CopyLogo obecně prospěšné organizace Acta non verba ( kverulant.org)
Jak se na ministerstvu financí přepočítali
 
Praha, 8. prosince 2014 – Ministerstvo financí v nedávné tiskové zprávě uvedlo, že na provozních nákladech státní pokladny uspořilo 70 %. Nezisková organizace Kverulant.org zjistila, že to není pravda. Meziroční pokles nákladů mezi lety 2013 a 2014 bude jen 34% a ani rok 2015 nebude lepší. Navíc měsíční náklady na provoz nejsou ve výši 5,7 milionů, jak uvádělo ministerstvo, ale více než pětkrát vyšší.
 
Kverulant.org nedávno označil nákup programu centrálního registru administrativních budov (CRAB) za největší tunel v dějinách českého IT. Stát má podle Kverulanta za software v ceně maximálně několik desítek milionů, zaplatit celkem minimálně 1,6 miliardy korun. Kverulant.org o tom vydal tiskovou zprávu. Ministerstvo financí v reakci na ni zpochybnilo Kverulantovy výpočty a uvedlo: „Ministerstvo financí se smlouvám na IT z minulosti intenzivně věnuje a kde je to možné, usiluje o jejich přesoutěžení, případně vyjednává se stávajícími dodavateli o slevě. Výsledkem je například 70% úspora v provozních nákladech na provoz státní pokladny (SP).“

Kverulant.org si podle zákona o zveřejňování informací od resortu vyžádal údaje o výši provozních nákladů na SP za jednotlivé roky.  Za rok 2009 činily 60 milionů, za rok 2010 283 milionů, za rok 2011 510 milionů, za rok 2012 562 milionů, za rok 2013 648 milionů a od ledna do října 2014 bylo utraceno 319 milionů. Průměrně tedy stát za provoz SP vydával částku 415 milionů ročně. MF sdělilo organizaci Kverualnt.org, že předpokládané budoucí roční náklady na provoz SP budou v roce 2015 ve výši 420 milionů korun. Informace o úspoře ve výši 70% je tedy přinejmenším nepravdivá a to dokonce i když budeme kalkulovat pouze s poklesem ceny mezi rokem 2013 a 2014. Meziroční pokles nákladů byl mezi těmito lety jen 34%. Navíc měsíční náklady na provoz SP nejsou ve výši 5,7 milionů, jak uvádělo ministerstvo ve své tiskové zprávě 25. 2. 2014, ale více pětkrát vyšší. Kverulant.org na základě informací od MF spočetl, že za rok 2014 budou činit 29,5 milionů korun měsíčně bez DPH.

Pro Kverulanta je těžké věřit údajům ministerstva, podle kterých bude projekt CRAB stát jen 615 milionů korun, a nikoli minimálně 1,6 miliardy, jak spočítal Kverulant.org, když v té samé zprávě ministerští úředníci uvádějí informace, které prostě nejsou pravdivé. Navíc Kverulant postrádá vysvětlení, proč je nákup programu CRAB mnohonásobně předražen. Bylo by hezké, kdyby se ministerstvo za svoje školácké, počtářské chyby omluvilo a uvedlo správná čísla.

Všichni jsme povinni platit daně, ale stát nám za to neposkytuje kvalitní služby. Proto je tu Kverulant, který se to snaží změnit. Podpořte naši činnost a věnujete nám korun denně. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte nám každý měsíc 30 korun. I Vaše koruna denně nám pomůže vyhrát v této kauze, ohlídat kam tečou Vaše daně a měnit věci k lepšímu. Podpořit nás můžete i jednorázovým darem.  


 
 

info@kverulant.org


The success story aneb jak Kverulant pracuje 

Zajímá Vás jak Kverulant pracuje?
 Podívejte se na krátké video.
 

Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala KILL BILLBOARDS aneb napišme jim Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazující billboardy na dálnicích. Podívejte se jak jsme tohoto úspěchu dosáhli. Dozvíte se také jak si Kverulant.org vybírá svoje kauzy, kolik průměrně stojí jedna kauza, kdo vlastně Kverulanta platí a mnoho dalšího.....


 Číslo účtu: 4350490001/ 5500
 Copyright © 2014 Kverulant.org o.p.s. All rights reserved.


Email Marketing Powered by Mailchimp