Message to members of the APS Division of Materials Physics
Approved by Robert Nemanich, DMP Secretary/Treasurer

Dear DMP Membership,
 

It is my pleasure to announce the 2015 cohort of APS Fellows nominated through the Division of Materials Physics. Fellowship recognizes members of the division for their outstanding contributions across the full breadth of DMP science. This year we are honored to welcome 13 new APS Fellows whose work has and continues to define the frontiers of materials physics. Congratulations!

 

I extend an invitation to all division members to join me at the DCMP/DMP Reception in Baltimore on Tuesday night (5:30-7:00 p.m.), March 15, 2016, to officially recognize the new 2015 Fellows.

 

I also encourage you to begin thinking about nominees for the 2016 DMP Fellows cohort. See Nomination Information for more. We have moved the date a bit later, with a deadline of May 2, 2016. Please nominate your colleagues!

 

Finally, I would like to thank 2015 DMP Vice Chair, Dan Dessau, for his outstanding work chairing the DMP Fellowship selection committee this year.

 

John Mitchell, Chair
Division of Materials Physics

The Division of Materials Physics proudly announces the 2015 APS Fellows nominated through DMP:

 

Eric Bauer (Los Alamos National Laboratory)
For outstanding and original contributions to the discovery and understanding of correlated electron systems, specifically for the study of complex electronic states hosted by correlated actinide and rare-earth materials.

 

Scott Chambers (Pacific Northwest National Laboratory)
For pioneering contributions in the growth and properties of crystalline oxide films, particularly the fundamental relationships between composition and structure, and the resulting electronic, magnetic, and photochemical properties.

 

Craig Fennie (Cornell University)
For the invention of novel mechanisms enabling dielectric, ferroelectric, and multiferroic functionalities in complex oxides, and identification of materials realizations through first principles methods.

 

Jaime Fernandez-Baca (Oak Ridge National Laboratory)
For seminal neutron scattering studies of magnetic materials, especially the spin and lattice dynamics of colossal magnetoresistive manganites.

 

Sergei Kalinin (Oak Ridge National Laboratory)
For foundational contribution to nanoscale electromechanics and revolutionary studies of defect-mediated phase transitions, energy conversion, and electrochemical reactivity at the nanometer and atomic scales enabled by advanced scanning probe microscopy techniques.

 

Ron Lifshitz (Tel Aviv University)
For the theory of nonlinear dynamics and relaxation of vibrational modes in nanomechanical systems and for groundbreaking results on the symmetry stabilization, and photonic and magnetic properties of quasicrystals.

 

Junming Liu (Nanjing University)
For seminal contributions to the synthesis and characterization of multiferroic materials and other complex transition metal oxides, and to the understanding of physics of rare-earth manganites with multiferroicity and colossal magnetoresistance.

 

Michael Manfra (Purdue University)
For advancing MBE growth of AlGaAs/GaAs and AlGaN/GaN heterostructures that enable fundamental understanding of 2D electron correlation effects and realization of novel devices.

 

Carlos Meriles (City College of New York)
For creative contributions to the development of novel techniques in magnetic resonance, including ex-situ MRI scanning, spin hyperpolarization and optical detection.

 

Ning Pan (University of California, Davis)
For significant contributions to the scientific research of mechanics and physics in the field of fibrous materials.

 

John Pendry (Imperial College London)
For the discovery of metamaterials.

 

Antoni Planes (Universitat de Barcelona)
For outstanding and original contributions to the study of fundamental aspects of phase transition dynamics in functional materials.

 

Ramamurthy Ramprasad (University of Connecticut)
For pioneering contributions to the computation-driven rational design of materials, especially polymeric and inorganic dielectric materials and catalysts.

 

Tanusri Saha-Dasgupta (S.N. Bose National Centre for Basic Sciences)
For development of fast and accurate electronic structure methods allowing the combined study of material-specific and many-body aspects, and their application in understanding the transition-metal oxides and quantum spin systems.

 

Liling Sun (Institute of Physics, Chinese Academy of Sciences, Beijing)
For outstanding contributions in the study of iron-based superconductors and other quantum correlated materials, and in the development of state-of-the-art systems for in-situ high pressure measurements.

 

Yang Yang (University of California, Los Angeles)
For extraordinary contributions in organic and hybrid electronic materials, interfacial engineering, and novel device design that have led to highly efficient organic and hybrid solar cells, digital memory devices, vertical transistors, and organic LEDs.