Copy
View this email in your browser

Hea turismiettevõtja!

Aitäh, et oled avaldanud soovi Visit Pärnu uudiskirja saamiseks!
Sel korral on uudiskirjas juttu septembrikuu turismistatistikast, Visit Estonia ja Visit Pärnu talvistest kampaaniatest, Pärnumaa ettevõtjate jätkusuutlikkuse kaardistamisest, Visit Pärnu trükiste jagamisest ning paljust muust põnevast.

Kaunist jõulukuu algust ning head lugemist! 

Septembris välisturistide arv kahekordistus
Statistikaameti andmetel peatus septembris Eesti majutusettevõtetes üle 214 000 turisti, mida on koguni 40% rohkem kui aasta tagasi samal kuul, kusjuures suurenes nii sise- kui ka välisturistide arv.
Pärnumaale jõudis septembris 28 933 turisti, kes veetsid siin kokku 51 335 ööd. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas tänavu septembris külastajate arv 31 ja ööbimiste arv 34%.
Eesti majutusettevõtetes peatus 2021. aasta septembris kokku ligi 140 000 siseturisti, kes veetsid seal 228 000 ööd. Kõige rohkem ehk 29% siseturistidest peatus Harju maakonnas, 16% Pärnu, 11% Tartu ja 10% Ida-Viru maakonnas.
Pärnumaad külastas septembris 22 650 siseturisti, kes veetsid siin kokku 36 440 ööd. Võrreldes 2020. aastaga kasvas 2021. aasta septembris siseturistide arv 22 ja nende ööbimiste arv 18%.
Välisturiste peatus Eesti majutusettevõtetes septembris üle 74 000 ja Eestis veedeti kokku ligi 165 000 ööd.
Läinud aastaga võrreldes kasvas esimesel sügiskuul nii enamikust Euroopa riikidest kui ka kaugemalt pärit turistide arv: Soomest saabujaid oli majutusettevõtetes 25% mullusest rohkem ehk üle 20 000 turisti, Lätist saabus 9000 turisti ehk 58% ja Venemaalt ligi 3000 turisti ehk 133% rohkem.
Kriisieelse aasta septembriga võrreldes oli turiste siiski palju vähem.
Kõige rohkem ehk 74% välisturistidest peatus majutusettevõtetes Harju maakonnas, järgnesid Pärnu (8%) ja Tartu (7%) maakonnad.
Pärnumaad külastas 2021. aasta septembris 6283 välisturisti, võrreldes 2020. aasta septembriga kasvas välikülastajate arv 75%, kuid 2019. aasta sama perioodiga võrreldes oli selle aasta septembris Pärnumaal välituriste siiski 63% vähem.
Ööpäev majutusettevõttes maksis septembris keskmiselt 36 eurot inimese kohta ja oli eelmisest aastast kolme euro võrra kallim, samas nelja euro võrra odavam kui 2019. aastal. Pärnu maakonna majutusettevõttes maksis ööpäev keskmiselt 31 eurot, Harjumaal 39 eurot ning Tartu- ja Saaremaal 41 eurot inimese kohta.
Loe rohkem siit
Oktoobrikuine minikampaania meelitas pered Pärnusse
Pärnu linnavalitsus korraldas oktoobris Eestis ja Lätis minikampaaniad, millega kutsuti lastega peresid sügisvaheajal Pärnusse puhkama ja ööbima.
Digi- ja sotsiaalmeedias toimunud kampaaniad suunati Visit Pärnu veebilehelt kampaanialehtedele, mis tähendab, et ettevõtmises said nähtavust ainult need ettevõtted, kes on üleval Visit Pärnu lehel ning liitunud hea tahte kokkuleppega.
Mõlema kampaania puhul toodi kampaanialehtedel välja ettevõtjate koolivaheaja eripakkumised ja soovitused (elamused, põnevad aktiivsed tegevused), mida peredel Pärnus koolivaheajal teha tasuks.
Eestis toimus kampaania 4.-28. oktoober ning see kogus 1 234 839 reklaamikuvamist ja 8793 klikki.
Lätis (Riias) toimus kampaania 4.– 18. oktoober, kogudes 1 093 856 reklaamikuvamist ning 7708 klikki.
Lisaks digi- ja sotsiaalmeediareklaamile ilmusid kampaaniaperioodil Pärnu sihtkohta ja siinseid koolivaheaja puhkamisvõimalusi tutvustavad sisuartiklid: Eestis Delfi ja Geeniuse portaalides ning Lätis Delfi portaalis.
Kahe minikampaania eelarve oli kokku 5500 eurot.
Soome reisikorraldajatele tutvustati puhkamisvõimalusi Pärnumaal
Pärnu linnavalitsuse turismiarenduse peaspetsialist Orvika Reilend tutvustas 16. novembril Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EASi) korraldatud workshopil Soome reisikorraldajatele puhkamisvõimalusi Pärnumaal.
Sel aastal olid workshopil aruelude keskmes vastutustundlik turism, elamuslikud tegevused, töötoad, päevamatkad ja sündmused.
Veebikohtumisel kaheksa Soome reisikorraldajaga keskendus Orvika Reilend tulevale aastale ja ennekõike suvele: jutuks võeti Helsingist Pärnusse lendamise võimalus, uued tooted ja teenused ning põnevamad sündmused.
Reisikorraldajate huvi Pärnu vastu on suur, sest soomlaste meelispaik Eestis on endiselt Pärnu ning põhjanaabrite soov siia reisida jätkuvalt tugev.
Kui augustis ja septembris hoogustus soomlaste reisimine Pärnusse ning reisipakettide ost sügistalviseks perioodiks, siis oktoobri lõpus see koroonaviiruse hüppelise leviku tõttu Eestis vaibus. Praegu on väga paljud talvised broneeringud tühistatud ja kevadesse edasi lükatud. Samas andsid reisikorraldajad lootust, et tuleva aasta suvi tuleb ilus, sest huvi suviste Pärnu reiside vastu on juba praegu väga suur.
Meie hõimurahvas eelistab reisida lähiriikidesse ja valib meelsasti lennuki asemel transpordiks laeva.
Pärnu Restoranide Nädal võõrustas 6500 külastajat
Novembris aset leidnud Pärnu Restoranide Nädal meelitas hilissügisese suvepealinna söögikohtadesse suurel hulgal heade maitsete- ja gurmeesõpru. Kaheksa päeva jooksul nautis Pärnu parimates restoranides hõrgutavaid kolmekäigulisi erimenüüsid pea 6500 inimest.
Tänavu osutus külastajate lemmikuks MUM Café, edastades napilt Tervise Paradiisi restorani Purpur.
„Arvestades keerulisi olusid ja kehtivaid regulatsioone oleme tulemusega väga rahul. Tegemist oli põneva ja väljakutseid pakkuva sündmusega, mille õnnestumise eest soovime erilised tänusõnad öelda restoranide peakokkadele ja esindajatele, kes panid kokku oivalised erimenüüd. Restoranide nädal võõrustab külalisi kindlasti ka järgmisel sügisel,“ ütles esmakordselt teemanädalat vedanud ettevõtte Klaus & Videnski Productions esindaja Kert Klaus.
Loe rohkem siit
Läks lahti üle-eestiline kampaania ”Kingi aega”
17. novembril alustasid EASi turismiarenduskeskus ja turismiettevõtted üle-eestilist kampaaniat „Kingi aega“, mis innustab jõuludeks asjade asemel elamusi kinkima.
Iga Eesti inimene saab kampaanialehel valida vastavalt huvidele tegevusi, mida koos lähedastega ette võtta ning mugavalt sealtsamast ka kinkekaardi soetada.
Turismiarenduskeskuse direktori Liina Maria Lepiku sõnul panustavad Eesti turismiettevõtted praegu oma teenustega palju inimeste vaimse ja füüsilise tervise hoidmisse.
„Aeg on ainus, mida kunagi tagasi ei saa. Meie ettevõtete pakutavad mitmekesised elamused annavad küllaga inspiratsiooni selleks, et koos aega veeta ja luua häid ühiseid mälestusi,“ märgib Lepik.
Kampaaniakülg on üles ehitatud praktilisena, et iga jõulukingi otsija jõuaks kiiresti kõige sobivama elamuseni. Kingitusi saab otsida nii piirkonna kui ka elamuste kaupa, samuti vastavalt sellele, kellele on kingitus mõeldud. Ostetud kinkekaarti ei pea kasutama kohe, vaid saab tarbimist paindlikult edasi lükata, kui vahele segavad piirangud või isiklikud plaanid.
Kõik kampaaniaga liitunud ettevõtted kinnitavad märgisega „Siin on turvaline“, et järgivad COVID-19 tõkestamise abinõusid.
Loe rohkem siit
Kutsume eestlasi Pärnumaale talvepuhkust veetma
Pärnu linnavalitsus korraldab 1.-31. detsembrini siseturule suunatud talvepuhkuse kampaania, et kutsuda eestlasi ja vene keelt kõnelevaid Eesti inimesi talvisesse Pärnusse puhkust veetma.
Tegemist on imagoloogilise digi- ja sotsiaalmeedia kampaaniaga, kus külalised suunatakse Visit Pärnu lehel asuvale talvepuhkuse lehele. Talvepuhkuse lehel tuuakse välja talvised tegevused ja soovitused, mida põnevat talvisel ajal Pärnumaal teha tasuks.
Kampaania raames korraldatakse ka interaktiivne mäng, mille peavõiduks on unistuste talvepuhkus Pärnumaal. Lisaks ilmus AS Postimees Grupi maakonnalehtede vahel erinumber „Sel aastal puhkan Eestis“, kus on ka Pärnu(maa) talvepuhkust tutvustav sisuartikkel.
NB! Kampaanias saavad nähtavust ainult need ettevõtted, kes on üleval Visit Pärnu lehel ning liitunud hea tahte kokkuleppega.
Restoranide teejuht White Guide avalikustas Eesti parimad restoranid
Põhjamaade restoranide teejuht White Guide seadis taas Eesti paremad restoranid paremusjärjekorda. Välja kuulutati 82 restorani, keda soovitatakse lõppeval ja tuleval aastal kindlasti külastada. 
Pärnumaalt pääses järgmiseks aastaks White Guide’i valikusse neli Pärnu söögikohta: Villa Ammende restoran, Mon Ami restoran, restoran Raimond ja kohvik Supelsaksad.
White Guide’i klassifikatsiooni järgi pälvib restoran rahvusvahelise meistritaseme, kui  saavutab 80 punkti, millest vähemalt 36 kogub toidu eest.
Meistritaseme saab 75 punktiga, millest 32 on kogutud toidu eest. Kõrgtase eeldab 67 punkti, millest vähemalt 28 on kogutud toidu eest. „Väga hea“ saamiseks tuleb teenida 60 punkti, millest vähemalt 22 on toidu eest. „Hea“ eeldab 41 punkti, millest 17 on pälvinud toit.
Villa Ammende restoran kogus 73 punkti, millest 31 teenis toidu eest. Restoran Raimondi skoor oli 69/29, Mon Ami restorani 67/28 ja Supelsakste kohvikul 61/25.
Rahvusvahelise meistritaseme restorane White Guide’i hinnangu järgi Eestis ei ole. Meistritasemeni küünivad Eestis Tallinnas asuvad 180 Degrees by Matthias Diether, Fotografiska ja Lee restoran, Muhumaa Pädaste mõisa restoran Alexander ja Otepää külje all GMP Pühajärve restoran Peakoka Pool.
Vaata nimekirja pääsenud restorane siit
Tori hobusekasvandus pälvis muinsuskaitseameti aastapreemia
Muinsuskaitseamet kuulutas 11. novembril välja muinsuskaitseameti tänavused aastapreemiad. Tunnustuse pälvisid 2021. aasta kõige silmapaistvamad restaureerimis- ja ehitustööd, inimesed, avastused ja teod.
Aasta jooksul ligemale 4,5 miljoni euroga renoveeritud Tori hobusekasvandus, mis tähistas tänavu 165. aasta juubelit, pälvis aastapreemia hästi restaureeritud mälestise kategoorias.
Pärnumaalt olid sel aastal aastapreemiate nominentide hulgas ka Pärnu südalinnas asuvad Hommiku 5/1 ja Hommiku 5/2 kui hästi taastatud hoone muinsuskaitsealal või kaitsevööndis ning aasta teo kategoorias oli preemiale nomineeritud Tori vallavalitsuse restaureerimistoetuse käivitamine.
Loe lisaks siit
Algab Pärnumaa turismiettevõtjate jätkusuutlikkuse kaardistamine
Varasuvel sai Pärnu linnavalitsuse projekt „Visit Pärnu kui jätkusuutlik, turvaline ja külalislahke sihtkoht“ EAS-i sihtkohtade koostööprojektide konkursil positiivse vastuse ja rahastuse - 50 000 eurot kaheks aastaks.
Linnavalitsus sõlmis projekti elluviimiseks säästva turismi ekspertteenuse lepingu osaühinguga Karuskose. Projektimeeskonda kuuluvad OÜ Karuskose esindajatena Aivar Ruukel ning Marika Kose ja Tarmo Pilving Eesti Maaülikoolist.
Ekspertteenuse eesmärgiks on kaardistada Pärnu linna ja maakonna turismiettevõtete jätkusuutlikkusega seotud hetkeseis, murekohad ja koolitusvajadused. 
Jätkusuutlik ehk säästev või ka kestlik turism ei ole eraldi turismiliik, vaid kõigi turismiliikide, laiemalt kogu turismisektori parendamine vastavalt säästva arengu põhimõtetele.
Kestlikkust mõistetakse turismisektoris külastusest tulenevate positiivsete mõjude suurendamise ja negatiivsete mõjude vähendamisena.
Projekti käigus küsitletakse 120 Pärnumaa turismiettevõtte esindajat. Valimisse kuuluvad 40 majutusettevõtet, 40 toitlustusettevõtet ja 40 vaba aja teenust pakkuvat ettevõtet nii keskuslinnast kui maakonnast. Neist 18 ettevõtte esindajaga viiakse läbi süvaintervjuud.
Kaardistuse analüüsi järel korraldatakse turismiettevõtjatele ümarlaud, kus tutvustatakse uuringu tulemusi ning kestliku turismi koolitus- ja tegevusplaani perioodiks 2022-2025.
24. novembril toimunud Pärnumaa turismiasjaliste ümarlaual andis jätkusuutlikkuse kaardistuse ja tegevusplaani kohta ülevaate Eesti maaülikooli elurikkuse ja loodusturismi õppetooli lektor Tarmo Pilving. Samal päeval saadeti ettevõtjatele küsitlus, millele palume kõigil vastata, et anda oma sisend ja panus Pärnu turismi kestlikumaks muutmisele. 
Pärnu turismitrükiste jagamine muutub
Pärnu Külastuskeskuse sulgemise järel alustas Pärnu linnavalitsus turismiinfo jagamiseks koostööd kohalike ettevõtetega. Lõppeval aastal aitasid külalistele turisminfot jagada Pärnu rannapargis asuv kohvik Uulits ja Kauss ning kesklinnas kohvik-disainipood Sonne. Tegemist oli pilootprojektiga, mis saab käesoleva aastaga läbi.
Kuna uuest aastast on plaanis sihtkoha trükiste jagajate ringi laiendada, otsib linnavalitsus huvilisi, kes oleks valmis uuest aastast oma ettevõttes külalistele trükiseid levitama. Hetkel on trükiste jagamiseks käimas läbirääkimised ettevõtjatega (hotelli, spaad, muuseumid).
Koostööpartnerite ülesandeks ei ole pakkuda personaalset nõustamist, vaid jagada oma külalistele ja klientidele sihtkoha materjale ning suunata nad lisainformatsiooni otsimiseks sihtkoha turismiveebi.
2022. aastal annab linn välja kolm trükist: Pärnu keskuslinna ja Pärnu maakonna kaardid ning sihtkoha soovituste trükise (kandis varem pealkirja „TOP 10“).
Pärnu linnavalitsus kutsub ettevõtjaid hakkama turismitrükiste jagamisel linna partneriks. Palume oma huvist teada anda Pärnu linnavalituse andmehalduse spetsialistile Merilin Mäe´le (merilin.mae@parnu.ee).
Pärnusse laienes korduvkasutatavate toidu- ja jooginõude ringlussüsteem RingKarp
RingKarp on Eesti pereettevõte, mis loob üle-eestilist korduvkasutatavate toidukarpide ja joogitopside ringlussüsteemi, et vähendada ühekorrapakenditest tekkivat reostust.
Märtsis tegevust alustanud ringlussüsteemiga on tänaseks liitunud umbes 60 toidukohta üheksas Eesti maakonnas. Pärnust on esimeste julgete liitujate seas XS Cafe ja Sonne kohvik. 
RingKarbi süsteem on väga lihtne ja kliendile tasuta: esimesel korral tuleb karbi eest maksta pandiks kümme ja topsi eest viis eurot. Kui aga nõud mistahes Ringkarbiga liitunud toidukohta tagastada, saab kogu pandiraha tagasi või uue karbi koos uue toiduga.
RingKarbi nõud on spetsiaalselt ringlussüsteemi jaoks toodetud Šveitsis ja neid saab kasutada vähemalt 200 korda.
RingKarbiga liitudes annab toidukoht olulise panuse pakendireostuse vähendamiseks ja säästab ühekorrapakendite arvelt raha.
SÜNDMUSED:
29. detsember Turismiasjaliste ümarlaud 
KOOLITUSED:
15. detsember Veebikoolitus: Lapsed – valikute ja ostuotsuste suunaja
16. detsember Instagram koolitus edasijõudnutele (veebikoolitus)

 
OLULINE INFO:
EAS Turismiarenduskeskuse toetused
Jälgi Visit Pärnu tegemisi sotsiaalmeedias ja
liitu Pärnu ja Pärnumaa turismiasjalised FB grupiga!
Facebook
YouTube
Website
Instagram
Flickr
Copyright © 2021 Pärnu linnavalitsus, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp