Copy
ניוזלטר אוגוסט 2020

הישג לחקלאי ישראל. לראשונה יוכרו החקלאים כארגון מעסיקים רשמי

במסגרת שיתוף פעולה עם התאחדות התעשיינים הגענו להסכם עם הסתדרות העובדים להסדרת דמי הבראה לעובדים בענף החקלאות. זו הפעם הראשונה שאנחנו מוכרים כארגון עובדים יציג לאחר שנים של מאבקים כדי לעמוד בתנאי המחוקק. הכרה זו תאפשר לנו להרחיב את מרחב הפעולה ושיתופי הפעולה על מנת לדאוג לזכויות העובדים של חקלאי ישראל בכל הארץ. 

התקדמות בחוק לסימון ארץ מקור

בשורות משמחות לחקלאים ולצרכנים. שר החקלאות אלון שוסטר הודיע כי יקדם את הצעת חוק: סימון ארץ מקור כדי לעודד צריכה כחול-לבן. בשנה האחרונה בדחיפה של ארגון מגדלי הדגים הובלנו את המהלך מול משרדי החקלאות והבריאות, בחודשים הקרובים יקודם הליך החקיקה כדי שהצרכן הישראלי יוכל לדעת מאיפה העגבניות, הבשר, הדגים והתפוח שלו הגיעו ולבחור לקנות כחול לבן. נפגשתי עם שר החקלאות בסיור ענף היין והודתי לו על ההחלטה לקדם במלוא המרץ את החקיקה ההסטורית. אנחנו ממשיכים לדחוף את הנושא

פגישה עם שר הרווחה והשירותים החברתיים ח"כ איציק שמולי 

במסגרת שיתוף הפעולה עם התעשיינים נפגשנו החודש עם שר הרווחה והשירותים החברתיים ח"כ איציק שמולי לפגישת עבודה מצוינת. שמולי התעניין בנעשה בחקלאות וביקש מאתנו להרחיב לו על האתגרים בתחומי המים, פתיחת השוק ליבוא והתמיכה הישירה לחקלאים שעומדים כעת על הפרק בתקציב המדינה. סיכמנו להמשיך ולשתף פעולה מתוך הכרה משותפת בחשיבות החקלאות לחוסנה הלאומי של מדינת ישראל.

סיור עם שר החקלאות ומנכ"ל משרדו בענף היין

התאחדות חקלאי ישראל הצטרפה השבוע לסיור של מועצת גפן היין יחד עם שר החקלאות אלון שוסטר ומנכ"ל המשרד נחום איצקוביץ וצוות מקצועי מהמשרד. בסיור הכרנו את הבעיות העומדות בפני ענף ענבי היין. ראינו בוצרת בעבודה בכרם ולמדנו על המזיקים והבעיות הרגולטוריות של הענף. ביקרנו גם בייקב ברקן, ראינו את מהלך הייצור של היין ובסוף גם נהנינו מהיין המשובח של היקב. תודה למנהל הייקב אמיר בורשטיין על הסיור המעמיק בייקב.

סיור מרתק עם אגודת המים בעמק הירדן

החודש היינו בסיור מרתק ומעורר השראה שערך לנו ראש אגודת המים בבקעת הירדן דב קוזניצוב וחקלאי האזור. נחשפנו למפעל מים יעיל ואפקטיבי שמסייע לחקלאים בבקעה להמשיך ולפתח את החקלאות. 70% מהגידולים כיום בבקעה הם תמר מג'הול המושקים במים מושבים ו 30% גידולי פירות, ירקות ותבלינים שמושקים במי מקורות. אגודת המים מכילה בתוכה את 31 יישוביי בקעת הירדן והיא מובילה את הפרויקטים הגדולים של הבאת מי הקולחין מירושלים וכן היא אמורה לספק את המים המליחים המגיעים מאזור עמק המעיינות.

מפגש משמעותי של התאחדות חקלאי ישראל ואגודות המים עם חברת מקורות 

כחלק מהפעילות שלנו בנושא המים לחקלאות קיימנו החודש מפגש חשוב ביותר עם ראשי אגפים במקורות ונציגי אגודות המים. מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום (אבו ) וילן נתן סקירה למשתתפים על משק המים בישראל והציג את האתגרים הרבים שעומדים בפני החקלאים והתייקרות המים. מנכ"ל מקורות אלי כהן אמר כי החברה פועלת לחיזוק תשתיות המים במדינת ישראל. בתום הפגישה סוכם להקים צוותי עבודה לקידום הנושאים השונים.

שיתוף פעולה מביא להצלחה- אושר צו המכס החדש למגדלי הדגים

ועדת הכספים אישרה החודש את צו המכס החדש למגדלי הדגים בעקבות הסכם שנחתם בחודש מאי בין משרד האוצר, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, התאחדות החקלאים ומגדלי הדגים בנוגע לענף הדיג, המחליף הסכם משנת 2016. במסגרת המתווה החדש ובניגוד למתווה הקודם, לא יחולו הפחתות מכס על דגים טריים, המשמעותיים למגדלים המקומיים, כך שרק על דגים קפואים ירד המכס בהדרגה, ב-2 פעימות. בנוסף כולל המתווה החדש מענק של סך הכל 50 מיליון ש"ח למגדלי הדגים.
משבר הקורונה מחייב את ישראל לשמור על הייצור המקומי  וההחלטה הזאת מחדדת את המשמעות וההבנה מול משרד האוצר כי כל הורדת מכס חייבת להיעשות רק אל מול תמיכה ישירה בחקלאים אחרת נגרמים נזקים עמוקים לחקלאות המקומית. ענף המדגה נפגע מהורדת המכס וכעת אנו מקצים את כספי התמיכה לצעדי ייעול וקידום שכבר נושאים פרי ומביאים תוצאות. לכן חשוב שהתמיכה תהיה קבועה ומתמשכת, ולא מוגבלת לתקופה מסוימת בלבד

ממשיכים לקדם את השיווק ישיר לחקלאים

בעקבות משבר הקורונה והתגברות השיווק הישיר, הוקם צוות בהובלתו של עו"ד דודו קוכמן מזכיר האיחוד החקלאי כדי לאתר פתרונות טכנולוגיים שייסעו לחקלאים למכור בשיווק ישיר. השבוע יצאנו לסיור שטח כדי לראות מקרוב איך מפעילים יוזמות כאלו בארץ, אחת היוזמות המסקרנות היא טנדר מרקט ברמת יוחנן שיכולה לתת כוח מיקוח משמעותי לחקלאים. בנוסף נפגשנו עם יזמים בתחום של שיווק ישיר ואינטרנטי שכבר עוסקים בתחום ופיתחו מודלים. החודש ניפגש עם משרד החקלאות בנושא ובקרוב נציג חלופות שיאפשרו לחקלאים לשקול את האפיק הזה שיכול להביא להקטנת פערי התיווך בין החקלאי לצרכן.

ביטול היטל על העסקת עובדים זרים בחקלאות

בחודש דצמבר הקרוב צפויה להסתיים הוראת השנה לארבע שנים לביטול היטל העסקה על עובדים זרים בחקלאות. ההוראה התקבלה בעקבות הבנה רחבה בממשלת ישראל כי בענף החקלאות, שנשען רובו על עובדים זרים, הטלת מס על החקלאים על עצם העסקת עובדים זרים מייקרת את החקלאות ומשפיע על יוקר התוצרת החקלאית לצרכן. בימים אלו אנו עובדים על הגשת הצעת חוק ממשלתית שתאפשר לחקלאים להמשיך ולהעסיק עובדים זרים ללא תשלום היטלים נוספים. החקלאים הישראלים משלמים בכל חודש אלפי שקלים מיסים, דמי מחלה, פנסיה ועוד על החזקת העובדים ואנו מאמינים כי דווקא בתקופה זו חייבת המדינה להקל עליהם כמה שניתן ולבטל את ההיטל בגובה של 6000 שקלים לשנה.

עוד בנושא העובדים הזרים- מתווה הקורונה

בשבועות האחרונים קיימנו סדרת דיונים עם משרד החקלאות, רשות ההגירה ומשרד הבריאות  במטרה לגבש מתווה שיאפשר לחקלאים להביא לארץ עובדים זרים תחת מגבלות הקורונה. ההצעה שקיימת כיום על שולחן הממשלה אינה רלוונטית לחקלאים שלנו מכיוון שהיא דורשת מהם לשלם על מלונית והוצאות מזון במשך 14 ימי הבידוד של העובדים. אנו מבקשים מהמדינה לאפשר לנו להביא עובדים זרים במתווה שיוריד את נטל התשלום משמעותית מהחקלאים ועדיין יאפשר לעמוד בתקנות הבריאותיות בזמן קורונה ולאפשר לעובדים הזרים לבצע בדיקת קורונה טרם הגעתם לארץ דבר שיקצר את משך הבידוד. אנו פועלים במרץ לקדם את הנושא ומודעים למצוקה הגדולה שיש בשטח לידיים עובדות. הצענו גם שהמתווה לענף החקלאות יהיה זהה למתווה בענף הסיעוד (שהעלויות של הבידוד משולמות על ידי משרד הביטחון)

פיצויים לענף דגי הנוי

נושא הפיצויים לחקלאות בענפי תבלינים הפרחים שנפגעו קשות במשבר הקורונה  נמצא על סדר יומה של הכנסת. מדובר בענפי חקלאות מוטי יצוא שנפגעו קשות. בניגוד לפרחים ולתבלינים שמאוגדים כבר שנים רבות והפגיעה בענף הייתה ידועה, מגדלי דגי הנוי נדרשו לסיוע בתחום. התאחדות חקלאי ישראל יזמה פגישה עם מגדלים כדי להבין את חומרת הפגיעה ואנו מסייעים להם להתאגד ולפעול אל מול הממשלה והכנסת במטרה לאפשר להם להגיע למתווה שיעזור להם כלכלית ויציל את הענף.

Facebook
Twitter
Link
Website
Copyright © 2020 Israel Farmer's Federtiom, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp