Copy
View this email in your browser

Kořeny jógy - novinky

 

Ahoj vespolek,
 
V tomto čísle novinek jsem se rozhodl zavést takovou novinku. Obyčejně pošlu e-mail až když mám nějaké nové video nebo článek. Ale všude možně po internetu se objevuje mnoho zajímavých jógových věcí a řekl jsem si, že bych kromě mé tvorby začlenil do newsletteru i různé zajímavosti, na které jsem narazil.
 
V minulosti jsem to už párkrát udělal, ale od nynějška bych to chtěl udržet jako pevnou součást, i když nebudu mít nový vlastní článek nebo video.
 
Mějte se,
David
 

Obrázek: Socha Súrjy (Slunce) obklopeného dalšími planetami (graha) v chrámu Šrí Rádžadáržéšvarí (moje foto, 2019)

Nová videa

Nová kniha: Gítagóvinda
Před nedávnem vyšel překlad slavné Džajadévovy básně: Gítagóvinda, která hraje důležitou roli v historii sanskrtské literatury. Tento překlad vznikl už před více než 100 lety a teď poprvé vychází.

Zajímavosti

Lubomír Ondračka: Indický tantrismus (článek ČJ)
Tohle je starší článek z Dingiru, kde Lubomír Ondračka vyvrací všechny možné nesprávné představy, které se dnes šíří pod jménem „tantra“. Na tak krátkém rozsahu je tam mnoho informací. Jen mi přijde, že se autor trochu nechal unést vyvracením všech možných neo-tantrických představ až tak trochu vylil s vaničkou i dítě (tantra zahrnovala a zahrnuje velké množství tradic s různými přístupy).
 
Přestavba Višvanáthova chrámu ve Váránasí (youtube AJ)
Ve Váránasí proběhla ohromná přestavba (skončila v prosinci), při které se zbourala celá řada domů ve starém městě. Vytvořil se obrovský koridor mezi Ganou a Višvanáthovým chrámem. Je to obrovský zásah na starého města. Na druhou stranu Višvanáth byl skutečně úplně ztracený mezi domy a vedla k němu jen jedna úzká (a špinavá) cesta. Na videu je vidět, jak to teď vypadá. (Videu není třeba rozumět; ono je to takový vládní promo, takže se tam pořád jen chválej, jak se jim to povedlo.)
 
Dominic Steavou: „The Daosit Body“ (přednáška v AJ)
13.4. organizuje SOAS přednášku o taoistickém pojetí těla. Je to zadarmo (a v minulosti byla vždy k dispozici ještě nahrávka). Přihlásil jsem se, protože o taoismu moc nevím, a může být zajímavé dozvědět se něco ze „sousedních“ tradic a na akademické úrovni. Přednášejícího neznám, takže nevím, jaké to bude.
 
Jóga pro dobrou věc (online lekce v ČJ)
Probíhá velká online akce, kde je děsně moc online lekcí. Nestihl jsem to ani všechno projít. Mimo jiné tam má lekci i Martina Cifra Križíková (která mne učí ásany). Má kryptický název „Hasta nádí meru danda vinjása“ (nemůžu si pomoct: správně by to mělo být méru :) ) Jde o takovou jemnou sestavu, kterou dali dohromady Bianca Machliss a Simon Borg-Olivier. Její zkrácenou verzi dělávám před ásanami. Je to tak trochu něco mezi čchi-kungem a jógou. Ale mrkněte klidně na ostatní, je tam toho plno (i když nevím, jaká je kvalita :) )
 

Semináře

Květen 2022

7.-8.5. 2022 – Brno, Yoga Shala Brno
Jóga od začátku 20. století (více info zde)

Září 2022

25.9. 2022 – Praha, Sedmé nebe
Kořeny jógy (podrobnosti se připravují)

 

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2022 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp