Copy
View this email in your browser

Kořeny jógy - novinky

 

Ahoj vespolek,

Vítám vás u květnového newsletteru. Tentokrát jsou hned dvě nová videa – obě svým způsobem o knihách a jeden nový článek (který je také překladem z knihy ).

Kromě toho jsem trochu upravil sekci na stažení. Dattétréjaógašástra je zde nyní k dispozici i ve formátech mobi a epub (a má novou obálku). Mám v plánu do tohoto formátu převést i další překlady.

Díky za přízeň,
David

Obrázek: Kršna a pastýřky. Obrázek pochází z Rágamály, tj. série zobrazující různé nálady (rága). 19. stol., Džajpur. ZDROJ: The British Museum.

Nová videa

Nová kniha: Amṛtasiddhi
Nedávno vyšla kritická edice nejstaršího hatha-jógového textu, takže to nemůžu nezmínit.
Čtení: Ram Dass - Cesta vědomí
Tentokrát jsem ozkoušel trochu něco jiného: čtu kousek z knihy "Journey of Awekening" od Ram Dasse. Je tam přirovnání o duchovní cestě.

Nové články

A.G. Mohan: Nesprávný přístup k praxi jógy
Tato krátká ukázka pochází z knihy „Yoga for Body, Breath and Mind“ od A. G. Mohana, který je jedním z dlouholetých žáků šrí T. Krišnamáčárji.

Zajímavosti

Workshop s Martinou Cifrou Krížikovou v Praze (20.–22.5.)
Od Martiny se učím ásanové praxi mimo jiné i já a několikrát jsem ji v minulosti také pozval do Prahy. Teď po menší pauze bude opět učit jeden víkend v Praze.
 
C. Wallis: The Real Story on the Chakras (článek v AJ)
Čakry jsou dnes v józe hodně popisované a prakticky všichni se na nich shodnou. Zajímavé je, že současné pojetí čaker je značně odlišné od tradičního indického (ale i tibetského). Christopher Wallis v tomhle starším článku shrnuje základní rozdíly.
 
D. Simpson: How ‘real’ are the chakras (článek v AJ)
K předchozímu tématu. Daniel Simpson zde trochu víc rozebírá to, co Wallis označuje jako deskriptivní (současné) vs. preskriptivní (tradiční) pojetí čaker.
 
Bangalore Yogi Ratna video (video bez mluvení)
Tohle je asi moje nejoblíbenější jógové video (když odhlédneme od funkční anatomie). Je na něm Džagadánanda dás (Jan. K. Brzezinski), sanskrtista, překladatel a gaudíja-vaišnava (ale mimo ISKCON). I když je tělem i duší gaudíja-vaišnava a jeho hlavní praxí je bhakti, tak se setkal se Svámím Védou Bharati, který ho hodně ovlivnil. Pod jeho vedením přeložil také komentář ke Górakša-šatace (Jóga-Taranginí) a zařadil do své praxi i nějaké ty ásany a pránájámu (říkal, že potřeboval praktikovat ty techniky, pokud měl tento text přeložit). Mimochodem: s asanaci začal až v roce 2007, kdy mu bylo padesát let a na videu mu je 60.

Bharatanatyam - vystouepní Kírti Rámgópal v Praze (29.5)
Do Prahy přijede tanečnice klasického indického tance Kírti Rámgópal a bude mít vystoupení v Pracovišti Pohled. Kromě vystoupení bude mít také workshop.
 

Semináře

Květen 2022

7.5. 2022 – Brno, Yoga Shala Brno
Středověká hatha-jóga (více info zde)

8.5. 2022 – Brno, Yoga Shala Brno
Jóga od začátku 20. století (více info zde)

Září 2022

25.9. 2022 – Praha, Sedmé nebe
Kořeny jógy (podrobnosti se připravují)

 

Web stránky
Instagram
YouTube
Copyright © 2022 Kořeny jógy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp