Copy
הצגת הניוזלטר בדפדפן

רפורמה לא עושים בכוח, רק בהידברות אתנו – החקלאים: עדכונים מהמאבק ברפורמה של ליברמן ופורר, וכמה מילים על סוגיות המים והעובדים הזרים.
חג שמח וגמר חתימה טובה!

תמונה מהסיור שנערך בצפון עם חברי ועדת הכלכלה
חברים וחברות,
המאבק ברפורמה בחקלאות הוריד הילוך ברמה הציבורית והתקשורתית אבל רחוק מלהיגמר. לכן חשוב לנו לעדכן אתכם איפה הדברים עומדים, ומה הולך לקרות בתקופה הקרובה.
 
• כידוע לכם, המאבק שניהלנו בזירות השונות – הפרלמנטרית, התקשורתית וההפגנות בשטח – הניב פירות. הצלחנו לפצל את נושא ענף ההטלה מחוק ההסדרים, מה שאומר שלא יתקבלו החלטות בעניין במסגרת תקציב המדינה אלא בנפרד. מצב זה יאפשר לקיים דיונים מסודרים ובתקווה שגם נגיע להסכמות מוצלחות.

• מכסים: בימים אלה צוות מטעמנו יושב עם צוות מקצועי של משרד החקלאות במטרה לבנות עבודה מטה מסודרת ופרקטית (ייצור, ייבוא, מכסים, נוסחאות לקביעת מחיר כניסה, השפעות צולבות וכו'). הרעיון הוא להכין בסיס מקצועי ולא פופוליסטי, שיהווה נקודת פתיחה לדיונים הקרובים על נושא המכסים.

חשוב לזכור שהמכסים והמעבר לתמיכה ישירה הם נושאים שבאירופה לקח 3 שנים לפתור ולנו יש רק 3 חודשים. נעשה כל מאמץ כדי לא להגיע למצב שבו החקלאות הישראלית תיפגע.

• נושא המים: התכנית להעלות את מחירי המים, במסגרת מועצת רשות המים, אמורה לעלות להחלטה בחודש יולי 2022. בנושא הזה הגשנו עבודה גדולה שהכנו עם צוות כלכלנים בראשות ירום אריאב, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, ואנחנו ממשיכים בהתמודדות עם העניין.

במקביל יש להכיר כי שר האוצר ליברמן הכניס בקווי היסוד של הממשלה החלטה על הורדת מחירי המים לחקלאות, ואנחנו מחכים לראות אם ומתי יחליט ליישמה.

• נושא העובדים הזרים: כידוע לכם, אושרה הגדלת המכסה מ-25 אלף עובדים ל-31 אלף, אבל נכון לעכשיו הפרטים בנוגע ליישום המהלך עדיין לא ברורים. אנו נעלה את הנושא במסגרת הדיונים על הרפורמה.

• בהמשך לכך, השבוע סיירנו ראשי ההנהגה החקלאית יחד עם חברי ועדת הכלכלה של הכנסת, ובראשה חה"כ מיכאל ביטון, בצפון הארץ.

חה"כ ביטון הבהיר כי סיכם עם שר האוצר, אביגדור ליברמן, כי כל הרפורמות בחקלאות יובאו לדיון רק בוועדת הכלכלה. בנוסף הוא אמר שהעלה בפני השר ליברמן את נושא פערי התיווך, ובהקשר זה אמר כי שר האוצר התחייב לטפל בנושא. 

אנחנו מצדנו הצגנו בפני חברי הוועדה את המצב בצפון ואת החשש לפגיעה בהם בשל הרפורמות המתוכננות בענפי הלול והצומח. הסברנו בצורה חד-משמעית כי אנו החקלאים לא אחראים ולא אשמים ביוקר המחייה, מי שאשם הוא רשתות השיווק שקובעות את המחיר הסופי לצרכנים.

• בשבוע הבא יתקיים סיור נוסף עם ועדת הכלכלה בדרום הארץ, שנועד לתת לחברי הכנסת היכרות עמוקה יותר עם ענף הירקות.
השבועות הקרובים יבשרו לנו לאן הרוח נושבת, האם נבחרי הציבור הבינו שאי אפשר לכפות עלינו רפורמות בכוח, או שמא נאלץ לחדש את המאבק. אנו מודים לכולם על התמיכה הרחבה – בשטח, בקבוצות הווטסאפ, בפעילות הנרחבת וברשתות החברתיות.
נמשיך להילחם על קיומה של חקלאות ישראלית טובה ומשגשגת גם בשנה הקרובה.
חג שמח וגמר חתימה טובה!
עקבו אחרינו ברשת:
Twitter
Facebook
Instagram
Website
Copyright © 2021 Israel Farmer's Federtiom, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp