CopyLogo obecně prospěšné organizace Acta non verba ( kverulant.org)
 
Komploty s kompy 

22.10.2013 Kverulant se dotázal několika institucí státní a veřejné správy na náklady vynaložené v letech 2010, 2011 a 2012 za nákup počítačů, notebooků, serveru a software do nich. U dvanácti institucí náklady porovnal a odhalil rekordní plýtvání


Místo třetí obsadil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) s průměrem 70 259 korun za rok. ÚZSVM za poslední tři roky utratil skoro 360 milionů korun především za program s názvem Centrální registr administrativních budov (CRAB). Celková konečná cena projektu CRAB dosáhla podle ÚZSVM částky 255 milionů Kč.  Náklady na samotný informační systém CRAB jsou 132 MCZK. To je opravdu hodně, protože ve skutečnosti je to jen zvláštní grafická datová vrstva nad RUIAN, tedy nad programem, který už ÚZSVM provozoval. Navíc náklady na IS CRAB nejsou vůbec transparentní. Není zřejmé, jak byla cena stanovena, jak byl vybrán dodavatel IBM. I další náklady ÚZSVM na výpočetní techniku a SW jsou značně vysoké.
Místo druhé. Pražský Magistrát vydá za nákup IT ročně průměrně přes 300 milionů korun. Jeden uživatel počítače stojí magistrát ročně 166 826 Kč. Kdyby nakupoval jako ostatní za průměrnou cenu 15 286 korun na uživatele, ušetřil by Magistrát ročně 278 milionů korun.
Místo první. Ministerstvo pro místní rozvoj dokáže za jednoho z necelých šesti set zaměstnanců utratit rok co rok rekordních 215 tisíc korun. 
Tato kauza si kladla za cíl omezit prostor pro korupci a omezit plýtvání financované z našich kapes. To je také důvod, proč kauzu podpořil i Nadační fond proti korupci. Chcete-li i Vy podpořit Kverulantovo úsilí, můžete tak laskavě učinit zde. Dar od nadačního fondu pokryl jen část nákladů na tuto kauzu.„Když někdo jezdí s Oktávií s motorem 1,9 TDI se spotřebou 20 litrů nafty na sto tak je to nejspíš není dobrý řidič. Ale když někdo jezdí se spotřebou 280 litrů na sto, neexistuje jiné vysvětlení než, že krade naftu. Proto Kverulant na všech tři jmenované instituce podal trestní oznámení.“

Kverulantův Facebook

info@kverulant.org


Jak Kverulant získal údaje? 
 
Na základě zákona o poskytování informací.  Ale když se Kverulant podle zákona dotázal Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových kolik v minulých letech utratil za počítače a počítačové programy, chtěl ÚZSVM za tyto informace chce 60 tisíc korun. Kverulant je zaplatil a natočil o tom krátkou reportáž.
 
Kverulantovo
bankovní spojení:
Raiffeisenbank:
4350490001 / 5500Copyright © 2013 Kverulant.org o.p.s. All rights reserved.


Email Marketing Powered by Mailchimp