CopyLogo obecně prospěšné organizace Acta non verba ( kverulant.org)
EU včera změnila pravidla pro biopaliva
 
Praha, 16. duben 2015 – Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu včera schválil snížení povinného přimíchávání biopaliv první generace do nafty a benzínu. Tolik dobré zprávy.
 

Nová směrnice zachovává cíl 10% biosložky v roce 2020, ale nově stanoví strop ve výši 7% pro stávající biopaliva vyráběná zejména z řepky a cukrové řepy, obilniny, brambory. Zbylá 3% biopaliv mají být vyrobená z odpadu, slámy či třeba mořských řas. Jedná se o biopaliva takzvaní druhé, případně generace. A zde je zásadní problém.
 
Technologie produkce biopaliv druhé a zejména třetí generace jsou teprve v plenkách, ale jisté je, že to bude technologie drahá. A pokud bude surovinou k jejich výrobě cíleně produkovaná biomasa, tedy nějaký druh rostlin nacházejících se na planetě Zemi, nejsou a nebudou cestou, kterou by se mělo lidstvo vydat. Je totiž zcela jisté, že jakékoli využití jakékoli biomasy k výrobě náplní do nádrží aut bude generovat přinejmenším stejné problémy, jako generují biopaliva první generace. Jediný rozdíl bude v tom, že místo pěstování řepky nebo cukrovky nebo jiných plodin primárně určených pro výživu obyvatel, bude lidstvo zbavovat povrch planety jiného rostlinného porostu, a je zcela jedno, půjde-li o lesní porosty, kokosové palmy nebo – mořské či jiné řasy. Problém se prostě jenom přesune do jiných komodit, a možná bude ještě horší, než „jen“ lány řepky produkované k technickým účelům. Minimálně o dřevní hmotě lze na rozdíl od řepky či obilí říci, že tvoří pověstné „plíce planety“, a pokud se týká řas, tak to je zase pro změnu nezbytný počátek přírodního potravního řetězce.
 
V České republice nyní probíhá debata o budoucnosti biopaliv. Není to však debata seriózní. Na jedné straně Andrej Babiš chce posílit svůj byznys a proti trendu EU chce zvyšovat podíl biopaliv první generace. Na druhé straně Miroslav Kalousek pléduje za zavedení biopaliv druhé a třetí generace. To jsou dvě špatná řešení, kterým bychom se měli vyhnout a začít se o biopalivech bavit seriózně. Kverulant.org pro takovou debatu přichystal řadu podkladů. 

Pomozte Kverulantovi v boji za nápravu věcí veřejných. Věnujte mu každý měsíc 30 korun. I Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.   Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem.  

 Věnujte nám každý měsíc
30 Korun. I Vaše koruna denně nám pomůže měnit věci k lepšímu.


Stále váháte, podívejte se na krátké video a dozvíte se, proč je dobré podarovat Kverulanta?info@kverulant.org


Konflikt zájmů

Andrej Babiš obsadil post ministra financí. Že se nejedná o kolosální konflikt zájmů si patrně nemyslí ani redaktoři Babišových novin. Právě biopaliva jsou oblastní, na které panu Babišovi velmi záleží a kde je konflikt zájmů velmi zřejmí. A tak Babišovo ministerstvo připravilo pokračování daňového zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv. Podívejte se jak nedávno hájil svoje návrhy v otázkách Václava Moravce
 
 


 Číslo účtu: 4350490001/ 5500
 Copyright © 2015 Kverulant.org o.p.s. All rights reserved.


Email Marketing Powered by Mailchimp