Ny kollega
Under våren gick Hans Sävenhed i pension från Trafikverket. Vi på Edeva är stolta över att få rekrytera honom till vårt team. Hans erfarenheter från 20 år på Trafikverket och, innan dess, 20 år på VTI är mycket värdefulla och vi har redan lärt oss massor av Hans.
- Det är kul att få vara med och jobba med en så smart produkt som Actiump, säger Hans.
- Det är en robust lösning och jag tror att den kommer att få spridning och rädda många liv, världen över. Sen gillar jag att gänget på Edeva är ärliga. De säljer inte in sina grejer överallt, bara där de ska vara, och de berättar om problem de haft och hur de har löst dem.
Hans kommer att jobba som trafiksäkerhetsexpert på deltid hos Edeva framöver och vi ser fram emot att lära oss mer och att dra nytta av Hans enorma kontaktnät för att komma ännu längre med både Actibump och vår övriga utveckling.
|