Copy
View this email in your browser

Kořeny jógy - novinky

 

Ahoj vespolek,

březnové novinky jsem přeskočil a na poslední chvíli stíhám poslat dubnové. Je hned několik novinek - viz níže. Také jsem právě dotočil video pro "Prague Spirit Festival", který by měl letos proběhnout čistě online. Na webu zatím ještě nejsou všechny informace, ale počítám, že se tam brzy objeví. Téma, o kterém tam mluvím je "Historie jógy v Čechách" - od 19. stol. do asi 70. let. Tohle téma mne zajímá už dlouho, ale pořád jsem odkládal, že o tom něco napíšu, protože mi nějaký materiál chyběl nebo jsem ještě nestihl dočíst nějkou další knihu atd. A teď mne to donutilo konečně všechny moje poznámky uspořádat do jedné přednášky.

Díky všem za přízeň,
David

Nové sekce: "Na stažení"

Přidal jsem na stránky novou sekci, kde si můžete stáhnout různé texty. Už je tady víc mých překladů a je mi jasné, že čtení na webu není ideální. Proto jsem některé předělal do PDF (postupně plánuji i MOBI a EPUB) a dal je volně k dispozici. Brzy přibudou další.

Kromě toho bych také rád zpřístupnil různé starší texty související s jógou v Čechách a na Slovensku. Většinou nemají velkou cenu z hlediska informačního – jsou z dob, kdy informace o józe byly jen kusé a většinou míchali jógu s jinými indickými tradicemi, theosofií, okultismem, západní zdravovědou, psychologií atd. Mají ale (podle mého názoru) velkou historickou hodnotu a jsou cenné pro kohokoli, koho zajímavý historie jógy na území Čech a Slovenska. Jako první je zde na stažení “Lampa k Hatha-jógu”, což je překlad Hatha-jógy-pradípiky z pera Karla Weinfurtera.

Nové články

25 tattev pode sánkhji: manas, indrija, tanmátry a živly
Třetí aposlední díl o tattvách ze Sánkhja-káriky. Nakonec jsem zvolil trochu jinou formu, aby byl text srozumitelnější a lépe se v něm orientovalo.
Přiškrcení jako jógová technika

Náhodou jsem narazil v Šiva-sanhitě na zajímavou jógou techniku, která nějak zapadla. Zajímavé je, že má paralely i v jiných tradicích.

Odvrácená strana jógy

Kromě mého zájmu o historii jógy, sanskrtské texty apod., mne taky zajímá "odvrácená strana jógy". Přijde mi, že se tato strana jógy či jógové komunity obecně ignoruje. Ale stejně jako v psychologii: když se snažím ignorovat vlastní stín, tak o to větší sílu má. Dnešní jógová komunity trpí všemi možnými druhy ego-centrismu, touhy po penězích, sexuálního obtěžování i zneužívání atd. a velký podíl na tom má i to, že se snažíme tvářit, že tato "odvrácená strana jógy" neexistuje. Abychom s ní ale mohli něco udělat, je potřeba si ji uvědomit. Postavit se jí čelem, i když to není moc příjemné.
Osobně mne to velice trápí. Mnoho lidí ani neví k jakým případům sexuálního zneužívání docházelo a dochází, protože v jógových časopisech v Čechách se o tom nepíše a ani nebloguje (lidé to neradi čtou). Chápu to, sám to nerad čtu, ale věřím, že když si budeme tuto odvrácenou stranu více uvědomovat, bude mít o to menší sílu.
  • Článek "The Science of Spiritual Narcissism" na stránkách časopisu Scientific American. Velice zajímavý (a podložený) pohled na současnou tvář (části) duchovní scény. Jde o výzkum pocitu "duchovní nadřazenosti". Pro současnou jógu je to velice aktuální téma.
  • S tím související článek "‘Conspirituality’ — the overlap between the New Age and conspiracy beliefs!"
  • Jedna ze zpráv o nejhorším případu sexuálního násilí v rámci jógové komunity. Jde o "Mangrove Ashram" v Asutrálii, který patřil k Bihar School of Yoga "Children were raped, beaten and drugged at Mangrove Yoga Ashram, say victims at Royal Commission into child sexual abuse" Je to z novin, takže trochu skandálněji podané.
  • Zde je zhodnocení tohoto případu v retrospektivě z odborného hlediska. Je zde závěr Královské komise, která případ vyhodnocovala a hlavně ne-odpovídající reakce Bihar School of Yoga: A Culture of Silence: Satyananda Yoga Toto je střízlivější, akademičtější text.
  • Ilustrační je také případ Manouso Manose, seniorního učitele Iyengar jógy. Sexuální zneužívání mu procházelo tak dlouho díky tomu, že se ho v minulosti zastával BKS Iyengar a Manouso se kryl jeho autoritou. Dlouho to trvalo, ale nakonec nezávislé vyšetřování potvrdilo jeho vinu.
  • Případ Pattabhi Joise asi známe všichni. I když oproti ostatním trochu bledne, je přesto podstatný a navíc hodně ilustruje problém ignorování odvrácené strany jógy. Bohužel jsem nenašel žádný jeden článek, který by shrnoval celou kauzu. Na jedné straně Matthew Remski vede útočnou kampaň na každého učitele Aštángy jógy, který nereagoval podle jeho názoru dostatečně, a na druhé straně Sharath sice napsal omluvu a vyjádření na instagram, ale zase ho už smazal a pokračuje jako by se nic nedělo. Pro připomenutí je tu ale stále to známé video Pattabhiho "dopomocí".
  • A Bikram Choudry, kterého asi ani zmiňovat nemusím, má dokonce vlastní dokument na Netflixu (fakticky je to už druhý dokument o něm, první byla Yoga Inc z roku 2006)
Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2021 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp