Copy
View this email in your browser

Hea turismiettevõtja!

Aitäh, et oled avaldanud soovi Visit Pärnu uudiskirja saamiseks!
Ilmataat on meid rõõmustanud päikesepaisteliste ning kuumade ilmadega. Siseturism Eestis on hoo sisse saanud ning loodame, et nüüd juulis-augustis hoogustub ka välisturism.
Sel korral on uudiskirjas juttu aprillikuu turismistatistikast, Supeluse tänava välikohvikute laiendustest, Eesti elanike reisiteemalisest uuringust, Romantilise Rannatee uuendustest ning paljust muust põnevast.


Head lugemist! 

Aprillis oli turiste mullusega võrreldes kolm korda rohkem
Statistikaameti andmetel kasutas aprillis majutusettevõtete teenuseid 59 000 turisti, mis on üle kolme korra rohkem kui aasta tagasi samas kuus. Kasvas nii välis- kui ka siseturistide arv.
Statistikaameti analüütiku Helga Laurmaa sõnul tuleneb turistide arvu kasv eelkõige sellest, et aasta tagasi aprillis oli majutusettevõtete kasutamine piiratud.
„Sel aastal käitusid inimesed oluliselt julgemalt ja majutusettevõtetes peatus 50 000 siseturisti, mis on üle kolme korra enam kui aasta tagasi samas kuus,“ täpsustas Laurmaa.
Välisturiste oli majutusettevõtetes jätkuvalt vähe, kuid siiski ligi kuus korda rohkem kui aasta varem. Kokku peatus majutusettevõtetes 9000 välisturisti.
Üle tuhande turisti saabus nii Soomest kui Lätist, Saksamaalt reisis Eestisse 726, Leedust 634 ja Venemaalt 596 turisti. Suurem osa välisturiste eelistas ööbida Harju maakonnas, järgnesid Tartu, Pärnu ja Viljandi maakond. Siseturistidest 40% peatus Harju, 13% Tartu ja 9% Pärnu maakonnas.
Pärnumaad külastas aprillis kokku 5024 turisti, mis on kolm korda rohkem, kui eelmise aasta aprillis. Nendest 95%  ehk 4731 olid siseturistid. Võrreldes eelmise aasta aprillikuuga kasvas sellel aastal siseturistide arv aprillis pea kolm korda. Välisturistidest kõige enam külastasid Pärnumaad aprillis soomlased, neile järgnesid lätlased.
Ööpäev majutusettevõttes maksis aprillis keskmiselt 28 eurot inimese kohta.
Loe rohkem siit
Turismiasjaliste koostööseminaril vaadati julgelt tulevikku
Pärnumaa turismiasjalised kogunesid 27. mail oma igakevadisele hooajaks valmistumise seminarile, mis kandis seekord pealkirja „Meie homne on meie endi teha“.
Jaanihanso siidrivabriku õuealal toimunud koostööseminar oli maakonna turismielu vedajatele üle tüki aja esimene võimalus valdkonnakaaslastega vahetult kokku saada. Seminaril käsitleti mitmeid aktuaalseid reisimise, turisminduse tuleviku ning Pärnu linna ja maakonna arengutega seotud küsimusi, päeva jooksul käis lavalt läbi pea 20 esinejat-sõnavõtjat. Sündmust sai jälgida ka veebiülekandena ning kõiki ettekandeid ja teemapaneele saab täies pikkuses järel vaadata.
Koostööseminaril anti üle kaks Green Key tunnustust. Green Key on turismiettevõtetele mõeldud rahvusvaheline ökomärgis ja alates 1994. aastast on see olnud juhtiv standard, millega tunnustatakse turismiettevõtte keskkonnahoidlikku ja kestlikku tegutsemist. Tänaseks on märgisega liitunud 3200 ettevõtet 65 riigist üle maailma.
Seekord pälvisid oma tegevuse eest selle tunnustuse Villa Wesset ja Audru osavallas asuv Teispere turismitalu.
Pärnu maakonnas on nüüd Green Key viiel ettevõttel, mis Eestis Harjumaa järel teine tulemus. Lisaks Villa Wessetile ja Teispere talule omavad Green Key tunnustust ka  Villa Ammende, Koidulapark hotell ning Hedon Spa & Hotel.
Loe rohkem siit
Pärnu randa viiva Supeluse tänava täidavad välikohvikutega
Pärnu kesklinnast randa viiv Supeluse tänav on 1. juunist 31. augustini autovaba ja ettevõtted täidavad selle kohvikute välialadega.
Tänaval on mootorsõidukite liikumist keelavad märgid ja füüsilised tõkked, mis ei lase sõidukitel Supeluse tänaval alates tänava algusest kuni endise restorani Must Pärl hooneni (Supeluse 22) liikuda.
Karusselli ja Nikolai tänav muudeti alates Aia tänavast kuni Pärna tänavani ühesuunaliseks, Supeluse tänavat on võimalik autodega ületada Aia tänava poolt.
Söögikohtade hooajaliste laienduste linna maale paigutamine on kogu linnas tasuta. Lisaks Villa Wessetile avavad Supeluse tänaval hooalalise laienduse Hotell Wesset OÜ Supeluse ja Roosi tänava nurgal ning Karusselli 1 (Kollane Karussell), Karusselli 2 (Simple Day), Supeluse 6 (Poisi Eine) ja Supeluse 3 (endine Pizza Hunt) omanikud. Karusselli Puhveti juures keerleb karussell.
Supeluse ja Roosi tänava nurka, endise jäätisekioski asemele püstitab viieaastase rendilepingu sõlminud Hotell Wesset OÜ ühekorruselise söögikoha, kus on kõigile avatud väljakäik. Söögikoha ees on istumisala, mida Supeluse tänava autoliikluseks sulgemise ajal laiendatakse.
Loe lisaks siit
Pärnu pälvis rohelise sihtkoha tunnustuse
Rahvusvaheline säästvat turismi arendav organisatsioon Green Destinations (rohelised sihtkohad) andis hinnangu seitsmele Eesti turismisihtkohale, teiste seas pälvis hinnangu ka Pärnu sihtkoht, keda tunnustati piirkonna jätkusuutliku ning säästliku arendamise eest pronkstaseme märgisega.
Alates läinud aasta kevadest on Pärnu koos Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) turismiarenduskeskuse ja kuue teise Eesti piirkonnaga osalenud roheliste sihtkohtade pilootprojektis. Projekti eesmärk on teha need Eestimaa piirkonnad maailmas tuntuks kui keskkonnasõbralikud ja kestlikud turismisihtkohad.
Mullu pääsesidki kõik projektis osalevad Eestimaa kohad maailma saja rohelise sihtkoha hulka, kuid pääs TOP100 nimekirja oli esimene etapp. Kuni käesoleva aasta kevadeni analüüsisid Green Destinationsi keskkonnaaudiitorid põhjalikult nimekirja pääsenud sihtkohtade tugevusi ja nõrkusi.
Pärnul tuli täita ja kaitsta sajast kriteeriumist koosnev raport, mis kaardistas olukorra kestliku turismi jaoks olulistes valdkondades, ning mille põhjal valmis igale sihtkohale antav Green Destinationsi hinnang. 
Pärnu tase rahvusvaheliselt tunnustatud rohelise sihtkohana hinnati pronksivääriliseks.
Loe rohkem siit
Ajaloolises sepikojas alustab tööd loomemaja
Pärnu Vallikäärus asuva Õhtu 1 kinnistu ja sellel paikneva sepikoja hoone kasutamise valikpakkumise võitis Tallinna Kunstkeraamika Tehas OÜ, kes kavatseb seal avada multifunktsionaalse avatud loomemaja.
Ettevõte lubas hakata loomemajas korraldama erinevaid töötubasid ja õpetama käelisi tegevusi. Plaanis on müüa meistrite poolt valmistatud käsitööd, tutvustada käsitöö valmistamise seadmeid ja korraldada elava muusika kontserte. Juhendatud töötoas, õpiringis või meistriklassis kavatsetakse valmistada keraamilisi tasse, kujusid, sepanaelu, lüüa meenemünte, valmistada trummi, nahkehistööd, joonistada, modelleerida skulptuuri jne. Loomemaja sihtgrupiks on lastega pered, õpilased ja linna külalised.
Loe rohkem siit
Esimene pääsuke liikumisrajal: Pärnu Kahe Silla klubile omistati turvamärgis
Lääne-Eesti suurimate spordiürituste korraldajale Pärnu Kahe Silla klubile omistati esimese Eesti spordiklubina „Siin on turvaline“ märgis, mis kinnitab, et ühing teeb COVID-19 viiruse tõkestamiseks maksimaalseid pingutusi.
Möödunud aastal suvepealinna turismiasjaosaliste koostöös sündinud, nüüdseks kogu Eestis standardina kasutatav kvaliteedimärgise süsteemiga liitunud teenusepakkujad – spaad, hotellid, ürituste korraldajad jt – kinnitavad, et nad on üksikasjalikult läbi mõelnud, mida nad teevad selleks, et nende külastajad tunneksid end võimalikult turvaliselt.
Vastutus ei lasu üksnes korraldajal, väga palju sõltub ürituste külastajatestki: tegemist on kõikidelt osapooltelt mõistvat ja vastutustundlikku suhtumist eeldava kogukondliku kokkuleppega.
Pärnu Kahe Silla Klubi taotles märgist põhjusel, et spordiüritusedki – kui nad just virtuaalsed pole – soodustavad rahvakogunemisi ja arvukalt kontakte. Seni polnud ükski Eesti spordiklubi ega jooksuüritus sellist tunnustust pälvinud. Märgise esitlemisega soovitakse tarbijale-jooksuhuvilisele kinnitada, et vaatamata keerulisele ajale on turvaline kontaktne jooksupidu taas võimalik. 
Loe rohkem siit
Uuring kinnitab: inimeste soov välisreisile minna siseturismi ei ohusta
EASi turismiarenduskeskus uuris Eesti elanike sisereiside kavatsusi suvekuudel ja välisreiside kavatsusi selle aasta teisel poolel.
Uuringu põhjal võib eeldada, et Eestis reisivate inimeste arv ja nende reisikulutused on tänavu suvel mullusega sarnased või veidi suuremad.
Kui läinud suvel käis Eestis vabaaja reisil 73% küsitlusele vastanutest, siis sel suvel teeb tõenäoliselt mõne sisereisi 80% uuringus osalenuist (sh 52% vastas „kindlasti“ ja 29% „pigem jah“).
„Viimaste kuude turismistatistikas on siseturismi osakaal tavapäraselt 40 protsendilt tõusnud rohkem kui 70 protsendini. Kuna Läti ja Soome turistide teel on veel üksjagu takistusi ja ebaselgust, võib prognoosida, et see suvi tuleb nagu mullunegi - üpris siseturisti nägu,“ ütles EASi turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik.
Loe rohkem siit
Õppereis viis Visit Pärnu meeskonna maakonnaga tutvuma
Visit Pärnu meeskond käis 17. juunil maakonnas õppereisil.
Õppereisi eesmärgiks oli tutvuda uute põnevate kohtade, teenuste, vaatamisväärsustega ning ka uuenduskuuri või värskenduse läbi teinud ettevõtetega.
Sel korral väisati Varbla ja Tõstamaa piirkonna ettevõtteid.
30. juunil plaanitakse minna õppereisile Häädemeeste ja Saarde valda. Lisaks on Visit Pärnu meeskonnal plaanis võtta suvel ja varasügisel ette õppereisid teistessegi Pärnumaa valdadesse.
Romantilise Rannatee ettevõtetega saab nüüd tutvuda ka läbi virtuaaltuuri
Pärnu Lahe Partnerluskogu alustas koostöös Romantilise Rannatee ettevõtjatega 2020. aasta suvel virtuaaltuuri projektiga, mille eesmärgiks on tutvustada Romantilist Rannateed ja sellel asuvaid turismiettevõtteid läbi videote ja piltide.
Interaktiivsed 360° fotod, videod ja virtuaaltuurid on kõik osa tänapäevasest maailmast, kus visualiseeritud kogemused aitavad ühelt poolt teha kiiremaid ja kvaliteetsemaid valikuid ja teiselt poolt võimaldavad esitada mitmekülgsemat infot, mis omakorda tähendab kvaliteetsemat kliendikogemust. Ei ole saladus, et võrreldes pildiga tõmbab video palju rohkem tähelepanu. Uuenevad platvormid võimaldada kasutada korraga nii videoid, pilte, helisid ning anda enda tunduvalt detailsemat ja visualiseeritumat ülevaadet konkreetse koha kohta kui varasemalt oli võimalik. Tänu virtuaaltuuridele saab kasutada kliendikogemuses rohkem meeli kui ei kunagi varem. Ja just turismisektoris on pildid ja videod need, mille alusel tehakse täna reisiotsuseid. Virtuaaltuur annab väga hea võimaluse näidata külastajale kui ilus ja hea tasemega ettevõte või piirkond on. Esialgu on alustatud suuremate keskuste ja piirkondade visualiseerimisega, edaspidi lisanduvad ka väiksemad piirkonnad ja ettevõtted.
Virtuaaltuuri näeb siit 
Parimate ettevõtete konkursil tunnustatakse ka Eesti turismiettevõtjaid
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik kutsub turismiettevõtjaid esitama oma ettevõtte üle-eestilisele „Ettevõtluse Auhind 2021“ konkursile.
„Ettevõtluse auhinna konkursil on aastatepikkune traditsioon. Hõlmates sellesse tänavu ka turismi juhime tähelepanu, et tegeleme kõik olulise ettevõtlusharuga, mille mõju Eesti majandusele ja kohalikule elule on igapäevaselt tuntav. Enne kriisi 2019. aastal andis turism  Eesti SKT-st 8%, turismiteenuste eksport oli üle 2 miljardi euro ehk 30% Eesti teenuste ekspordist. Ainult meie ühised pingutused aitavad meid sellele tasemele tagasi. Turismis tegutsejate pühendumust teades ei lepi me vähemaga,“ märgib Lepik.
Ettevõtluse auhinna konkursile saab kandideerida kuni 5. juulini siin
Liina Maria Lepiku pöördumist saab lugeda siit
„Ettevõtluse auhind 2021” on kõrgeim riiklik tunnustus ettevõtjatele. Konkursi eesmärk on tõsta esile innovaatilisi ja edumeelseid ettevõtteid, tunnustada ettevõtlikkust ja parimaid Eesti ettevõtteid.
Keskuslinna ilmestavad uued viisakussõnumitega tahvlid ja sissesõidutähised
Pärnus paigaldatakse linna parkidesse ja kergliiklusteede äärde uued Visit Pärnu temaatikaga tahvlid, mis kutsuvad pärnakaid ning linna külalisi üles hoidma Pärnu linna parke, hindama puhast linnakeskkonda, olema viisakas, käituma turvaliselt ning teistega arvestama.
Lõbusate sõnumitega 50 tahvlit üleskutsega “Hoia parke”, “Hoia puhtust”, “Ole viisakas”, „Käitu turvaliselt“ ning “Liikleme koos“ paigaldatakse kesklinna, bussijaama piirkonda, parkidesse, Munamäele, Vallikääru, rannapiirkonda, terviseradadele ning kergliiklusteede äärde.
Samaaegselt tahvlitega paigaldatakse Pärnu keskuslinna uue visuaaliga linna sissesõidumärgid. Muutunud kujundusega sissesõidutähised tulevad viite kohta: Tallinna mnt ja Lõo tn ristmikuga külgnev ala; Haapsalu mnt ja Papsaare tee ristmikuga külgnev ala; Paide mnt ja Reiu sillaga külgnev ala; Tammiste tee ja Uuemetsa tee ristmikuga külgnev ala; Riia mnt linnapiir.
Nii viisakusreeglite tahvlite kui ka linna sissesõidu märkide eesmärgiks on tutvustada pärnakatele ja linna külalistele Visit Pärnu kodulehte ning sellega seoses ka Pärnus puhkamise võimalusi.
SÜNDMUSED:
28. september Turismiasjaliste ümarlaud
OLULINE INFO:
Jälgi Visit Pärnu tegemisi ka sotsiaalmeedias!
Facebook
YouTube
Website
Instagram
Flickr
Copyright © 2021 Pärnu linnavalitsus, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp