CopyLogo obecně prospěšné organizace Acta non verba ( kverulant.org)
Kverulant odhalil střet zájmů vysokého státního úředníka
 
Praha, 4. listopad 2013 – Ondřej Filip byl v červenci jmenován členem rady Českého telekomunikačního úřadu. Zároveň je však výkonným ředitelem soukromé IT firmy a této funkce se odmítá vzdát. Jde o učebnicový příklad konfliktu zájmů. Kverulant proto dnes vyzval vládu, aby Ondřeje Filipa odvolala.
 

Český telekomunikační úřad (ČTÚ)  má na starosti mnohé záležitosti týkající se mobilních telefonů, operátorů, radiových a televizních frekvencí a podobně. V čele ČTÚ stojí Rada ČTÚ a všichni její členové jsou podle zákona o střetu zájmů veřejnými funkcionáři. Těm zákon výslovně zakazuje podnikat, být statutárním orgánem či zaměstnancem soukromé společnosti. Vláda v červenci 2013 jmenovala dalším členem Rady ČTÚ Ondřeje Filipa. Pan Filip však již v té době šéfoval firmě CZ.NIC, která je především správcem české národní domény, tedy všech adres s příponou „.cz“. Firma CZ.NIC má už několik let roční obrat kolem 140 milionů korun a její roční zisk se po zdanění pohybuje v řádu desítek milionů korun.

Pan Filip si patrně myslí, že zákony mají dodržovat hlavně ti druzí. Kverulant je přesvědčen, že zákony by měl dodržovat každý. Tím spíše je-li dotyčný dokonce členem řídicího orgánu instituce, která má na dodržování zákonů v jedné oblasti veřejného života dohlížet. Pan Filip již dostatečně prokázal, že si nezaslouží být dobře placen z našich peněz, a proto Kverulant dnes vyzval vládu, aby pana Filipa z funkce okamžitě odvolala.

Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu této kauzy. Třeba si i Vy myslíte, že zákon je třeba dodržovat. Třeba si i Vy myslíte, že na úředníky je třeba vyvíjet tlak, aby za naše peníze udělali něco ve veřejném zájmu, nikoliv v zájmu svých firem.
 "Střetem zájmů se rozumí situace, ve které je člověk odpovědný dvěma nebo více různým organizacím, jejichž požadavky na jeho chování se více či méně zásadním způsobem rozcházejí. Je to stav, kdy určitý subjekt, který je povinen něco konat, se současně dostává i do pozice subjektu, jemuž je takové plnění ku prospěchu nebo naopak ke škodě."Kverulantův Facebook

info@kverulant.org


 Kverulantovo
bankovní spojení:
Raiffeisenbank:
4350490001 / 5500Copyright © 2013 Kverulant.org o.p.s. All rights reserved.


Email Marketing Powered by Mailchimp