Copy
View this email in your browser

Kořeny jógy - novinky

 

Ahoj vespolek,

Dal jsem dohromady první ucelenější článek o historii jógy na území Čech. Možná pamatujete, že jsem na toto téma měl přednášku loni na Prague Spirit Festivalu. Už se tomu věnuji více let a pořád získávám další informace. Mám všude nějaké kusé poznámky a řekl jsem si, že to už bude potřeba alespoň sepsat, a tak jsem dal dohromady „Stručný přehled historie jógy v Čechách – do 2. světové války“. Je to hodně stručné, až telegrafické, ale myslím si, že je to zatím nejúplnější článek na toto téma.

Na okraj: V článku to příliš nezdůrazňuji, ale je zajímavé, jak se jóga u nás ubírala trochu jinými kolejemi než například v USA nebo v Indii. V době kdy frčela jóga jako cvičení pro zdraví v Indii, tak u nás byla stále především doménou okultistů. A zatímco v USA jezdila po přednáškách celá řada indických učitelů (z nichž většina byli podvodníci), tak u nás kolovaly o Indii pouze fantastické zprávy a nikdo z významných učitelů té doby ji nenavštívil. Také u nás se nestihla nijak silně rozvinout teosofická společnost, která jinde doslova utvrářela moderní chápání jógy, protože za Rakouska-Uherska byly podobné spolky ilegální a za první republiky ji už příliš mnoho lidí kritizovalo.

Díky za přízeň,
David


P.S. V procesu psaní o historii jsem také přidal pár dalších textů z této doby do sekce Na stažení. Není to nic světoborného, spíš historické zdroje z první republiky, které jsou zajímavé tím, že vypadají jógově, ale nejsou :).
 

Obrázek: Titulní obrázek z prvního neoficiálního překladu Lysbethovy knihu "Zdokonaluji si jogu" (1974). Vyšla ve více svazcích

Články

Stručná historie jógy v Čechách – do 2. světové války
Mapování historie jógy na území Čech je takový můj dlouhodobý projekt a zdaleka nejsem hotov. Chtěl jsem ale publikovat alespoň nějaké základní poznámky a informace, které jsem sehnal. Následující text je proto spíš souborem takových poznámek.
Hledání duchovního učitele skrze inzerát (anebo je to skrytá seznamka?) (z časopisu Psyche, září 1938, číslo 7)

Zajímavosti

Funguje opravdu Wim Hofova metoda? (článek, ČJ)
O Wim Hofovi a jeho metodě se hodně mluví i v jógových kruzích (a mnoho lidí zmiňuje paralely mezi jeho metodou a jógou). A tato metoda má určitě něco do sebe. Bohužel sám Wim Hof podléhá tomu, co Verena Kast (jedna z žaček C. G. Junga) nazvala „fantazií všemohoucnosti“. Pokud nějaký výzkum jeho metody ukáže, že pozitivně ovlivňuje něco, co by mohla za určité situace pomoci při léčbě rakoviny, tak Wim Hof přijde s tvrzením, že vědci potvrdili, že jeho metoda léčí rakovinu. V tomto článku je super rozbor, co tedy skutečně víme, že WH metody funguje a co ne. Mám pocit, že mnoho tvrzení o současné józe by potřebovala podobný „fact check“.
 
André Padoux: Tantrismus – úvod do významu (článek, ČJ)
Před časem jsem posílal odkaz na článek o tantře od Lubomíra Ondračky, který se snažil vyvrátit různé pověry o tantře. Bohužel to často bylo způsobem, který by se dal označit jako „vylití dítěte i s vaničkou“. André Padoux je jeden z nejlepších znalců tantry a tohle je vážně super článek (a to víc super je, že je i v českém překladu). Zabývá se tady tím, co je a není tantra. Kromě toho, že se tam dovíte spoustu informací, tak také bude jasné, proč ti, kdo o tantře něco vědí, o ní většinou nechtějí moc mluvit – zahrnuje totiž dost širokou oblast, kterou nikdo až do 19. století neměl potřebu jasně vymezovat.
 

Semináře

Září 2022

25.9. 2022 – Praha, Sedmé nebe
Kořeny jógy (více info zde)

Leden 2023

29.1. 2022 – Liberec, Siddha Yoga
Ásany pod povrchem (popis se připravuje)

 

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2022 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp