Copy
הצגת הניוזלטר בדפדפן

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, בטור דעה ב"גלובס" על מצב החקלאות במדינה.

"אם לא תחוזק החקלאות הישראלית, באופן מיידי, נתעורר למציאות של פשיטת רגל של חקלאים רבים, דבר שיפגע אנושות בביטחון המזון שכולנו מקבלים כרגע כמובן מאליו. משבר הקורונה הזכיר לציבור את חשיבות חקלאי ישראל ואת הצורך לשמר ולטפח את החקלאות הישראלי. דווקא אחרי שמשבר הקורונה לימד את כולנו שלא ניתן להתבסס על ייבוא, מדינת ישראל פוגעת במתכוון בתוצרת המקומית."

ההוכחות לכך לצערנו, לא פוסקות מלהגיע. לפי דו"ח הנתונים של בנק ישראל שפורסם לאחרונה - ההשקעה בחקלאות הישראלית היא בסה"כ 1.4% מכלל ההשקעות במשק! בנוסף, הממשלה מנסה לבצע "מחטף" ולהעלות את מחירי המים לחקלאות.

"אם יתממש, המהלך ינחית מכת מוות על כ-60% מגידולי החקלאות הישראלית שלא יהיו מסוגלים לעמוד בעליית המחיר - ויסגרו."
לקריאת המאמר המלא

התאחדות חקלאי ישראל ביחד עם ארגון מגדלי הירקות בסיור במפעלי התעשייה החקלאית בצפון הארץ.

תחילה ביקרנו ב"פרי הגליל", המפעל הגדול ביותר בארץ לעיבוד ירקות, שם נפגשו עם המנכ"ל אושיק אפרים שעושה עבודה מצויינת – תפוחי אדמה, תירס, שעועית אפונה ועוד, פס ייצור משוכלל במיוחד.

במפעל לעיבוד מזון "צ'אם 2000" באזור מירון ביקרו גם כן. מפעל זה עוסק בייבוש מוצרי מזון – החל בעגבניות, חומוס, סוגי פירות שונים ועד, אפילו, ייבוש ביצים. לסיום, למדנו על החידושים האחרונים שפותחו בתחנת המחקר לעצי פרי נשירים בחוות מתתיהו (ליד קיבוץ ברעם).

תודה לארגון מגדלי הירקות ולמאיר יפרח העומד בראשו, על יום מעניין ביותר ועל ההזדמנות לביקור בצפון היפה.
 

מפגש חירום: היערכות להמשך עונת הקטיף. 

ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, כינס לישיבת חירום, את מזכירות ארגון מגדלי הפירות להצגת דו"ח הירידה ביבול פירות הקיץ והיערכות להמשך עונת הקטיף, בהשתתפות אבשלום (אבו) וילן מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, צבי אלון מנכ"ל מועצת הצמחים, שמוליק תורג'מן מנכ"ל קנ"ט - קרן לביטוח נזקי טבע.

ראשי הארגונים החקלאיים ומגדלי הפירות קוראים לממשלה שתקום, להסדיר תכנית חירום לאומית, לתמיכה ממשלתית לפיצוי המגדלים בעונת הקטיף הנוכחית, ולהיערך, כבר מעתה, לשנים הבאות, עקב התחזיות העגומות להשפעות משבר האקלים על ענף הפירות - בבניית תכנית סדורה ותקציב הולם, במטרה לשמור על אסם הפירות של מדינת ישראל. 

המשבר בענף הפירות, הינו עקב חורף חם אשר אופיין בטמפרטורות גבוהות, כמות משקעים ממוצעת, מעט מאוד ימי גשם, וחוסר במנות קור, שהינן הכרחיות לצמיחת יבול בעצי פרי נשירים - כל אלו הביאו לירידה חדה בכמות היבול של פירות הקיץ ב-50% - 40%. 

ד"ר ענת זיסוביץ חריט, מדריכה מחוזית בתחום המטעים ב-שה"מ מחוז גליל-גולן, הציגה למשתתפים נתונים עדכניים לעונה 2021, שנבדקו במטעי הפרי באזורים השונים בארץ, ההשפעה ההרסנית עקב "החורף החם" על יבול הפירות הגלעיניים, והסיבות האקלימיות לפחיתת היבול השנה.

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: 
"תוצר חקלאי בישראל עומד על 30 מיליארד שקלים. באירופה 35% הינו סבסוד ממשלתי לחקלאים.
ממשלת ישראל צריכה לתמוך בחקלאות בסבסוד של 13 מיליארד שקלים, בכדי לא לגרום לחוסר כדאיות לחקלאי בהשקעה בגידול החקלאי, ולהשאיר מחירים מאוזנים לצרכן, כמו באירופה."

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, מסביר את הסיבה האמתית לעליית מחירי הירקות והפירות בראיון ב"כאן ב'" 

"השנה הייתה תופעת טבע נדירה – מעט מאוד ימי קור. כתוצאה מכך כ-50% מהיבולים לא בשלו ולא הפכו לפרי. פירות קשה לייבא, כי אורך חיי המדף שלהם הוא, בדרך כלל, קצר. הבעיה תיפתר בתוך שבוע-שבועיים" מסביר אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל.

"למגדלים אין שום שליטה על המחיר ברשתות. רשתות השיווק משלשות מחירים וכל מה שנותר לנו הוא לצעוק על כך בפני הגורמים הממשלתיים." 
 
האזינו לדברים המלאים
עקבו אחרינו ברשת:
Twitter
Facebook
Instagram
Website
Copyright © 2021 Israel Farmer's Federtiom, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp