Copy
View this email in your browser

Novinky - Prosinec

Ahoj vespolek,

skoro po dvou leté pauze jsem se vrátil na Facebook i Instagram. Hned na začátek musím říct, že můj názor na obě sítě se nezměnil: Jak říká Anna Lembke jsou navržené stejně jako drogy a je potřeba k nim takto přistupovat. Mezitím jsem si prošel nějaké kurzy a knížky o sociálních sítích, a to mi pomohlo rozmyslet si, jak je použít co nejlíp.

Moje komunikační strategie (dá-li se tomu tak říkat) se ale nemění - všechny novinky i další zajímavosti se nejlépe dozvíte z těchto novinek. Na sociální sítě mám teď v plánu dávat spíš citáty ze starších překladů a článků anebo i nějaké zajímavosti, které jsem už sdílel v newsletteru.

Asi se můžete ptát, proč jsem se vůbec na FB a Instagram vracel, když je nemám nijak v lásce. Z dlouhodobého hlediska bych si totiž chtěl organizovat workshopy sám. Momentálně mně prakticky vždy pozve nějaké studio a já jen dorazím na místo. To má tu nevýhodu, že většina studií nesežene mnoho lidí, které by zajímala ty moje témata, takže v 90% případů učím nějaký úvod (i když se často ten workshop jmenuje různě, tak to skoro vždy skončí jako úvod :) ). Chtěl bych se taky dostat k pokročilejším věcem a myslím, že nejlepší možnost je mít online kurz, protože tak se může sejít skupinka z celé ČR. Jenže na to musím mít nejdřív schopnost lidi oslovit. Facebook a Instagram (spolu s newsletterem) jsou na tohle osvědčené nástroje.

Takový je alespoň plán. Uvidíme, jak to půjde :)

Díky za přízeň a mějte se,
David

P.S. Plánuje se nový workshop v Jógovně na Umění dechu.

Obrázek: Detail obrazu Ganéši z Biháru, cca začátek 19. stol. (zdroj: The British Museum)

Články

Dattátréja džajantí
Letos připadá svátek narození šrí Dattátréji na 7. prosince, a tak jsem si řekl, že opět přeložím jeho popis z pera Svámího Šivánandy.

Zajímavosti

#Yoga on Instagram: Understanding the Nature of Yoga in the Online Conversation and Community
(článek, ENG)

V roce 2019 vyšla v Inernational Journal of Yoga studie o tom, jak je jóga prezentována na instagramu. Analyzovali posty, které měly #yoga a výsledkem je, že jen minumum postů obsahovalo něco jiného než ásany.
David Keil to shrnul: "Jógové posty na instagramu byly v naprosté většině případů o vzhledu toho, kdo post tvořil. Jen minimum postů na instagramu obsahovalo něco o kontemplativních nebo duchovních aspektech jógy." Zároveň k tomu dodává: "Tento výzkum jasně ukazuje, že je nejvyšší čas pro praktikující jógy, aby skutečně uvážili, jak obrázky, které sdílejí ovlivňují chápání jógy. Sami si pod sebou a pod potencionálními novými praktikanty jógy podřezáváme větev, když skrze obrázky rozšiřujeme představu, že jógy je o vzhledu, spíše než o osobní a duchovní cestě."
Shrnutí Davida Keila (které je asi přehlednější než přímo text výzkumu) najdete zde.
Tisk s Pataňdžalim
(produkt)
Moniku a Martina, kteří stojí za "Leela Yoga Rugs" znám osobně, i když jsme se teď nějaký pátek neviděli (jsou taky furt v Indii :) ). Kromě toho, že asi víte, že prodávají koberce na cvičení, tak teď jim v sortimentu přibyl i tisk s Pataňdžalim. Přijde mi to jako super věc, protože sehnat sošku nebo obrázek Pataňdžaliho je komplikované i v Indii. Pokud byste si tedy chtěli dekorovat domov anebo svoje studio něčím, co mám hlubší vztah k józe než generická soška Buddhy, tak tohle je ideální volba. Musím se přiznat, že jsem od nich jeden dostal zadarmo, ale poslali mi ho sami od sebe a ani nechtěli, abych jim tady dělal reklamu.
Ram Dass: Tips for Beginning Meditators
(video, ENG)
Krátké video (3min), kde Ram Dass (Richard Alpert) odpovídá na otázku, jestli má nějaké tipy pro meditačního začátečníka.
Somadeva Vasudeva: The Kaula Yoga of the Mālinīvijayottara
(přednáška, ENG)

Málinívidžajóttara-tantra je velice zajímavý text popisující větší množství tantrických jógových praxí. Somadeva Vasudeva je autorem kritické edice výběru z tohoto textu a jeho dílo je dodnes hlavním zdrojem informací k této tantře. 13. prosince bude mít Somadeva Vasudeva online přednáška organizovanou SOASem. Je zadarmo stačí se přihlásit (a v minulosti byla po přednášce k dispozici i nahrávka - je to přes oběd, tak se to možná všem nebude hodit).

 

Semináře

Leden 2023

29.1. 2023 – Liberec, Siddha Yoga
Ásany pod povrchem (více info na FB, přihlášení přímo přes rozvrh)

Březen 2023

5.3. 2023 – Praha, Jógovna
Umění dechu (více info na zde)

Facebook
Instagram
YouTube
Copyright © 2022 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp