Copy
View this email in your browser

Novinky - Listopad

Ahoj vespolek,


před týdnem (a kousek) přinesl jeden z účastníků učitelského tréninku, kde učím, několik samizdatů. Část byla i překlady Svámího Šivánandy z okruhu Františka Žlábka (asi z 50./60. let). Nevím, jestli naivní a romantické nadšení z hathajógy, kterým Svámí Šivánanda sršel, je přenositelné do dnešní doby. Dnes už jen těžko někdo uvěří, že díky stání na hlavě nebudete mít šedivé vlasy apod. Ale jedna věc mu nelze upřít: Svámí Šivánanda měl velkou schopnost motivovat lidi do praxe. Jeho knihy jsou plné naprosto konkrétních instrukcí a různých praktických tipů.

O jeden z jeho tipů bych se tady chtěl podělit. V knize "Správná cesta k životnímu úspěchu a projevení Boha" (překlad František Žlábek, 1953), radí Svámí praktikantům jógy, aby si zařídili duchovní deník:

"Zřiďte si deník, jaký vám navrhuji v násled. kapitole a ověřte si, zda skutečně činíte pokroky. Chcete-li dosáhnout rychlých duševních pokroků, nesmíte zapomenout si vše poznamenat. Vyžaduje to přesného plnění sádhany, abyste potlačili své světské náklonnosti. Vedle těchto požadavků, všímejte si též následujících:
1. Jména ásan
2. Způsob meditace
3. Kterých knih používáte pro Svádhjáju?
4. Jak zachováváte dietu?
5. Provádíte džapu (opakování mantry)?
6. Máte zvláštní místnost pro meditace?
7. Jak ji máte upravenou?
8. Čtete Bhagavadgítu s porozuměním?"


(přepis jsem mírně upravil podle dnešního používání termínů. Zde je text přímo ze zmíněného samizdatu:Díky a budu se těšit na viděnou,
David

Obrázek: "Hindoo Temples at Agouree, on the River Soane, Bahar" (dnes je to řeka Són ve státě Bihár) od Thomase Daniella (1749 - 1840)

Workshop 6.11. v Praze:

Video

Hathajóga vs. Rádžajóga?
Slyšeli jste o tom, že na jedné straně existuje hathajóga, která se zaměřuje čistě na tělo a fyzické praxe, a na druhé straně je čistě meditační a duchovní Rádžajóga? Tak vás možná bude zajímat, že to není pravda.

Články

Na stažení: Malý slovníček přepisu častých sanskrtských slov
Píšete zrovna nějakou jógovou práci nebo článek a chcete si být jisti, že použijete správný přepis jmen ásan nebo jiných jógových technik? Tak tohle je přesně pro vás!

Zajímavosti

Kapka z poháru nesmrtelnosti
(dokument, ČJ)

Když jsem teď někde mluvil o historii jógy, zjistil jsem, kolik lidí vůbec neví, co to je Kumbha Méla. Tento dokument od Viliama Poltikoviče vám může dát hezkou představu, o co jde. Není sice bohatý na informace, ale Viliam má schopnost dobře přenést atmosféru. I když je to starší dokument, tak je na seznamu toho, co by měl vidět každý zájemce o jógu.
 
A.G. Mohan: Jóga pro tělo, dech a mysl
(kniha, ČJ)
V době, kdy toto píšu, tak tato kniha ještě nevyšla, ale až tento newsletter budete číst, tak již nespíš bude v knihkupectvích (doufám). Když jsem učil "Aštánga jógu" a někdo se mne ptal, co by si k tomu měl přečíst, tak jsem vždycky doporučoval tuto knihu. V angličtině je už dlouho (a psal jsem o ní na FB i instagramu). Teď vyjde i v češtině. Pokud vás zajímá praxe ásan a pránájámy v Krišnamáčárjově stylu, tak tohle je rozhodně dobrá volba. (To české vydání jsem bohužel neviděl, takže nevím, jaká je kvalita překladu apod., ale spolupracovala na něm Lucka Königová, takže to určitě bude dobré.)
 
How Hindu supremacists are tearing India apart
(článek, ENG)

Za normálních okolností mne politická situace v Indii nějak zvlášť nezajímá. Bohužel současný vzestup hinduistického supremacismu se veze také na popularitě jógy, kterou využívá k vlastní propagaci (vznik "mezinárodního dne jógy" skutečně nebyl motivován snahou propagovat jógu). Tohle je delší článek, který detailně mapuje nedávný politický vývoj Indie. V tom všem je nepřímo zapletena i západní jógová komunita, a proto si myslím, že je potřeba o tom vědět.

 

Semináře

Listopad 2022

6.11. 2022 – Praha, Santosha Yoga
Umění dechu (více info zde)

Leden 2023

29.1. 2023 – Liberec, Siddha Yoga
Ásany pod povrchem (více info na FB, přihlášení přímo přes rozvrh)

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2022 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp