Copy
הצגת הניוזלטר בדפדפן

סיכום חודש נובמבר בחקלאות הישראלית

הפוטנציאל האדיר של החקלאות הישראלית באמירויות

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן יצא החודש במשלחת של ראשי המגזר העסקי לקשירת היחסים המסחריים עם דובאי בראשות מכון הייצוא שכללה את התאחדות התעשיינים, לשכות המסחר והתאחדות חקלאי ישראל. 
"האמירויות הן מקום מרתק, עירוב מטורף של מזרח ומערב והזדמנות גדולה לחקלאות הישראלית לפתח יצוא רב מימדי למדינות המפרץ, תוצרת חקלאית וטכנולוגיות המכוונות לטווח הארוך ושווקים חדשים באזור" אומר וילן" השוק באיחוד האמירויות מבוסס על יבוא. כ 90% מהצריכה של תוצרת חקלאית מיובאת לאמירויות והיא מהווה מרכז סחר ומעבר עולמי לסחורות במזרח התיכון."
 
"הקרבה הגאוגרפית ביננו מייצרת הזדמנות ותחרות מצוינת וההובלה היבשתית מאפשרת מחירים טובים יותר ומעברי סחורות מהירים יותר. השטת ספינה מסע מנמל אשדוד לדובאי אורכת כ-14  ימים בלבד, ונמל אילת ממוקם במרחק של כ-10-8 ימים מדובאי. לצד אלו, אורך נתיב ההובלה היבשתי הסטנדרטי מעקבה לדובאי אורך 48 שעות נסיעה. ההובלה היבשתית דרך סעודיה עדיין לא נפתחה והיא מפתח להצלחת הייצוא. ייצוא אווירי כבר מתאפשר וייצוא ימי התחיל אבל הוא עדיין בראשיתו. "
 
וילן מדגיש כי לצד ההזדמנות העסקית בדובאי משוועים שם לפיתוחים ולטכנולוגיות הישראלית. הם עוסקים רבות בצורך של הבטחת בטחון המזון לאזרחים שלהם, בעיקר בשל היותם מדינה מדברית ולכן צמאים לידע ולטכנולוגיה שלנו שתאפשר להם לפתח עצמאות בתחום.
 
וילן מדגיש כי צריך להסתכל על השוק כולו גם מעבר לאמירויות בהנחה שבעתיד אפשר יהיה למכור תוצרת חקלאית גם לסעודיה ולמדינות נוספות

דרישה לשינוי נוהל קליטת עובד זר בענף החקלאות

במהלך החודש האחרון נפגשו היועצים המשפטיים שלנו עם חקלאים שהתלוננו על הנוהל הכובל של המדינה במקרה של עובדים זרים ברחנים שפוגע מאוד ביכולת שלהם להמשיך ולתפעל את המשק במקרה של עובד זר שנעלם. תופעת הנטישה נפוצה מאוד בקרב העובדים הזרים, ורווחת במיוחד אצל עובדים אשר תקופת השהייה החוקית שלהם בארץ קרובה להסתיים וידוע להם כי המעסיק בעל ההיתר ידאג ליציאתם מהארץ. במקרים כאלו הם מעדיפים למצוא מקום עבודה בלתי מוסדר בו יוכלו להמשיך ולשהות גם לאחר התקופה החוקית. הנושא מקשה על החקלאים וכן מפלה אותם לרעה לעומת מטופלים סיעודיים ומעסיקים עובדים זרים בענף הבניין שעליהן חלות מגבלות קלות יותר.
פנינו בנושא לרשות האוכלוסין וההגירה בבקשה לערוך תיקון בנוהל באופן שיקל על מעסיק לקלוט עובד חלופי באופן חוקי ומסודר מבלי להמתין 3 שנים או להיות תלויים ברצונו הטוב של העובד ובמוכנותו ולאפשר לכל חקלאי שעובדו הזר עזב את שורותיו אך לא נרשם כדין אצל חקלאי אחר ולא יצא מישראל, לקלוט עובד זר חילופי לאחר שלושה וחצי חודשים במקום 3 השנים הקבועים היום בנוהל.
רשות האוכלוסין וההגירה השיבה כי היא שוקלת להפוך לקבוע את הנוהל הזמני שפורסם במגפת הקורונה, שלפיו חקלאי שדיווח על עובד שנטש יוכל לקלוט עובד זר אחר הנמצא בישראל ואנו מברכים על כך.
הפתרון היסודי לבעיית הברחנים הוא הגדלת מכסת העובדים הזרים מ - 25,000 כיום ל - 35,000 לפחות, ואנו פועלים מול משרדי הממשלה להשגת מטרה זו.
יחד עם זאת, אנו קוראים לחקלאים להימנע מהעסקת עובדים זרים שלא כחוק, תופעה שגורמת לפגיעה בחקלאים אחרים וגם מהווה עבירה פלילית.
מוזמנים לקרוא את  המכתב
לצפייה במכתב

על רקע משבר הקורונה- דחייה במועד תשלום אגרות החקלאים על עובדים זרים

עקב המצב הקשה של החקלאים בשנה החולפת, בשל משבר הקורונה, פנינו בנושא תשלום האגרות על עובדים זרים לרשות האוכלוסין וההגירה על מנת להקל על תשלומי החקלאים בדחיית מועד התשלום ובפריסה לתשלומים. לשמחתנו נענו בחיוב ואנו מבקשים לעדכן אתכם בהקלות:
אגרת בקשה בסך 650 ₪ ניתן לשלם עד לתאריך 31.12.20
אגרה השנתית בסך 1,210 ₪ + אגרת רישיון ב' בסך 175 ₪ לפרוס ניתן לפרוס בקרדיט באתר עד 18 לפחות תשלומים.

הקרב על החמאה

שר האוצר ישראל כץ החליט לאפשר את המשך ייבוא החמאה לישראל לשנתיים נוספות למרות הנתונים אשר מראים כי הייבוא מביא לעליית מחירים. המשמעות של הצעד הזה היא פריצת התכנון של משק החלב. אם היה מחסור אמיתי בחמאה ניתן היה לקבוע מכסות אבל במקום זה פתחו את השוק. המשמעות היא שתנובה וטרה יצטרכו לסגור קווי ייצור ובעפולה ונתיבות יצטרפו למעגל האבטלה עוד מובטלים. כל העולם בעקבות משבר הקורונה מדבר על בטחון מזון ועידוד הייצור המקומי ודווקא משרד האוצר הישראלי מעדיף לקנות חמאה באירופה. במקום לדאוג לרפתנים מעוטף עזה ומגבול הלבנון  דואגת הממשלה למובטלים של הולנד ובלגיה. הרפתנים לא מתכוונים לוותר והם נערכים לקראת מאבק ציבורי ממושך כולל פנייה לבג"ץ ואנחנו בהתאחדות נסייע ונעמוד מאחוריהם במאבקם הצודק בכל מה שנדרש.

רשת עמל וקרן מעגלים במגעים לקיים הכשרות בנושא שיווק ישיר לחקלאים

התקדמות משמעותית בעבודת הצוות לקידום שיווק ישיר שהוקם בהתאחדות חקלאי ישראל בהובלת מזכיר האיחוד החקלאי עו"ד דודו קוכמן. בחודש האחרון נערכו כחמש פגישות בנושא עם גופים שנרתמו להוביל יחד איתנו את המהלך. רשת בתי הספר עמל וקרן מעגלים שמגבשים יחד איתנו בימים אלו תוכנית הכשרה ייעודית קצרה ומדויקת לחקלאים שירצו להקים מערך שיווק ישיר מהחקלאי לצרכן, צורת מכירה שהתפתחה בתקופת הקורונה. נעדכן בקרוב בהתפתחויות.

ממשיכים לפגוש אתכם ברחבי הארץ והפעם בגליל

והחודש הגענו לסיור בחלקות מודל ובחוות החקלאיות בגליל העליון לראות מקרוב את החדשנות בחקלאות
יחד עם מנהלת ההשקעות החברה לפיתוח הגליל, מו"פ צפון והחברה החקלאית הגליל העליון, ביקרנו בחלקות מודל. כזכור, במסגרת הסכם המים בגליל העליון,  תוקצב סכום של 13 מיליון ש"ח להקמת חלקות מודל לגידולים חדשים וטכנולוגיות חדשות בחקלאות. את הפרויקט מובילה החברה לפיתוח הגליל. מי שמוביל ודוחף ומוציא לפועל את הפרויקט הוא עמוס לוין.
הסיור התקיים בהמשך לוועדה שהתכנסה בחודש אוגוסט לבחון ולאשר את מגוון ההצעות. חברי הוועדה הם - מנהלת ההשקעות של משרד החקלאות (אסתי גזית ומיטל ביטון), נציגי המחוז (עמיר אנטלר ויניב חן) נציגי שה"מ (ענת זיסוביץ), נציגת התאחדות חקלאי ישראל (אילנה דרור) ונציג החברה לחקלאות של המועצה (עופר ברנע) וכמובן עמוס לוין מהחברה לפיתוח הגליל.   
זכינו לסיור מרתק במזג אוויר מושלם (רגע לפני הגשם). ראינו חקלאות חדשנית במיטבה! יישר כח לכל העוסקים במלאכה.

המים הם משאב לאומי ולא כלי פוליטי

ממש בימים אלו החליט שר המים, זאב אלקין לנסות ולהכפיף את רשות המים למערכת הפוליטית ולהעביר את כל הסמכויות לידיו ולידי אנשיו על ידי העברת חוק המים והביוב. על פי הצעת החוק שמקודמת בימים אלו מדיניות במשק המים תיקבע על ידי השר, תוכניות הפיתוח של השחקנים המרכזיים הפועלים במשק המים – מקורות, אגודות המים וחברות ההתפלה - יאושרו על ידי השרים הרלוונטיים.
המים בישראל הם משאב ציבורי, הם מקור לחיים ולהישרדות היום יומית של בני האדם, זהו משאב לאומי שאינו יכול להיות בידי פוליטיקאים, הוא חייב להתנהל בצורה מקצועית, עניינית ונטולת מאבקים פוליטיים.. כשנותנים לפוליטיקאים לנהל משאב לאומי ישנה סכנה כי בשנת בחירות יורידו מחירים יעלו מחירים ובקלות רבה נחזור לתקופת סלאח שבתי לתפארת מדינת ישראל.
מוזמנים לקרוא את הדברים המלאים של מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל  אבשלום (אבו ) וילן שפורסמו בעיתון דהמרקר
לצפייה בכתבה

נלחמים בפתיחת השוק לייבוא ירקות קפואים

מגדלי הירקות פנו השבוע לשרי החקלאות האוצר והכלכלה בקריאה לעצור את הניסיונות לפתוח את השוק לייבוא מסיבי של ירקות קפואים מחו"ל. הפנייה מגיעה בעקבות ההמלצה שפרסמה רשות התחרות ומצריכה את אישורם של השרים, לפתוח את שוק הטוגנים והירקות הקפואים לייבוא.

המגדלים טוענים כי רשות התחרות מתעלמת בקריאתה מהסכנה הטמונה בהחלטה זו להמשך קיומם של גידולים רבים בישראל המשמשים לשוק הירקות הקפואים והתייחסה אך ורק להיבט של התעשייה.

שטחי הגידול של הירקות הקפואים (תפוחי אדמה, עגבנייה, תירס, אפונה ושעועית) נפרשים על כ- 150 אלף דונם שעיקרם בפרפריה וכך גם מפעלי המזון שמעבדים את התוצרת החקלאית. זאת ועוד, בימים אלו ענף גידולי השדה (שכולל גם חלק משוק הירקות הקפואים) נמצא בצומת קריטית של המשך דרכו. הצעת הרשות לתחרות תוביל את הענף לצמצום נוסף ולהקטנה של השטחים המעובדים, תוך התעלמות מערכי החקלאות ובכלל זה פיזור גיאוגרפי ודמוגרפי ולא רק בעיה בתחום בטחון המזון של מדינת ישראל.

המגדלים פנו לשר יחד עם התאחדות חקלאי ישראל, מועצת הצמחים וארגון עובדי הפלחה והם מדגישים במכתבם כי רשות התחרות מתעלמת מניסיונות להורדת מכסים שנכשלו בעבר והביאו לתוצאה הפוכה של עליית מחירים לצרכן. כך היה בפתיחת השוק של שימורי הטונה שהביא לעליית מחירים וכך לניסיונות הסרת החסמים ב 2016 על ירקות קפואים שנכשל.

המגדלים קוראים למשרד החקלאות לדחות את המסקנות העולות ממסמך רשות התחרות, תוך התמקדות במציאות פתרונות לצמצום הריכוזיות מבלי לשפוך את התינוק עם המים.

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום (אבו) וילן אומר: "המלצת רשות התחרות תביא לחיסול ענף משמעותי בחקלאות. מדינת ישראל צריכה להבין את השלכות הרוחב של המלצה זו- עוד אנשים שיצטרפו למעגל האבטלה בפריפריה, משקים חקלאים שנסגרים ולאור תוצאות העבר ללא הורדת מחירים. אנו קוראים לשרים לדחות את ההמלצות"

 
לצפייה במכתב
עקבו אחרינו ברשת:
Twitter
Facebook
Instagram
Website
Copyright © 2020 Israel Farmer's Federtiom, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp