Copy

Milí příznivci a příznivkyně Ekumenické akademie,

zasíláme vám speciální newsletter Ekumenické akademie a našeho Fair & Bio obchodu, který je věnován dluhové problematice.

150 organizací: Covid zabíjí i bez dluhů, odpusťte je!
 
Více než 150 organizací z celého světa vyzvalo k odpuštění dluhů jako opatření proti zdravotní a ekonomické krizi Covid-19. Neschází mezi nimi ani Ekumenická akademie.
Výzva přichází s opatřeními, jak minimalizovat závažné dopady zdravotní, sociální a ekonomické krize. Kromě jiného volá po okamžitém zrušení všech plateb zahraničního dluhu, které mají být učiněny v roce 2020, ale také po poskytnutí nouzových dodatečných financí, jež nebudou vytvářet další dluh.

Celá výzva 
 
Prioritou každé vlády musí být lidé. Nejen v Argentině

Argentina se dohodla s třemi skupinami věřících na restrukturalizaci státního dluhu v objemu více než 65 miliard USD (1,4 miliardy Kč). Země se potýká s vleklou hospodářskou krizí, kterou provází i velmi vysoká inflace. Země, která bývala jednou z nejbohatších zemí světa, dostala na okraj v již již devátého bankrotu. Od května je země ve zpoždění se splácením dluhu. Vláda proto používá věřící, aby se vzdala části vašich pohledávek. Dohoda prodlouží splatnost dluhu a znamená pro tuto jihoamerickou zemi významné oddlužení, řekne tamní ministerstvo hospodářství.
Dluh je dědictvím předcházejících dluhů ještě z období pravicové vojenské diktatury v letech 1976 až 1983 a nezodpovědných rozhodnutí vlády Maurícia Macriho (2015 až 2019).
V případě globální pandemie Covid-19 musí být prioritou každé vlády zabezpečení zdraví, potřeb a lidských práv před splácením dluhů soukromým institucím.

Víc v článku (v angličtině)
 
VIDEO Výzva ke zrušení všech dluhových plateb!
Pusťte si ji  ZDE
 
Publikace k tématu ke stažení

Globální monitor státního dluhu: V současnosti je 122 zemí globálního Jihu ve stavu kritické zadluženosti
Stáhněte si ji ZDE

Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemích
Stáhněte si ji ZDE

 
Pochopení globálních nerovností k překonání finanční nespravedlnosti

Zpráva prostřednictvím pěti tematických kapitol - jídlo a půda, zdraví, práva žen, bydlení a infrastruktura ukazuje, že rostoucí nerovnosti a nadměrná expanze finančního průmyslu jako jedné z jeho klíčových současných hnacích sil byly vytvořeny a reprodukovány nespravedlivými pravidly hry.
Více ZDE (text je v angličtině, české vydání bude v září)

 
Webovky s daty dluhů ve světě podle zemí

Britská kampaň za oddlužení Jubilee Debt Campaign koncem srpna zveřejnila nové stránky, které přinášejí přehledně data a analýzy míry zadlužení podle zemí. Podle analýzy rizik JDC aktuálně 52 států na světě trpí dluhovou krizí.
Stránky v angličtině ZDE 

 
Nové směrnice OSN: Ekonomika, která slouží lidem?

Loni v březnu Rada pro lidská práva OSN diskutovala o nových směrnicích, jejichž cílem bylo zajistit, aby se lidská práva stala nedílnou součástí politického rozhodovacího procesu. Státy EU musí nové směrnice přijmout a na národní úrovni prosazovat. Silná podpora z Evropy bude důkazem, že jsme se poučili z lidských nákladů finanční krize a že EU stojí za svými závazky rozvojové politiky.
Celý článek si můžete přečíst ZDE 

 
VIDEA NA TÉMA ODDLUŽENÍ

Dluhová krize - východisko existuje
Pusťte si jej ZDE 

Dluhová krize – To mohli vědět
Pusťte si jej ZDE 

Miluš Kotišová: Dluhy a peníze jsou spojené nádoby
Pusťte si jej ZDE

Kulatý stůl - Rozvojová pomoc, světový dluh a udržitelný rozvoj
Pusťte si jej ZDE

Ilona Švihlíková: Deset let od velké krize. Co se stalo s dluhy?
Pusťte si jej ZDE

Jürgen Kaiser: Další krize suverénního dluhu
Pusťte si jej ZDE

Heron Belfon: Dluhy a rozvojová pomoc
Pusťte si jej ZDE
Sociální solidární ekonomika jako odpověď na krizi
3. září od 13:30 v Impact Hubu Praha

V dnešním globalizovaném světě čelíme mnoha výzvám, krizím a prohlubujícím se nerovnostem. Jednou z odpovědí je sociální solidární ekonomika - ta se mění na širší potřeby člověka i místních komunit a bere ohled na životní prostředí. 
Konference nabídne mezinárodní srovnání a zformuluje podněty pro rozvoj a podporu sociální solidární ekonomiky u nás i ve světě. O své zkušenosti se dělí odborníci, podporovatelé i realizátoři sociálně solidární ekonomické iniciativy z České republiky v zahraničí.
Více info a registrace ZDE 

 
Každým nákupem měníme svět.
Zkuste to také v našem

Kalabasa ze zbankrotované Argentiny

Jedna z nejzadluženějších zemí na světě se dostala na okraj zhroucení. Přestala splácet dluhy. To samozřejmě nepociťují nejbohatší Argentinci, ale obyčejní lidé včetně družstev a drobných producentů, tedy těch, vyrábějí nebo nabízejí suroviny i náš Fair & Bio obchod buď příliš mnoho možností, jak je odsud ze srdce Evropy podpořit, může tak učinit alespoň koupí jejich produktů, které jim pomáhají důstojně přežít. Ze zmiňované dluhy sužované jižní Amerika v našich regálech najdete například kalabasu, tedy vydlabanou tykev, a také tradiční bombillu, což je speciální kovové nebo dřevěné brčko. Co do ní? Jak jinak, než maté, Jihoameričany velmi oblíbený osvěžující nápoj. I ten v našem obchodě zakoupíte.

Sledujte náš Facebook  a Instagram

Podpořte nás!
více jak 20 let vnáší Ekumenická akademie do české společnosti témata, která by se sem dostávala jen těžko. Začali jsme s fair tradem a dodnes provozujeme jeden z mála kamenných obchodů. V naší vzdělávací a osvětové práci se zaměřujeme na důstojné pracovní podmínky, spravedlivou mzdu, rovné postavení žen a mužů, problematiku dluhů, rozvojovou spolupráci a řadu dalších témat. 
To všechno můžeme dělat díky našim donorům a nadšenému týmu lidí. Jenže podmínky jsou to stále nestabilní a často jsme museli své aktivity omezit. Proto bychom vás rádi požádali, abyste zvážili dar v náš prospěch. Nejen, že tím přispějete k rozvoji naší práce, ale tyto dary, zvlášť pravidelné, si můžete odečíst ze svého daňového základu. Předem děkujeme za každou podporu.
Copyright © 2017 Ekumenická akademie
Tento email jste obdrželi, protože jste se přihlásili k odběru novinek z Ekumenické akademie anebo jste nám dali svolení k zařazení vašeho emailu do seznamu kontaktů.
Chcete změnit nastavení tohoto newsletteru?
Můžete si změnit preference nebo se z odběru odhlásit.
 


This email was sent to <<Váš email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Ekumenická akademie · Sokolovská 50 · Praha 8 18600 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp