Copy
View this email in your browser

Kořeny jógy - novinky

 

Ahoj vespolek,
 
Po delší době mám opět workshop na Umění dechu! Myslím, že už je to 2 roky, kdy byl podobný naposledy. Teď bude 6. lisopadu v Santosha Yoga (kousek od Muzea v Praze).

Mimochodem před workshopem bude i ranní mysore! Takže pokud by se vám chtělo si nejdřív zacvičit, budete vítáni (i pokud jste na mysore lekci ještě nebyli). Ale samozřejmě nemusíte, lze se přihlásit také pouze na workshop samotný.

Jinak do „Zajímavostí“ (viz dole v mailu) jsem tentokrát vybral věci ohledně „psycho-spirituální krize“ (Spiritual Emergency). Tento termín nemá jednotný překald do češtiny a někdy tak vzniká zmatek ohledně jeho významu. V češtině je překlad totiž trochu nejasný – nejde totiž o duchovní krizi jako se třeba mluví o „temné noci duše“ apod. V angličtině je to „Spiritual emergency“, kde slovo emergency znamená krize, ale také je odvozena od slova emerge, „vynořit se“. V duchovní praxi je to jako když se člověk učí plavat. Postupně vám to jde líp a líp, a nakonec se můžete bez obav pouštět do velkých hloubek. Psycho-spirituální krize je jako když jdete jen po břehu, najednou vám to uklouzne a zahučíte do vody po hlavě.
 
Psycho-spirituální krize je fenomén, který se z mé zkušenosti vyskytuje často v jógové komunitě. Prakticky vždycky když jsem se o něm zmínil na různých místech Čech i Slovenska, tak pak za mnou někdo přišel, že tu zkušenost má. Jen nevěděli, že se to nějak jmenuje ani to, že se to stává hodně lidem. V Čechách je pár organizací, které vám mohou pomoci, pokud zrovna psycho-spirituální krizí procházíte ­– třeba Diabasis.
 
Díky a budu se těšit na viděnou,
David

Obrázek: Vzpomínková fotka z Váránasí z roku 2015.

Články

6 věcí, které jsme (možná) nevěděli o sanskrtu
Sanskrt je rozhodně zajímavý jazyk. Na jednu stranu je příbuzný s evropskými jazyky (s těmi, které patří k indoevropským jazykům), ale také se v lecčems odlišuje. V tomto článku se podíváme na šest takových zajímavostí, které jsou pro sanskrt charakteristické.

Zajímavosti

Co je to psychospirituální krize (článek, ČJ)
Stručný a přehledný článek o tom, co to psychospirituánlní krize je, jak se projevuje a co s ní dělat. Je to skutečně krize a často má až dramatický průběh, ale pokud se správně uchopí, tak může vést ke hluboké transformaci.
 
Z temnoty duše světlo (video, ČJ)
Dokumen Viliama Poltikoviče o psycho-spirituální krizi. Vypráví v něm různí lidé o své zkušenosti. Pokud byste chtěli o psycho-spirituální krizi vědět víc, tak doporučuji následující zajímavost:
 
David Lukoff: From Spiritual Emergency to Spiritual Competency (přednáška, ENG)
Této přednášky jsem se zúčastnil i osobně a je opravdu jednou z nejlepších, co jsem kdy viděl. Není divu. David Lukoff byl totiž spoluautorem definice psycho-spirituální krize pro americký diagnostický manuál (DSM). Také zde vypráví o své vlastní zkušenosti.

 

Semináře

Listopad 2022

6.11. 2022 – Praha, Santosha Yoga
Umění dechu (více info zde)

Leden 2023

29.1. 2023 – Liberec, Siddha Yoga
Ásany pod povrchem (popis se připravuje)
 

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2022 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp