Copy
View this email in your browser

Hea ettevõtja!

Aitäh, et oled avaldanud soovi ettevõtluse uudiskirja saamiseks!

Kätte on jõudnud jõulukuu. Päevad on kahanenud lühikeseks, aga see-eest on detsember täiesti talve nägu ning nagu tellitult esimeseks advendiks maha sadanud lumi muutis pimeda aja palju helgemaks.

Aasta viimases uudiskirjast saab lugeda Pärnu aasta ettevõttest, linna üürimajast ja teenusedisaini konverentsist Playday ning paljust muust põnevast. 

Kaunist pühadeootust ja head lugemist!


Foto: Viktor Tund
Pärnu aasta ettevõte on NOTE Pärnu
Eelmisel nädalal Lottemaal toimunud Pärnumaa aasta tegijate tunnustusüritusel kuulutati Pärnu linna 2021. aasta ettevõtteks osaühing NOTE Pärnu.

Pärnu abilinnapea Meelis Kuke sõnul tegutseb Pärnus palju tublisid ettevõtteid (nagu näiteks NOTE Pärnu, AQ Lasertool, Valmos), mis toodavad kõrget lisandväärtust ja pakuvad pärnakatele väärt töökohti.

„Sel aastal tunnustame meie pikaajalist ettevõtluse lipulaeva osaühingut NOTE PÄRNU. NOTE genereerib erasektori ettevõtetest Pärnu linna kolmandat maksubaasi ja andis läinud aastal tööd keskmiselt 172le Pärnu linna elanikule (kokku oli tehases mullu inimesi tööl 261). Ettevõttel on ambitsioon kasvuks ja tegevuse laiendamiseks. Riiklikult on NOTE oluline väliskaubandusbilansi tasakaalustaja, kuna pea kogu toodang eksporditakse,“ märgib Kukk.

NOTE tegevusalaks on elektroonikatoodete koostamine ja elektroonika tootmisteenuse pakkumine. Klientidele pakutakse terviklahendusi: lisaks tootmisele logistilisi variatsioone, materjalide kättesaadavuse hindamist ja muudatussoovitusi ning prototüüpide valideerimist. Ettevõtte portfelli kuulub hulk erinevaid tooteid, mille seast võib suuremate artiklitena välja tuua voolumõõtjad, tõstemehhanismide kontrollerid, toiteplokid, erinevad tööstusautomaatika seadmed, aga ka näiteks tanklate makseterminalide alatööd.

Pärnus valminud toodang leiab kasutust igas maailma nurgas, aga NOTE Pärnu peamised kliendid asuvad Euroopas: Rootsis, Soomes Lätis, Itaalias ja Prantsusmaal.

Käesoleva aasta alguses sai teatavaks, et Stockholmi börsil noteeritud NOTE AB kontserni kuuluv NOTE Pärnu üksus alustab koostööd rahvusvahelise meditsiinitehnoloogia firmaga. Emaettevõte märkis Stockholmi börsile, et Pärnu üksuse koostöö rahvusvahelise meditsiinitehnoloogia firmaga võib kujuneda meditsiini segmendis kogu kontserni suurimaks.

NOTE Pärnu tehase juhi Risto Talve kinnitusel ongi koostöö meditsiinitehnoloogiavallas alanud väga hästi. „Usun, et tulevikus kasvab see veelgi,“ nendib Talv.

Loe lisaks


Foto: Reimo Ruubel
Rohu 119 üürimaja on elanike jaoks valmis
Sel nädalal Rohu tänaval avatud Pärnu linna uus üürimaja on mõeldud mobiilsetele töötajatele ehk Pärnusse elama ja tööle asuvatele spetsialistidele.

Pärnu abilinnapea Irina Talviste sõnul on linna tänase koalitsiooni jaoks oluline toetada ettevõtjaid spetsialistide Pärnusse toomisel. „Üürimaja valmimine on hea näide, kuidas linn saab omalt poolt aidata kaasa kvalifitseeritud tööjõu puuduse probleemi lahendamisele. Rohu 119 pole pelgalt uus moodne ja kena kortermaja, vaid hoone, mis aitab täita linnaarengulisi eesmärke. Kui meie tööandjatel läheb hästi, võidab sellest terve Pärnu,“ märkis Talviste.

Pooltes uue üürimaja korterites on elanikud olemas: kaheksasse korterisse kolivad üksi või koos pereliikmetega elama spetsialistid, kes töötavad või asuvad peagi ametisse Pärnus tegutsevates tootmis-ja infotehnoloogiaettevõtetes ning haridusvaldkonnas. Kokku hakkab Rohu 119 majas esialgu elama 17 inimest.

Kümme korterit on praegu veel vabad ja nendesse elama asumiseks võtab linn vastu taotlusi. Üürileping sõlmitakse mobiilse töötajaga tema töösuhte ajaks, kuid mitte kauemaks kui kolmeks aastaks. Linnal on õigus üürileping ennetähtaegselt lõpetada, kui mobiilse töötaja töö- või teenistussuhe Pärnus on lõppenud ning inimene pole Pärnus vähemalt kolme kuu jooksul asunud muule töö- või teenistuskohale.

Loe lisaks


Foto: Viktor Tund
Pärnu linn ja Pärnu Postimees kutsuvad esitama aasta teo kandidaate
Aasta teo vääriline kandidaat võib olla mõni tänavu valminud objekt või mõni muu sel aastal teoks saanud füüsiline asi. Aasta parim tegu võib ka olla sündmus, aktsioon või algatus, mis rõõmustas, äratas suurt tähelepanu, aitas midagi paremaks muuta või jäi lihtsalt oma erakordsusega lõppeval aastal hästi meelde.

Ettepanekuid, kus on välja toodud konkreetne tegu, mitte inimene või emotsioon üldiselt, saab esitada 5. detsembrini (kaasa arvatud) veebivormi kaudu.

Laekunud ettepanekutest valivad linnavalitsuse ja Pärnu Postimehe esindajad välja kuni 15 tegu, mis pannakse Pärnu Postimehe paber- ja digiväljaandes rahvahääletusele.

Rahvahääletus toimub 7. detsembrist 19. detsembrini.

2020. aastal valisid inimesed Pärnu aasta teoks Pärnu Raja lasteaia ja uue ujula valmimise.

Pärnu Postimees ja Pärnu linn korraldavad aasta teo konkurssi alates 2006. aastast.

Vaata lisaks: Pärnu aasta tegu
Pärnus avati tuleviku linnade tulevikustsenaariumeid
„Linnaplaneerimine ja avalike teenuste kavandamine peab algama selle kasutajast,“ leidsid kohalikud ja rahvusvahelised eksperdid Pärnus, teenusedisaini konverentsi Playday. Neljandat korda toimunud konverents keskendus sel aastal tuleviku linnale, otsides jätkusuutlikuma ja elamisväärsema linnakeskkonna mudelit.

Loovusele, tehnoloogiale, mobiilsusele ja juhtimisele keskendunud teemades jäid läbivalt kõlama samad mõtted. Eesti vajab linnades tugevamat kogukonnakultuuri ning avalike teenuste innovatsioon saab sündida vaid teenuse kasutajate ehk kodanikega koostöös.

Playday konverentsil peetud tuleviku linna visioonipaneelis olid kõik eksperdid ühte meelt – Eestis on 15-minuti linna kontseptsiooni võimalik rakendada kõigis linnades. Teadlik linnaplaneerimine selle saavutamiseks võib panelistide arvates saada lahenduseks elanike koondumisele Tallinnasse ja Tartusse. Selle asemel, et murda pead, kuidas muuta kahaneva rahvaarvuga linnad väiksemale elanikkonnale sobivaks, tuleks tegeleda nende linnade arendamisega nii, et elanikel oleks põhjust sinna kolida.

Ka konverentsi moderaatori rollis üles astunud linnastrateeg Pärtel-Peeter Pere ütles talente ja investoreid meelitavast tuleviku linnast rääkides, et inimesed valivad kohta kus elada järjest enam elukeskkonna kvaliteedi põhjal ja kvaliteedinõuded on ajas muutunud. Hea näitena jäi konverentsil korduvalt kõlama Tartu, kus julgetakse asju teha teistmoodi, ollakse innovatsioonide osas nõudlik, kuid julgetakse eksperimenteerida. „Katsetamine on linnaplaneerimises täiesti arvestatav meetod,“ kinnitas Pere.

Loe lähemalt

Konverents on järelvaadatav SIIN

Kolmandas voorus sai linnalt toetust kolm ettevõtet
Aasta viimases voorus saab omavalitsuselt toetust kolm ettevõtet, kellele makstava toetuse kogusumma on 11 261 eurot ja 50 senti.

Osaühing Andre Reklaam saab linnalt 2671 eurot ja 50 senti ettevõtte tehnikapargi kaasajastamiseks Sigma 3D printeriga ja uue teenuse turule toomiseks.

Osaühingule Koduköök läheb protsesside digitaliseerimiseks 5000 eurot ning osaühingule Grundar Saeveski 3590 eurot detsembris toimuva välismessi (WoodShow Cairo) külastuse ettevalmistuseks ja messil osalemiseks.

Pärnu linnavalitsuse ettevõtluse peaspetsialist Argo Mättas ütles, et ekspertkomisjon määras toetust veel neljandalegi Pärnu väikeettevõttele, kes soovis linna toetust kasutada tehnoloogiatööstuse messil osalemiseks. „Paraku teatas see ettevõte reedel, et novembri lõpus Riias toimuma pidanud mess jääb koroona tõttu ära ja ettevõtte loobub seetõttu toetuse taotlemisest,“ sõnas Mättas.

Pärnu linna ettevõtlustoetust saab kasutada eksperdi kaasamiseks toote- ja teenusearenduse nõustamisel, toote- ja teenusearendusprojektide koostamiseks, eksperdi kaasamiseks tehnoloogiaalasel nõustamisel, ekspordiplaanide koostamiseks, turu- ja tasuvusuuringute läbiviimiseks, tööalasteks täiendkoolitusteks, koolitusvisiitideks, välismesside külastamiseks ja nendel osalemiseks.

Toetussumma alammääraks on 1000 eurot ja ülemmääraks 5000 eurot ühe taotleja kohta kalendriaastas. Taotluse eelarves peab olema ette nähtud ka omafinantseering, mille suurus on vähemalt 30 protsenti projekti kogumahust.
Kalendriaastas korraldab Pärnu linn kolm ettevõtlustoetuste taotlusvooru.

Kolme vooru peale kokku on linn tänavu määranud toetust kümnele ettevõttele kogusummas 30 358 eurot ja 40 senti.

Loe lähemalt
Ettevõtjad otsivad tuuleenergia spetsialistide koolitajaid
18. novembril Pärnu kolledžis toimunud kohtumisel arutasid Eesti tuuleenergia assotsiatsiooni, tuuleenergiasektori ettevõtete ning Pärnu kutse- ja kõrgkoolide esindajad tulevaste meretuuleparkide töötajate koolitusvajadust. 

Järgmisel kümnendil on Eesti rannikuvetes praegu tegutsevatel tuuleenergeetikaettevõtetel arendamisel 3,8 GW võimsusi, mis katab kahekordselt Eesti tänase energiatarbe. Kolmekordistub ka maatuuleparkide võimsus.

Juurde luuakse sadu keskmisest märksa suurema palgaga hooldustehnikute töökohti. Lisatööd saavad ka sadamad, veo- ja varustusfirmad, nende projektijuhid, tiimliidrid ja logistikud. Nii tuulikute paigaldamisel kui ka hilisemal hooldusel saavad arvukalt lisakundesid majutus- ja toitlustusasutused. Omaette võimalus ja väljakutse on tuuleenergia operaatorfirmade kontorite Eestisse toomine, mille üheks eelduseks on oskustööjõu olemasolu.
 
Loe edasi

Tulekul traditsioonilised Pärnumaa mini-mini, mini- ja õpilasfirmade jõululaadad
Laatadel on osalemas üle 60 firma üheksast Pärnumaa koolist. Pärnu linnast on laatadel esindatud Paikuse kool, Koidula gümnaasium, Rääma põhikool, Sütevaka humanitaargümnaasium, Tammsaare kool, ühisgümnaasium ja Ülejõe põhikool ning maakonnast Sindi ja Vändra gümnaasiumid. 

Müügilettidelt leiab erinevaid tooteid nagu riidekotid, T-särgid, küünlad, 3D prinditud võtmehoidjad, jooginõud, lauamängud, lante kalapüügiks, kaisuloomasid, sokke, helkureid, taimeteed ja palju muud.

Laadad toimuvad kolmel päeval:
•    4. detsembril 2021 kell 11-15 Martensi väljakul
•    11. detsembril 2021 kell 11-15 Rüütli tänaval
•    12. detsembril 2021 kell 11-15 Pärnu Kaubamajakas

Käesoleval aastal teevad suure osa korraldustööst ära Pärnu Ühisgümnaasiumi projektijuhtimise õppekava õpilased.

Laatasid rahastakse Euroopa Regionaalarengu Fondi toetuse andmise tingimustest “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” Pärnumaa PATEE programmist 2020-2023 ning Pärnumaa omavalitsuste liidu ja Pärnu linnavalitsuse poolt.
 
Loe edasi
Jälgi meie tegemisi sotsiaalmeedias ja liitu
Pärnumaa ettevõtjate FB grupiga!


#businessparnu
LinkedIn
Facebook
Website
Instagram
Copyright © 2021 Pärnu linnavalitsus, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp