Copy
View this email in your browser

Kořeny jógy - novinkyAhoj vespolek,

zdravím vás v novém roce. Věřím, že jste si přes Vánoce (v rámci možností) odpočali a přeji takto trochu opožděně vše nejlepší do nového roku. Mám tu zase pár článků a jedno nové video. Po velkém zápasu o zprovoznění lepšího mikrofonu se mi to konečně podařilo, tak jsem rovnou něco natočil. Z dlouhodobého hlediska to asi bude chtít ještě lepší světlo. To časem :)

Pracuji také na dokončení série článků "25 tattev podle sánkhji" (první díl, druhý díl). Měl by přibýt poslední díl, kam se mi snad podaří dostat všechny zbývající tattvy. A možná se ptáte: "K čemu je znát tattvy podle sánkhji?" Důvodů je víc, ale jeden z hlavních jsou Jóga sútry, která na této metafyzice staví. Např. různá samádhi (savičára, nirvičára atd.) odpovídají úrovním jednotlivých tattev, jsou vlastně něco jako přímý prožitek těchto tattev. A právě k tomu, abychom pochopili tato samádhi (a to tvoří zásadní obsah Jóga súter), je potřeba znát sánkhjové tattvy.

Díky všem za přízeň,
David

P.S. Na obrázku nahoře je Bhairava, který bývá chápan jako hrozivá podoba Šivy (dobře se pozná také podle toho, že ho tradičně doprovází pes)

Články

Átma-šataka
Opět jeden překlad. Tato báseň je hodně známá a možná jste se s ní setkali pod názvem "Nirvána-šataka" nebo prostě "Čidánanda". Je to takové básnické shrnutí základní myšlenky advaita védánty, kde se vlastně probírá, co všechno nejsme (a co tedy jsme).
 
Zemřel Milan Polášek, významný slovenský učitel
5.1. 2021 zemřel Milan Polášek - to je pro mne něco jako konec jedné éry. Napsal hodně knih a neúnavně se věnoval učení jógy až do svého stáří. Protože na internetu jsou o něm jen tu a tam nějaké informace (moc o sobě nikdy nemluvil), zkusil jsem dát dohromady něco o jeho "životě a díle".

Videa

Mantry - 01 - úvod
Po menší pauze nové video. Tohle je opakování (v lepší kvalitě) staršího videa z FB a začátek nové série o mantrách

Chystané workshopy:

 

(Tento workshop už průběžně přesouváme docela dlouhou dobu. Snad už to vyjde :) )

Březen 2021

13.1. 2021 – Ostrava, Atha Yoga
Tradiční Hatha Yoga (info na web)

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2021 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp