Copy
View this email in your browser

Novinky - Leden

Ahoj vespolek,

V první řadě bych chtěl všem popřát vše nejlepší v novém roce! Přání mi nikdy nešla, takže většinou přeji ke všem příležitostem "vše nejlepší", protože tím se pokryje vše :)

Za rok 2022 jsem překonal jsou rekord v počtu videí. Ono to tak možná nevypadá, protože na youtube jsem jich loni dal jen 12. Udělal jsem totiž ještě devět dalších, které ale byla pouze pro účely jednoho učitelského tréninku. Ty mi bohužel zabraly dost času (a ještě zaberou), takže jsem nestihl víc videí na youtube. Ale pomohlo mi to zlepšit se ve stříhání videí i v celém procesu přípravy. Takovým nejasným plánem do roku 2023 pro mne tedy je udělat alespoň 20 videí na youtube. Když jsem to zvládl loni, tak bych mohl i letos. Témat mám v zásobě ještě mnoho :)

Díky za přízeň,
David

Obrázek: Výřez z obrazu (či mapy) chrámu v Šrírangamu, kde je vidět Višnu spočívající na Šéšovi, cca 1830 (zdroj: British Museum).

Nová videa

Hraní s dechem: Šivánandova pránájáma I.
Tentokrát zkouším něco jiného. Jak obsahově, tak i po stránce filmařské. Prostě abych pořád neseděl jen před knihovnou :)
Nová kniha v češtině: Jóga pro tělo, dech a mysl (A. G. Mohan)
Nedávno vyšel český překlad knihy A.G. Mohana, kterou jsem vždy hodně doporučoval. V tomhle video se ji snažím představit a vypíchnout nějaké zajímavosti z obsahu.

Zajímavosti

Huberman Lab: Controlling Your Dopamine For Motivation, Focus & Satisfaction (podcast, ENG)
Andrewa Huberman je neurovědec a profesor neurobiologie na Standford School of Medicine (mimo jiné). Jeho podcast začal teprve v roce 2021, ale od té doby se stal nesmírně populárním – a to právem. Shrnuje různé nové výzkumy (i s odkazy přímo na články) a k tomu přidává mnoho praktických rad. Jen tam mnoho dílů, které se hodně dotýkají jógy. Jeden ze starších, který jste možná ještě neslyšeli, je o dopaminu. Pro mne tam z toho zajímavého mimo jiné zaznělo, že pocity potěšení a nespokojenosti fungují na těch stejných nervových okruzích, a nakonec se dorovnávají (vždycky když zakusíte jedno, přijde v závěsu i to druhé). To je v józe samozřejmě běžná informace, ale je hezké to vidět i neurologicky potvrzené. Nebo např. že pouštět si hudbu při cvičení, abych si ho udělal příjemnější, je kontraproduktivní. A mnoho dalšího.
 
Champion of Champions at Dayal 2nd International Yoga Championship 2012-2013 (video, bez mluvení)
Nedávno jsem měl v rámci soukromé lekce diskusi na téma "bude člověk zdraví tím, že bude jen pořád budovat flexibilitu?" Jak asi tušíte moje odpověď je: ne. Shodou okolností (synchronicitou?) jsem narazil na tohle starší video z indické ásanové soutěže. V Indii jich probíhá celá řada a jediné, co se hodnotí je flexibilita. Hathapradípika (1.17) říká, že praxe ásan má přinést "pevnost (stabilitu), zdraví a lehkost údů". Věru nevím, jestli způsob praxe preferovaný na těchto soutěžích, vede k takovému výsledku. Tohle mi přijde jako odstrašující příklad toho, proč by nám o flexibilitu jít nemělo.
 

Semináře

Leden 2023

29.1. 2023 – Liberec, Siddha Yoga
Ásany pod povrchem (více info na FB, přihlášení přímo přes rozvrh)

Březen 2023

5.3. 2023 – Praha, Jógovna
Umění dechu (více info na zde)

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2023 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp