CopyLogo obecně prospěšné organizace Acta non verba ( kverulant.org)
Architekti Pleskot, Vávra, Lukeš:
„Zrušení Pražských stavebních předpisů je chybnou“

 
Praha, 19. ledna 2015 – V Praze platí od počátku loňského října nové stavební předpisy (PSP). Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová je svým pátečním rozhodnutím zrušila. Odborná veřejnost to považuje za chybu.  


Přestože na podporu PSP vznikl otevřený dopis, který podepsala řada odborníků z oblasti architektury, splnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová svoji hrozbu a v pátek pozastavila účinnost pražských stavebních předpisů.

Zrušené stavební předpisy chránily volnou krajinu a parky, podporovaly stromořadí v ulicích, živé, bezpečné a příjemné ulice a soudobé kvalitní bydlení. Jejich zrušením odpadne, mimo jiné, původní pravidlo omezující reklamu na max. 4 m2 v památkových rezervacích a zónách. Neplatné je nyní i nové pravidlo proti velkoplošným billboardům v zastavitelném území. PSP také zaváděla nová ustanovení o uliční čáře, stavební čáře, výškové regulaci, pravidla pro stromořadí a mnoho dalších instrumentů pro plánování města západního formátu. Tyto tradiční nástroje byly za socialismu opuštěny, protože se ve velkém stavěla pouze centrálně plánované sídliště. Nyní, 25 let po sametové revoluci, mohly být předpisy opět součástí právního řádu, stejně tak jako jinde ve vyspělých evropských městech.
Pozastavením účinnosti Pražských stavebních předpisů znamená, že v Praze platí v krátké době troje pravidla pro výstavbu. Tím hůře, že se tak stalo ze dne na den, protože pro ministerské vyhlášky nebude možné uplatnit dvouletou přechodnou lhůtu, která byla zavedena pro plynulou návaznost upravených pravidel. Každý projekt, který si stavebník v dobré víře nachystal podle nových pravidel, si tak bude muset na své náklady celý přepracovat.

Lonský laureát prestižní ceny Architekt roku Ing. Arch. Josef Pleskot uvedl: „Jsem principiálně za to, aby nové stavební předpisy opět vstoupily v platnost, neboť současný stav je naprosto nevyhovující a návrat ke starým předpisům je krokem zpět.“ Ocenění Architekt roku hodnotí mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech.

Známý popularizátor architektury Ing. Arch. David Vávra k celé kauze říká: „I já podporuji platnost Pražských stavebních předpisů. Jestliže je architektura v područí politického boje, umírá.“

Ing. Arch Zdeněk Lukeš, historik architektury k tomu dodal: „Nové stavební předpisy měly být vydány už dávno, nyní jen doháníme civilizovanou Evropu a zavádíme to, co jinde už dávno funguje, včetně omezení přebujelé reklamy. Postřelená husa ovšem kejhá, ale to by Pražany nemělo zmást.“

Podle Ministerstva pro místní rozvoj byly PSP vyhlášeny v rozporu se zákonem, protože chybí povinná notifikace pro Evropskou komisi. Toto tvrzení ostře odmítá ředitel obecně prospěšné organizace Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima: „Jediné město s evropskou notifikací podobného předpisu v Evropě je Madrid. Údajná notifikace není potřebná a je pouze záminkou jak dosáhnout změn v již schválených pražských stavebních předpisech. A že to mají být změny ve prospěch billboardové lobby je naprosto zřejmé. Opět naprosto nebyl respektován názor odborné veřejnosti. Někdy mám pocit, že Prahu ve skutečnosti neřídí volení zástupci veřejnosti, ale billboardová a kdoví ještě jaká lobby.“

Na podporu nových stavebních předpisů vznikl i otevřený dopis adresovaný ministryni Šlechtové a primátorce Krnáčové. Pod dopisem se sešlo více než tisíc pět set podpisů a podepsala ji řada významných odborníků: doc. Ing. arch. Jakub Cigler, Int’l. Assoc. AIA, architekt, doc. Ing. arch. Miroslav Cikán, architekt, Ing. arch. Igor Kovačević, architekt, Ing. arch. Petr Lešek, architekt, Ing. arch. Regina Loukotová, architektka, rektorka ARCHIP, Ing. arch. Karel Maier, profesor FA ČVUT, Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, architekt, programový ředitel festivalu reSITE, Ing. arch. Boris Redčenkov, architekt, Ing. Milota Sidorová, PhD., krajinná architektka, koordinátorka festivalu reSITE, Ing. arch. Josef Smola, architekt, Ing. arch. Kristýna Stará, architektka, Bc. Karolína Vojáčková, architektka, Ing. arch. Michal Volf, architekt, člen představenstva ČKA.

Na podporu nových stavebních předpisů vznikla i facebooková stránka a o podrobnosti o kauze PSP je možno nalézt také na stránkách obecně prospěšné organizace Kverulant.org.
Pomozte nám i prosadit platnost PSP a proměnit Prahu v lepší město. Podepište i Vy petici za platnost PSP. Potřebujeme i Vaši finanční pomoc.  Staňte se pravidelným dárcem Kverulanta a věnujte nám každý měsíc 30 korun. I Vaše koruna denně nám pomůže vyhrát v této kauze a měnit věci k lepšímu. Podpořit nás můžete i jednorázovým darem.  

 

info@kverulant.org


Tisková konference na MMR

V prosinci 2014 vznikla petice na podporu PSP. Jejími prvními signatáři se staly významné osobnosti české architektury. Petice se obrací na obě političky za ANO a žádá je, aby PSP nebyly pozastaveny, ale novelizovány. Kverulant.org se tak vehementně přimlouval a přimlouvá za její podepsání, že si za to od ministryně vysloužil výhružku: „Nezapomeňte, že se mohu bránit i jinak, než si jen vyměňovat veřejné zprávy na facebooku.“ Nedlouho po této výhružce se na MMR konala tisková konference a ředitel Kverulanta Vojtěch Razima se šel paní ministryně zeptat, jak se hodlá bránit proti uplatňování petičního práva. Podívejte se, jak to dopadlo:

 


 Číslo účtu: 4350490001/ 5500
 Copyright © 2015 Kverulant.org o.p.s. All rights reserved.


Email Marketing Powered by Mailchimp