CopyLogo obecně prospěšné organizace Acta non verba ( kverulant.org)
 Biopaliva jsou viníkem masivního zdržení potravin v minulých letech 

Kverulant.org dnes uveřejnil další rešerši o biopalivech. Podle rešerše se s přibývajícím časovým odstupem od zavedení biopaliv zpřesňují i analýzy příčin prudkého zdražování potravin kolem roku 2008. Oproti cenové hladině z roku 2006 vzrostly ceny potravin a potravinových surovin v roce 2008 celosvětově v průměru o 75 %, přičemž ceny základních surovin (pšenice, rýže a kukuřice) stouply o závratných 126 %. 

Všechny analytické týmy se shodují, že příčin skokového nárůstu cen potravin bylo více, a jednotlivým důvodům přikládají různou váhu. Ve většině případů však existuje shoda, že se na zdražení významnou měrou podílela produkce biopaliv. Mezi nejrespektovanější zdroje, ze kterých Kverulantova rešerše vycházela, patří studie D. Mitchella, jednoho z hlavních expertů Světové banky, a P. C. Abbotta z University Purdue který souhrnně vyhodnotil 25 obdobných dílčích výzkumů. Obě studie hodnotí příčiny růstu cen potravin celkem jednoznačně: Za nárůst cen mohou především biopaliva. A jak by také ne, když například uvážíme, že pro natankování plné nádrže SUV (objem přes 100 litrů) čistým etanolem, je potřeba přes 200 kg kukuřice, které obsahuje tolik kalorií, kolik spotřebuje jeden člověk za jeden rok.
První rešerši na toto téma uveřejnil Kverulant již před rokem. Stejně jako dnes si tehdy kladla za cíl shromáždit přehled stanovisek, názorů a poznatků o problematice používání biopaliv zejména v dopravě a popsat jejich vývoj v čase. Obě rešerše jsou založeny na veřejně dostupných stanoviscích a zprávách vládních a veřejných úřadů a na odborných studiích zaměřených na biopaliva. 

I u nás mají výrobci paliv od roku 2007 tyto složky povinně přimíchávat. Od 1.6. 2010 je tento podíl zákonem stanoven na 4,1 % pro benzín a 6,0 % pro naftu. Benzín i nafta jsou jen díky nim dražší. V roce 2012 byla benzín v průměru dražší o necelých 10 haléřů a nafta dokonce o 44 haléřů na litr. Průměrný motorista jezdící na naftu tak na údajné zachraňování ledních medvědů vydal v roce 2012 přibližně 500 Kč. Celkem motoristé vydali při tankování navíc v roce 2011 2,8 miliard korun a roce 2012 jen o něco méně a to 2,4 miliard korun.
Pokud si myslíte, že by tohle bezohledné a nesmyslné okrádání motoristů měl někdo zastavit, můžete Kverulantův boj podpořit finančním darem. ŽLUTÁ NEMOC
V nejžlutější zemi světa se srnkám nedaří

Kverulant natočil krátký film proti povinnému přimíchávání biopaliv do nafty. Film již vidělo téměř 11,5 tisíc lidí.

Kverulantův Facebook

info@kverulant.org


Diskuze o biopalivech
 

Uvedení filmu ŽLUTÁ NEMOC vyvolalo diskusi o smyslu biopaliv. Podívejte se na její záznam.


Kverulantovo
bankovní spojení:
Raiffeisenbank:
4350490001 / 5500Copyright © 2014 Kverulant.org o.p.s. All rights reserved.


Email Marketing Powered by Mailchimp