toimunud lastevanemate talgupäevale on kelder üleliigsesetest esemetest ja rämpsust puhastatud. OÜ Kiriku Varahaldus on asunud ka ette valmistama koridoriuste vahetamist ning uksed on vabrikust tellitud. Loodetavasti saavad kõik vajalikud tööd teostatud juulikuu jooksul, et tagada tõrgeteta õppetöö algus septembrist.

PS! Seoses nimetatud töödega (tulekindlate uste paigaldus) on oodatud ka kõik annetused EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse arvele 10022002639007. Märksõna "Annetus Toomkooli heaks". Kõigilt annetustelt saab järgmise aasta tuludeklaratsiooni täites tagasi tulumaksu. Selleks palume, juhul kui ülekande teostaja on keegi teine kui annetaja ise, märkida makse selgitusse annetaja nimi ja isikukood.


Armulaual osalemisest kantseleisse teatamisest

Koguduse täieõiguslikud liikmed ehk täiskogu liikmed (kes omavad õigust kandideerida juhtorganitesse või valida juhtorganite liikmeid) on kõik need koguduse liikmed, kes lisaks oma nimelisele annetusele on ka vähemalt korra aastas osalenud armulaual. Täieõigusliku liikme staatuse säilitamiseks on vaja ennast armulauale registreerida ühel korral aastas, kuigi armulaual osalemine on loomulik iga kord, kui osaletakse teenistusel. Armulaual osaledes, palutakse kõigil Toomkoguduse liikmetel anda oma nimi teada koguduse kantseleisse vahetult enne armulauale tulekut või pärast jumalateenistust. Armulauale võib ennast registreerida või sellest pärast armulaual käimist teada anda ka e-kirjaga 
tallinna.toom@eelk.ee või telefonil 644 4140.


Kogudusele annetamisest
Liikmeannetusi, ametitalituste annetusi või nimelisi annetusi koguduse tegevuse toetuseks saab teha sularahas koguduse kantseleis või pangaülekandega EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse SEB Panga arveldusarvele nr 10022002639007. Liikmeannetust saab tasuda ka osade kaupa. Sellisel puhul on soovitav sõlmida pangaga püsikorraldusleping. Nii jõuab toetus koguduse tegevuseks regulaarselt kohale ja ei ole ühekordse maksena liialt ülejõukäiv. Kõigilt nimelistelt annetustelt (sh liikmeannetused ja ametitalituste annetused) tagastab maksuamet tulumaksu juhul, kui annetaja on selleks soovi avaldanud. Selleks palume annetajatel alati lisada pangaülekande selgitusse ka isiku nime, kelle eest liikmeannetus tehakse ja annetaja isikukoodi.

Piibel räägib kümnisest ehk 10% annetamisest oma sissetulekutest Jumala teenimiseks. Nõnda annetades, ei ole vaja muretseda, kas kogudus suudab ennast ära majandada või töötegijatele palka maksta. Loomulikult on annetamine iga liikme vaba tahte ja südametunnistuse küsimus ning iga annetus, sõltumata selle suurusest suur abi kirikutööle. Vastavalt EELK kirikuseadustikule on liikmeannetuse soovitavaks suuruseks 1% inimese aastasissetulekust.
 

Juulikuu kalender

01.07. kell 11 MISSA
5. pühapäev pärast nelipüha. Jutlustab õpetaja Urmas Viilma, organist Kadri Ploompuu. Kaasa teenib Türi koguduse naisansambel Janika Oja juhatusel.
04.07. kell 19 ORELIKONTSERT
Ville Urponen (Soome). Sissepääs piletiga (5 €).
05.07. kell 19 KOORIKONTSERT
Chicago Master Singers, dirigent Alan Heatherington.
07.07. kell 12 ORELIPOOLTUND
Aita-Liis Torrim ja Jaanus Torrim.
08.07. kell 11 MISSA
Apostlite pühapäeva - 6. pühapäev pärast nelipüha. Jutlustab õpetaja Urmas Viilma. Organist Ene Salumäe.
08.07. kell 15 MISSA
Merivälja Pansionis.
14.07. kell 12 ORELIPOOLTUND
Piret Aidulo
15.07. kell 11 ORDINATSIOONI-
MISSA
7. pühapäev pärast nelipüha. Ordinatsioonikõne peab peapiiskop Andres Põder, organist Gustav-Leo Kirvirand. Preestriks ordineeritakse diakon Andrus Mõttus ja diakon Eha Kraft. Kaasa teenib Tallinna Püha Vaimu koguduse noorteansambel.
18.07. kell 19 ORELIKONTSERT
Natalia Enko (Moskva, Venemaa). Sissepääs piletiga (5 €).
21.07. kell 12 ORELIPOOLTUND
Ene Salumäe
22.07. kell 11 MISSA
Issanda muutmise püha ehk
8. pühapäev pärast nelipüha. Jutlustab abipraost Arho Tuhkru, organist Ene Salumäe.
27.07. kell 17 Tallinna Orelifestivali avapalvus.
28.07. kell 12 ORELIPOOLTUND
Mängib I noorte organistide festivali üks noortest organistidest (Tallinna XXVI Rahvusvaheline Orelifestival)
29.07. kell 11 MISSA
9. pühapäev pärast nelipüha. Jutlustab abipraost Arho Tuhkru, organist Ene Salumäe.

Toomkiriku sisevaade

Koguduse info

MISSA
pühapäeviti kell 11.00, vaimulikud peapiiskop emeritus Kuno Pajula, õpetaja Urmas Viilma, diakon Georg Glaase

ORELIPOOLTUND
laupäeviti kell 12.00, organistid Ene Salumäe ja Kadri Ploompuu.

KOOR LAUDATE DOMINUM  
kooriharjutused igal neljapäeval kell 17.30 kiriku kantseleis, dirigent Veljo Reier.

PÜHAPÄEVAKOOL 
eel- ja kooliealistele lastele kirikus igal teisel pühapäeval kell 12.30, õpetajad Merje Schultz ja Külli Kelder.

NOORTERING

igal teisel pühapäeval kell 12.30 käärkambris, noortejuht Mai-Liis Mäeväli.

VESTLUSRING
täiskasvanutele igal teisel pühapäeval pärast missat kantsleis, läbiviija õpetaja Urmas Viilma.

SEENIORID
kogunevad koosviibimisele iga kuu kolmandal kolmapäeval kl 15, juhendaja Egle Viilma.


TOOMKIRIKU KANTSELEI 
Toom-Kooli 6, Tallinn 10130

Avatud: T, K, N, R
     10.00 - 14.00

P  10.00 - 10.50
Telefon: 644 4140
E-post: tallinna.toom@eelk.ee
Kodulehekülg: http://toomkirik.ee/  
Sekretär Leili Küttner
Õpetaja vastuvõtuaeg
K   10 - 14.00
Õpetaja Urmas Viilma

TOOMKIRIK AVATUD

Jaanuar – aprill  T – P 9 – 15

Mai                       E – P 9 – 17
Juuni – august   E – P 9 – 18
September          E – P 9 – 17
Oktoober              T – P 9 – 17
Nov – dets           T – P 9 – 15

TOOMKIRIKU TORN AVATUD
Aprill             T
 – P 9.30 – 14.30
Mai & sept   E – P 9.30 – 16.30
Juuni – aug E – P 9.30 – 17.30
Oktoober      T – P 9.30 – 16.30
Pääs torni on tasuline:
täiskasvanu 5€, 
õpilane 11 – 15 aastat 3€, 
laps 0 – 10 aastat tasuta!
Toomkiriku torni tasuta
sissepääsu tagab 
Tallinn Card.

Tallinna Toomkooli vapp

Toomkooli info

TALLINNA TOOMKOOL
on kristlik üldhariduslik erakool. Kooli pidaja on Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse poolt asutatud Tallinna Toomkooli Sihtasutus. Kool alustas tegevust 2011/2012 õppeaastal Vanalinna Hariduskolleegiumi toel Püha Miikaeli kooli osana. Alates 2012/2013 õppeaastast on kool iseseisev. Uuest õppeaastast asub koolis õppima kahes esimeses ja kahes teises klassis kokku 55 õpilast.
Kontakttelefon (õppeperioodil)  644 4140, e-post

tallinna.toomkool@eelk.ee.
Postiaadress: Toom-Kooli 6, 10130 Tallinn.
Külastusaadress: Apteegi 3, Tallinna vanalinn.

Urmas Viilma, sihtasutuse juhataja.
Egle Viilma, 2. T klassi õpetaja direktori kohustes.
Kaie Kadaksoo, 2. P klassi õpetaja.
Tiiu Siimon, 1. T klassi õpetaja.
Heiki Haljasorg, 1. P klassi õpetaja.
Ene Salumäe, kantor.Copyright © 2012 EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus, Kõik õigused reserveeritud.

Toomkoguduse address
EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus
Toom-Kooli 6
Tallinn 10130
Estonia

Add us to your address book

Email Marketing Powered by Mailchimp