Copy
View this email in your browser

Kořeny jógy - novinky

 

Ahoj vespolek,

Vítám vás u červnového newsletteru. Blíží se čas dovolených a tak bych z novinek vypíchnul tip na 10 knih o indické kultuře. Některé z nich jsou určitě i fajn čtením na prázdniny :)

Díky za přízeň,
David

Obrázek: Kresba jeskyní v Elephantě poblíž Bombaje od Williama Westalla (1828) dávno před tím než se z nich stala turistická atrakce: The British Museum.

Nová videa

Raná Hathajóga - 1. přehled
Jak to bylo se vznikem hatha-jógy? Tato přednáška je takovým shrnutím výsledků výzkumu Hatha-yoga projektu. Je tot rochu detailnější a trochu odbornější, ale díky tomu je to zase výživnější :)

Nové články

Pátrání v textech: rozluštění pozice (uttána) mandúkásany v Ghéranda sanhitě
Někdy je zajímavé se trochu pošťourat se v nějakém sanskrtském textu detailněji. Už dříve jsem to zkoušel třeba v článku o přiškrcení jako jógové technice. Tentokrát zde půjde o něco konkrétnějšího: jak by měla vypadat pozice uttánamandúkásana podle Ghéranda-sanhity?

10 knih o indických kulturách, mýtech a náboženstvích (v češtině)
Indický subkontinent je z kulturního hlediska neuvěřitelně bohatý. Chcete získat rozhled v indické kultuře či kulturách? Přečtěte si těchto deset knih

Zajímavosti

Naděje až do konce - časosběrný dokument o ALS (kampaň na HitHitu)
Na hithitu je teď kampaň na dokument o ALS. Jedním z protagonistů je i Láďa Mikuláš, který byl/je známým učitelem jógy.
 
Prof. Alexis Sanderson: Śāktism among the Śaivas (& druhá část) (video v AJ)
Prof. Sanderson je jedním z největších žijících odborníků na oblast tantry a šivaismu v Kašmíru obecně a do značné míry formoval celý současný výzkum tohoto odvětví. Tato dvoudílní přednáška se má zabývat konkrétně Šaktismem, ale Alexis Sanderson to pojal trochu šířejí, takže je to i takový přehled historie o šivaismu obecně (prvních 31 minut). Začátek bych doporučil určitě všem (je tedy dobré, pokud už něco víte o indických náboženstvích, protože je to přeci jen přednáška na univerzitní úrovni).
 
James Mallinson: Yogic Identities: Tradition and Transformation (článek v AJ)
Tohle je už starší článek od Jamese Mallinsona, ale stále zajímavý. Popisuje v něm různé aspekty a historický vývoj znaků některých hlavních asketických řádů v Indii (sannjásinové, náthové a rámánandí). Mimo jiné tam třeba upozorňuje, že ty slavné náthovské naušnice používá tento řád teprve nedlouho a mnoho lidí mylně interpretuje historické obrázky asketů s “kánphatá” náušnicemi jako obrázky náthů, protože dnes jsou charakteristické pouze pro tento řád, ale v minulosti používali náthové jiné znaky. Taky je zde velké množství fotek a historických obrázků.
 
Osvobozenecký boj, nebo rudý teror? Občanská válka v indické džungli trvá už 55 let (článek/audio v ČJ)
Reportáž českého rozhlasu o nakšalitech, jejichž povstání v roce 1967 patří k temným částem moderních indických dějin, která se zvrhla v takovou partyzánskou občanskou válku. Bohužel různá kmenová společnství jsou častokrát ignorována (na západě se často ani neví, že nějaké kmeny v Indii jsou).
 

Semináře

Září 2022

25.9. 2022 – Praha, Sedmé nebe
Kořeny jógy (podrobnosti se připravují)

 

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2022 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp