Kořeny jógy - novinky
Ahoj vespolek,
Zdravím uprostřed léta. Doufám a věřím, že máte teď větší klid a snad jste již měli nebo alespoň budete mít dovolenou.
Protože mne zajímá historie jógy v Československu, tak občas po antikvariátech sháním různé starší knihy (nebo i brožury, s trochou štěstí i samizdaty apod). Teď jsem třeba díky tomu narazil na zajímavou informaci u Zdeny Bronislawské (1928–2011, tanečnice, choreografka a pedagožka tance i jógy). Byla jedním ze tří lidí, kteří v letech 1966–68 navštívili Indii a pak v ČS učili jógu. Do té doby se u nás lidé učili jen z knížek a poté opět dlouhou dobu trvalo než mohl někdo další studovat jógu „u zdroje“.
Historie jógy v Československu mohla vypadat úplně jinak. Už v roce 1968 měl totiž přijet na návštěvu Svámí Stajánanda (byl mimo jiné žákem Svámího Šivánandy, u kterého studoval i Lysebeth, založil Bihárskou školu jógy a napsal mnoho knih). Ale vyšlo to na nešťastný termín:
Na 23. augusta 1968 sa organizovala návšteva Svámiho Satyanandu do Československa — jednej zo zástaviek jeho prvej cesty po Európe. V osudový deň, 21. augusta 1968 som sa vracala zo Sicílie cez Viedeň, kde čakal na mňa svámidži, aby sme potom pokračovali v ceste do Bratislavy; tu mal začať prednášky aj bohatý program praktickej výučby jogy a potom pokračovať vo svojom misijnom úsilí v ďalších našich mestách. Všetko dopadlo inak. 21. augusta, keď nás obsadili vojská Varšavského paktu, som prechádzala cez Benátky. Potom som niekoľko dní musela ostať vo Viedni. (…) Po rozhovore so svámidžim, na základe jeho naliehania, aby som napísala knihu o joge a svojej zodpovednosti voči rodičom, som sa vrátila domov.
- Zdena Bronislawská: Joga, svetlo poznania (1991)
Díky za přízeň,
David
|