Copy

REPORTÁŽ  O ROZBEHU SLOVENSKEJ SEKCIE

Od Septembra 2017 Ceska Skola v Manchestri rozsirila svoje posobenie a sme velmi radi, ze sme mohli otvorit Slovensku Sekciu pre nasich slovenskych rodakov. Hoci sme zacali len v Septembri, ukazalo sa, ze zaujem zo strany rodicov je pomerne vysoky. Kedze skola pre mna znamena velke osobne nadsenie a aj zivotnu skusenost, rada by som Vam priblizila osobne aj profesionalne podnety zaciatku vzniku slovenskej sekcie. Ake boli tie osobne? Ked som prvykrat navstivila  Manchester  v 2006 velmi som si ho oblubila, zivotne cesty ma vsak  zaviedli po 4 rokoch naspat na Slovensko, kde som stravila urcity cas s neustalou tuzbou vratit sa naspat. Sice priamo do Manchestra sa nam nepodarilo zatial dostat, som stastna, ze byvame s rodinou aspon v blizkosti. Dlho som hladala nejaku slovensku skolu alebo komunitu pre svoju 6 rocnu dcerku Sofiu, ktorej slovencina nebola idealna, avsak neuspesne. Zaujimavou zhodou okolnosti som sa dozvedela o Ceskej skole v Manchestri, kde som mala zaujem originalne vypomahat ako ucitelka. Bola som nesmierne milo prekvapena atmosferou v skole a moznostou stretnut rodakov. Bolo uzasne sledovat, ako rychlo sa deti dokazali skamaratit a citit uvolnene. Kedze profesionalne sa venujem globalnemu manazmentu a som Slovenka, s Pavlou sme skonstatovali, ze moje organizacne skusenosti budu prospesnejsie pre skolu ako pedagogicka vypomoc. Takto vznikla idea zalozenia Slovenskej sekcie.  Potom nasledovali uz „len“ nabory ucitelov, marketing skoly a ostatne spojene aktivity s nadejou, ze sa idea stretne so zaujmom. Vdaka rozbehnutej ceskej sekcie a vdaka Vam rodicia, sme mohli otvorit nasu skolu, co si nesmierne vazime.

Otvorili sme dve triedy, a to skupinku predškolákov (deti od 2 do 5 rokov) a skupinku školákov (6+ rokov). V triede predškolákov je momentálne 8 žiakov a deti si tu rozvíjajú svoju slovnú zásobu prostredníctvom diskusií, rozličných hier či zábavných aktivít. Zároveň sú hodiny obohatené o mnohé pohybové či výtvarné činnosti. Skupinka školákov je taktiež zameraná na komunikáciu v slovenskom jazyku a naberanie nových slov, väčší dôraz sa kladie už aj na písanie a základy gramatiky. Táto trieda má v súčasnosti 7 žiakov. Deti sa v oboch triedach popri učení jazyka oboznamujú aj s kultúrou, zvykmi a tradíciami Slovenska. Okrem týchto dvoch tried ponúkame výučbu slovenčiny aj pre dospelých a vyucovanie cez skype. Vďaka slovenskej škole majú deti možnosť nielen zdokonaliť sa v slovenskom jazyku, ale zároveň aj spoznať množstvo nových kamarátov. Nakolko skola organizuje mnozstvo výletov a rôznych kultúrnych akcií, veríme, že aj prostredníctvom  slovenskej sekcie školy sa nám darí ešte väčšmi stmeliť komunitu Slovákov a Cechov žijúcich v Manchestri a okolí.

Do slovenskej školy k nám každú sobotu prichádza niekoľko nových žiakov, čo nás veľmi teší a pevne dúfame, že škola bude aj naďalej napredovať, a že čoskoro otvoríme aj ďalšie triedy.

Ako manazerka a zakladatelka slovenskej sekcie by som Vas rada uistila, ze cielom skoly je poskytovat vysokoprofesionalnu uroven jazykoveho vzdelania a zabezpecit, aby sa nase slovenske deti tesili na kazde jedno sobotne rano v skole. Naviac,  budeme sa usilovat podporovat Slovensku kulturu v Manchestri a zveladovat nase vztahy v ramci komunity Cechov a Slovakov. Nakolko sme stale v zaciatkoch radi privitame akekolvek navrhy ohladom dalsieho smerovania skoly a moznosti novych aktivit.  Budeme radi, ak sa v skole budete citit dobre. Este raz Vam vsetkym dakujem za zaujem a tesim sa na kazdu sobotu s Vami:-)

Ing. Anna Pazdurova Msc

Manazerka Slovenskej Sekcie
REPORTÁŽ STÁŽISTKY
Keď som sa po prvýkrát dozvedela o tom, že na českej škole v Manchestri sa bude otvárať aj slovenská sekcia, veľmi ma to zaujalo. Už dlhšie som plánovala absolvovať stáž v Anglicku a príležitosť učiť v tejto krajine práve môj rodný jazyk bola pre mňa veľmi lákavá. Hneď pri prvej návšteve školy som spozorovala, že všade vládne veľmi príjemná atmosféra.  Privítal ma nadšený manažment a pedagogický tím, ktorému, ako som neskôr zistila, nikdy nechýbajú  nové kreatívne nápady. Zapôsobili na mňa aj priestory školy – triedy sú dobre vybavené a prispôsobené rozličným vekovým skupinám detí. Veľmi sa mi páči aj „Common  Room“, kde sa všetci žiaci môžu počas prestávok spolu hrať a rodičia sa môžu pri šálke kávy pozhovárať. Je úžasné, že tieto deti, ktoré navštevujú anglické školy či škôlky a už teraz plynule ovládajú anglický jazyk, majú zároveň možnosť zdokonaľovať sa aj v slovenčine, a to nielen prostredníctvom svojich rodičov, ale aj v sobotnej slovenskej škole.  Myslím si, že veľkým plusom tejto inštitúcie je aj to, že hoci sa človek nachádza v zahraničí ďaleko od domova, môže byť v pravidelnom kontakte s početnou česko-slovenskou komunitou. Okrem výučby škola organizuje mnohé výlety či iné akcie, na ktoré sa už veľmi teším, keďže pre mňa predstavujú kopec nových zážitkov a zároveň stmeľujú kolektív. Práca s deťmi ma veľmi baví a som rada, že mám tú česť vyučovať práve na Czech and Slovak School Manchester.
Juliana Senajova
Read More
Copyright © 2017 Czech & Slovak School & Community Manchester, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp