Copy
View this email in your browser

Kořeny jógy - novinky

 

Ahoj vespolek,

Zdravím uprostřed léta. Doufám a věřím, že máte teď větší klid a snad jste již měli nebo alespoň budete mít dovolenou.
 
Protože mne zajímá historie jógy v Československu, tak občas po antikvariátech sháním různé starší knihy (nebo i brožury, s trochou štěstí i samizdaty apod). Teď jsem třeba díky tomu narazil na zajímavou informaci u Zdeny Bronislawské (1928–2011, tanečnice, choreografka a pedagožka tance i jógy). Byla jedním ze tří lidí, kteří v letech 1966–68 navštívili Indii a pak v ČS učili jógu. Do té doby se u nás lidé učili jen z knížek a poté opět dlouhou dobu trvalo než mohl někdo další studovat jógu „u zdroje“.
 
Historie jógy v Československu mohla vypadat úplně jinak. Už v roce 1968 měl totiž přijet na návštěvu Svámí Stajánanda (byl mimo jiné žákem Svámího Šivánandy, u kterého studoval i Lysebeth, založil Bihárskou školu jógy a napsal mnoho knih). Ale vyšlo to na nešťastný termín:
 
Na 23. augusta 1968 sa organizovala návšteva Svámiho Satyanandu do Československa — jednej zo zástaviek jeho prvej cesty po Európe. V osudový deň, 21. augusta 1968 som sa vracala zo Sicílie cez Viedeň, kde čakal na mňa svámidži, aby sme potom pokračovali v ceste do Bratislavy; tu mal začať prednášky aj bohatý prog­ram praktickej výučby jogy a potom pokračovať vo svojom misijnom úsilí v ďalších našich mestách. Všetko dopadlo inak. 21. augusta, keď nás obsadili vojská Varšavského paktu, som prechádzala cez Benátky. Potom som niekoľko dní musela ostať vo Viedni. (…) Po rozhovore so svámidžim, na základe jeho naliehania, aby som napísala knihu o joge a svojej zodpovednosti voči rodičom, som sa vrátila domov.

- Zdena Bronislawská: Joga, svetlo poznania (1991)

Díky za přízeň,
David

Obrázek: Modlitba před chrámem (moje foto, 2017).

Nová videa

Nová kniha: Jádžňavalkjova Jóga (slovenský překlad)
Poslední dobou je to samá raná hatha-jóga a do toho vyšel nový slovenský překlad Jógy Jádžňavalkji, která se také počitá k raným hatha-jógovým textům. Mimo jiné tento text ovlivnil hodně např. Šrí Krišnamáčárju.
Čtení: Stloukání oceánu mléka (hinduistická mytologie)
Zase jedno "čtecí" video. Tentokrát se známým příběhem z hinduistické mytologie (a mým úvodem o důležitosti znalosti mytologie :) )

Zajímavosti

Sarvamangalam (film, ČJ)
Dokument Sarvamangalam od Villiama Poltikoviče asi mnozí znáte (i já jsem ho zmiňoval). Při učení na učitelských kurzech jsem ale zjistil, že hodně lidí ho pořád nezná, tak si dovolím ho opět doporučit, pro ty, kdo ho ještě neviděli. Není to sice dokument informačně bohatý (a má trochu sklon romantizovat realitu), ale zase hezky zachycuje atmosféru a při nejmenším člověk získá nějakou představu o tom, co to je být asketou v Indii.
 
James Mallinson - Yoga: Haṭha (článek, ENG)
James Mallinson právě uveřejnil svou příspěvek do "The Encyclopedia of Philosophy of Religion" k heslu hatha-jóga. Je tu stručné (3 stránky) a výstižné shrnutí historie a praxe hatha-jógy.
 

Semináře

Září 2022

25.9. 2022 – Praha, Sedmé nebe
Kořeny jógy (více info zde)

 

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2022 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp