Copy
View this email in your browser

Novinky - Únor

Ahoj vespolek,

poslední dobou se nějak pořád dostávám k tématu jógy v Čechách ve 20. století. Po prvním článku (resp. spíš souboru poznámek) o historii jógy do 2. světové války se snažím dát dohromady i něco k poválečné historii. Pořád nacházím další a další informace a než to dám nějak dohromady, tak to ještě potrvá. Jen pro zajímavost: v jednom samizdatu (kde byl soubor textů od Alexandry David-Néel) jsem našel i oblíbenou mantru Eduarda Tomáše:Možná ji četl v témže samizdatu? (Anebo tedy v některém z překladů, které vyšly ještě před válkou). Mimochodem správně v sanskrtu by byla "Šubhamastu sarvadžagatám".

Díky za přízeň,
David

Obrázek: Výřez z kresby posvátné hory s mnoha jóginy, cca 1805 (zdroj: British Museum).

Nová videa

Čtení z Jóga-Vásišthy: 1. část s úvodem
V prosinci vyšel český překlad Jóga-Vásišthy od Lenky Vinklerové. Tehdy jsem na instagramu do stories také dal otázku, jestli by byl zájem, že bych nějakou ukázku přečetl na youtube. A zájem byl.
Přemýšlel jsem, jak to pojmout. Nakonec jsem si řekl, že bude nejlepší to rozdělit na víc videí. V tomto videu je tedy nejdřív takový úvod, co vůbec je Jóga-Vásištha + přečtení krátké ukázky. V dalším videu už budu rovnou číst - nějakou delší ukázku.

Zajímavosti

Estébáci na jógové tábory jezdili. Ovšem ne kvůli jídelníčku a časnému vstávání (článek, ČJ)
Paměť národa nedávno publikovala článek se vzpomínkami pamětníku na jógu v ČSSR cca od 60. let. Velká část je složená z rozhovorů s Vlastou Markem a Jiřím Mazánkem (nahrávky obou rozhovorů jsou tam i samostatně). Jsou tam super fotky z archivu Jiřího Mazánka.
(Jen si dovolím poznámku, že ty články, podle kterých se začali učit jógu v 60. letech, nebyly od Milady Bartoňové, ale od Karla Wernera.)

Díky Zuzce a Jirkovi za přeposlání!
 
Jóginka, která jen šla životem (článek, ČJ)
Tohle je starší esej od Zdeňka Vojtíška, a napadlo mne ho sdílet v souvislosti s předchozím článkem. Milada Bartoňová byla nesmírně významnou postavou historie jógy v Československu. Bohužel dnes se na ní tak trochu zapomíná. Dřív už jsem jí několikrát zmiňoval, ale myslím, že to rozhodně nestačilo :) Historie jógy na našem území zahrnuje mnoho osobností, které si určitě zaslouží pozornost.
 

Semináře

Březen 2023

4.3. 2023 – Praha, Yoga4everybody
Jak na individuální praxi a praxi po zraněních (více info na zde)

5.3. 2023 – Praha, Jógovna
Umění dechu (více info na zde)

Duben 2023

14.-16.4. 2023 - Praha, Sedmé nebe
Jóga v souvislostech: Jóga a (její) historie a filosofie (společně s Katkou Hilerovou) (více info zde, další detaily se připravují)

A na podzim budu také v Litvínově a v Liberci.

 

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2023 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp