Copy
Logo Acta non verba (kverulant.org)

V sobotu začne platit novela, která odstraní billboardy od dálnic

KILL BILLBOARDS aneb napišme jim

Praha, 31. srpna 2012 – V sobotu 1. září začne platit novela o pozemních komunikacích, která mimo jiné nařizuje odstranit do pěti let reklamní poutače v okolí dálnic, rychlostních komunikací a silnic I. třídy. Přijetí zákona je vyvrcholením kampaně KILL BILLBOARDS. 

Kampaň KILL BILLBOARDS vedly hned tři neziskové organizace.
Acta non verba a Nechceme billboardy u dálnic a silnic a Napište jim.  Kampaň trvala dva roky a zákonodárcům odešlo několik stovek mailů s výzvou, aby hlasovali pro zákaz billboardů. Zákon zakazuje velkou většinu reklamních zařízení u silnic vyšších tříd a do pěti let musí být odstraněna i všechna dříve povolená reklamní zařízení.

Poslanci se při květnovém schvalování bohužel přiklonili k senátní verzi, přestože původní návrh počítal s úplným zákazem reklamních ploch u všech komunikací. Poutače u místních komunikací a silnic II. a III. třídy tedy zůstanou zachovány. Podle senátorky Vrecionové by se úplný zákaz billboardů masivně odrazil v rozpočtech obcí a tratil by i stát na daních.

Ředitel Acta non verba, Vojtěch Razima to komentuje: „Nemáme pochybnosti o tom, že senátorka Vrecionová prosadila svůj názor za značné podpory lobbistů. Je krajně podezřelé, že naprosto neznámá senátorka, která se dopravou nikdy nezabývala, má najednou tak vážný zájem o záchranu billboardů. Nedovedeme to vysvětlit jinak než korupcí. Mnozí senátoři se ani netajili tím, že je billboardaři před hlasováním obešli všechny senátory. Přes to všechno je přijetí zákona velkým úspěchem. Je to první úspěšný pokus o zákaz billboardů.“


Darovat Kverulanovi

Copyright © 2012 Kverulant.org o.p.s., All rights reserved.