Copy

Že to nejde? Parlament schválil další zákon!

Senát minulý týden schválil omezení pokoutných legislativních přílepků. Od roku 2009 byl návrh smeten ze stolu čtyřikrát. Krátce po minulých volbách jsme obešli poslance, aby zákon ihned navrhli znovu. Souhlasili a v září ho schválili, nikdo nebyl proti. Minulý čtvrtek to potvrdil Senát. Gratulujeme poslancům, senátorům, nám i Vám všem, kteří neztrácíte o zákony Rekonstrukce státu zájem!

Co se tedy změní?

Senát schválil novelu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která pomůže ke zprůhlednění schvalování zákonů. Novela jednak pomůže odhalit pokoutné legislativní přílepky a posoudit jejich dopady, a to prodloužením lhůty pro seznámení se s návrhy, jednak ruší anonymní hlasování na výborech. Jde o pozměněnou verzi návrhu, který byl z iniciativy Rekonstrukce státu předložen skupinou poslanců ANO, TOP 09 a KDU-ČSL hned na prvním zasedání Sněmovny. Novela splňuje parametry definované v Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu, ke kterému se připojilo 158 poslanců.
 

Čtyři legislativní podrazy a omyly z minulosti, které by to od teď měly mnohem složitější:

  • Bezplatné emisní povolenky: Ukryty v roce 2009 do novely zákona o spotřební dani. ČEZ díky přílepku, který byl nenápadně navržen pět dní před hlasováním, získal desítky miliard korun. Bezpochyby přílepek století. Více v článku a analýze.
  • sKarta: Ukryta v 75 stran dlouhém, složitém předpisu o sociálně-právní ochraně dětí. Více v článku.
  • Snížení daně u benzinu a nafty: Odhlasováno „omylem“ spolu se snížením daně u zelené nafty letos v červnu. Více v článku.
  • Zhoršení postavení zákazníků ve vztahu k mobilním operátorům: Ukryto do návrhu novely zákona o elektronických komunikacích. Zákazníkům se výrazně ztíží možnosti odstoupení od smlouvy v případě, že operátor změní smluvní podmínky, například ceník. Více v článku.
Pokud si nepřejete odebírat průběžné informace o jednání politiků a Rekonstrukci státu, můžete se jednoduše odhlásit. Informace zasíláme asi 1x měsíčně při významných událostech. Když politiky sledujete, neztrácí motivaci.
Share
Tweet
Forward
+1
Rekonstrukci státu dlouhodobě podporuje Fond Otakara Motejla.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz, www.eeagrants.cz
Podpořte nás finančně
Partneři

CC-BY-SA Rekonstrukce státu 2014
Kontaktujte nás: info@rekonstrukcestatu.cz
Share