CopyLogo obecně prospěšné organizace Acta non verba ( kverulant.org)
ŽLUTÁ NEMOC aneb V nejžlutější zemi světa se srnkám nedaří

Kverulant uvádí film:

ŽLUTÁ NEMOC 

 
 
Praha, 13. 6. 2013 – Kverulant dnes na YouTube  zveřejnil krátký film o pěstování řepky olejky pro výrobu bionafty. Film má podtitul V nejžlutější zemi světa se srnkám nedaří a řepce rozhodně nefandí. 

Kverulant svých stránkách v kauze biOOmyl shromáždil řadu argumentů proti povinnému přimíchávání takzvané biosložky do benzínu a nafty. Filmem provází publicista Marek Šálek, který společně s biologem RNDr. Radimem Špačkem uvádí ty nejdůležitější argumenty proti pěstování řepky ve velkém. Nezisková organizace Kverulant se netají svým přesvědčením, že biopaliva jsou jen nesmyslným plýtváním. Opakovaně vyzývá Vládu ČR, aby zastavila toto plýtvání.
 
V roce 2003 Evropská unie rozhodla, že v roce 2020 budou paliva do automobilů obsahovat nejméně desetinu biosložky. Zdůvodnila to snahou snížit dovoz ropy, vytvářet pracovní místa a snižovat emise CO2. V řeči sociálních inženýrů se tomu říká "výzvy jedenadvacátého století".

Výkupní ceny řepky šly strmě vzhůru a zemědělci zajásali, že jim postmoderní civilizace nabízí výhodný obchod. V roce 1946 se řepka pěstovala na 0,9 procenta tuzemské osevní plochy. Díky rozhodnutí EU se však výměra osázená touto rostlinou zmnohonásobila a letos už dosahuje zdejší osevní plocha 17 procent celkové výměry. Česko je v tomto směru evropským rekordmanem a v květnu a červnu se stává zřejmě nejžlutější zemí na světě.

A co mají s problematikou biopaliv společného srnky? Patrně víc než si asi myslíte. Podívejte na náš filmKolik nás biopaliva stojí?
 
Náklady na biopaliva v ČR za rok 2011
Benzín je jen díky nim dražší asi o 30 haléřů a nafta dokonce o 40 haléřů na litr. Průměrný motorista tak vydá na údajné zachraňování ledních medvědů přibližně 500 Kč ročně. K celkovému účtu za biopaliva třeba připočítat ještě přibližně jednu miliardu korun. Tolik stát tratí na tom, že biopaliva jako E85 jsou z velké části osvobozena od spotřební daně. Kverulant nepochybuje, že stát si tuto ztrátu vykompenzoval na jiných daních. Nás všechny přijdou biopaliva ročně na 4 miliardy korun. A pokud se nic nestane, bude ještě hůř. V roce 2020 by nás měla biopaliva stát nejméně dvakrát tolik. Podle EU budou muset automobilová paliva v roce 2020 obsahovat dvakrát tolik biosložky než dnes.


Kverulantův Facebook

info@kverulant.org


Kverulantovo
bankovní spojení:
Raiffeisenbank:
4350490001 / 5500


 


Copyright © 2013 Kverulant.org o.p.s. All rights reserved.


Email Marketing Powered by Mailchimp