Copy
Kniha "Satira. Maska. Happening". - Výstava fotografií z happeningů - Zápisky z Megaztrátu a Prahy 6 - Piráti z Karibiku aneb pražským metrem do Monaka
PRAŽSKÉ FÓRUM – newsletter
Vážení příznivci a odpůrci,
i když ještě není 1. dubna, tento měsíc bude ve znamení satiry. Zveme vás na tématické happeningové večery, výstavu fotografií z akcí a nabízíme k přečtení i knihu o fenoménu happeningu. Tradiční zápisky z megaztrátu budou příště zřejmě z Ruzyně či Pankráce: tam se dá dostat na Opencard. Vybraní pražští lobbisté na tuto kartičku zvládnou dojet i do Monaka. Což není apríl!
 

Na čem pracujeme

SATIRA. MASKA. HAPPENING
Kniha o satiře ve veřejném prostoru, o Sametovém posvícení, o zlosti a radosti. Eseje, rozhovory, kartotéka happeningů a příručka Jak uspořádat happening. Napsali Markéta Machková, Olga Cieslarová, Alena Rybníčková a další studenti a studentky DAMU.
Přečtěte si online: Tři studie, tři rozhovory studentek s profesory a kartotéka happeningů s prvky divadelnosti. Svatořečení Václava Klause, Tunel lží i Sametové posvícení... Publikace obsahuje metodiku happeningu, zve ke hře, kritickému myšlení v občanském postoji a tvůrčí mezioborové spolupráci. 

SILNÁ KÁVA VE VYPÁLENÉM KOŤÁTKU 
Výstavu happeningů Pražského fóra si můžete prohlédnout od 13.3. do 10.4. Na stěnách bude viset Václav Klaus, ale také Piknik v metru, Chilské policistky zatýkající Václava Klause za krádež pera a mnohé další. Silná káva k dobré kávě v Koťátku
 

Happeningové večery

ZPÍVÁNÍ A HAPPENINNG V POTRVÁ
5.3. od 19h 

V rámci autorských večerů Open Mic v klubu Potrvá vystoupí za Pražské fórum Alena Rybníčková s tématy pražský magistrát a happening. Ostatní vystupující budou především zpívat.

DRUŽNÉ ČTVRTKY V DRUŽINĚ
Kdo by se chtěl dozvědět více o tom, jak pořádat happening, k čemu taková věc může být a jak na ni lze nahlížet, nechť přijme pozvání na čtvrteční večery do Družiny.
Tento čtvrtek otevíráme naše měsíční téma Happening jako nástroj propagace. Večerem provedou dva zkušení happeningoví dobrodruzi, Alena Rybníčková a Tomáš Bořil. Těšit se můžete na vernisáž fotografií mapující akce Pražského fóra a krátkou přednášku o umění protestu. Všichni zúčastnění se navíc budou moci zapojit do krátkého happeningu ušitého přímo na míru času a místa.
 

Telegraficky ze zastupitelstva

ZÁPISKY Z ÚNOROVÉHO MEGAZTRÁTU aneb příště z basy
Řeší se tunel. To se neochodí. (A nejspíš ani neojezdí.) Radní Nouza (TOP 09) připomíná, že už jsou vedena dvě protichůdná trestní stíhání, "což v praxi to znamená, že ať uděláme cokoliv, půjdeme do basy". 
 Ledl (KSČM) po poznámce, že nechtěl být jedovatý, spustil stavidla stížnostem. Nouza reagoval, že u trojského mostu je zpracován znalecký posudek a cena stavby k dokončení se liší od původní  o půl miliardy.

Bývalý primátor Svobody upozornil, že nebylo zadáno výběrové řízení na dodavatele zajišťovacích služeb, přitom jde o zakázku za sto milionů. "Při vyšetřování kauzy tunelu Blanka jsme jako pštrosi strčili hlavy do písku - bohužel, celý zadek nám koukal."
Bude oslovenen pouze jediný dodavatel - což může mít za následek další trestní stíhání. Nouza má řešení:  "Navrhnu zastupitelstvu, aby zde zřídilo detašované pracoviště pro policii ČR, protože se mi zdá zbytečné, aby musela ztrácet čas neustálým docházením na magistrát."
Volby do zastuputelstva by se měly konat 10.-11.10, oficiálně termín vyhlásí až prezident. Tedy, pokud s tím nemá stejný problém jako se jmenováním profesorů. Volit se bude v 1 volebním obvodu. znamená to, že si budeme moci vybrat ze všech kandidátů a umožní se tak větší pluralita stran (volební pětiprocentní kvórum platí pro každý obvod zvlášť).
Řešilo se spravování Opencard pod akciovou společností, 100% vlastněnou Prahou, místo vypasání otevřeného výběrového řízení. Kritizována je finanční stránka. 
Radní Vašíček (TOP 09): "Projekt Opencard stál 1,3 mld. Nebudu specifikovat, kolik bylo vynaloženo na projekt a kolik zmizelo v rámci, hm, nestandartních operací. Otveřené výběrové řízení je minimálně na 2 roky. Ohrozilo by projekt, který už stál moc a je třeba ho zachovat."
Náměstek Vávra (TOP 09): Po znaleckých posudcích bude vše předloženo zastupitelstvu ke schválení. Potřebujeme si zajišťovat provoz sami, proto tyto náklady (na společnost, zaměstnance i výdaje, které má nyní ROPID).  Pod jednou střechou to bude levnější a zakázky budou moci být zadány formou inhouse přímo společnosti Opencard.
Tisk (Z-2357) byl schválen
Schválila se velkorysá koncepce přestavby Výstaviště z dílny Útvaru rozvoje města (tisk č. Z-2388). Po vypovězění nevýhodné smlouvy s Inchebou ke konci roku 2014 (třikrát sláva!) Pražané zřejmě získají areál, který bude nejen komerčním svatostánkem, ale  komplexním řešením celé oblasti. Škoda, že se na tak zásadní koncepci nepodílí městská část Prahy 7. Ovšem výsledek zase nevypadá jako multiextrahyperfunkční palác Stromovka...
K dotacím pro MČ pro místní knihovny se vyjadřuje předkladatel, radní Novotný (TOP 09): “Finance se pohybují od statisíců v Modřanech, kde se hodně čte, po 800 Kč v Přední Kopanině, kde se také hodně čte, ale je tam málo lidí.” Přední Kopanina si může oddechnout - dotace byly schváleny.
Praha se připojila k asociaci měst pro cyklisty. R. Blažek (ODS) pobavil davy informací : Já podporuju cyklodopravu. Ale proč není členem třeba Brno, Ostrava? Tedy nic proti Olomouci, jen chci vědět, jak to vypadá ve větších městech.” Posléze omylem hlasoval proti vstupu, což ihned oznámil. Náš pražsko-olomoucký primátor nechal zanést do zápisu: "smažte ´ti´ u pana Blažka - byl jen pro." Ještě že nedodal -vný… Inu, bez trochy legrace by už na zasedání nechodili ani zastupitelé.

ZÁPISKY Z PRAHY 6 aneb kdo tu bude Jenerál
Diskutovalo se vážně i nevážně. Vážně o tom, kdo má předkupní právo na pozemky zahrádkářské osady Jenerálka - městská část nebo zahrádkáři? Dále o osudu usedlosti Perníkářka. Antonín Nechvátal (SZ) vyzval starostku Marii Kousalíkovou (ODS), aby se za její zachování bila jako lvice.
Starostka Kousalíková nabídla Petře Kolínské (SZ), že jí předá řízení schůze, protože ví všechno nejlíp. Vážně? Nevážně? Podle místostarosty Štěpána Stupčuka (ČSSD) "když něco vypadá jako kachna, chodí to jako kachna, tak je to kachna”. Jakou kachnu měl na mysli? Toto a mnohé další se dočtete v zápiscích Kristýny Opletalové.
 

Silná káva

PIRÁTI Z KARIBIKU aneb pražským metrem do Monaka 
Turnikety můžou Prahu přiblížit západní Evropě. Bývalý ředitel DPP Martin Dvořák hlásá, že jsou založené na celoevropských trendech, čímž buď dokazuje svoji neznalost zeměpisu, nebo neuznává za Evropu třeba Rakousko či Německo. Současné vyšetřování Ivo Rittiga ukazuje, že trend je spíš ryze český - přesunout kapitál do politických pletichářů (italskou terminologií kmotrů). 
Okénko do historie lobbingu k turniketům spolu s veselým jednáním dopravního výboru
 

Kalendář

6.3. Na kafe s radními
Diskuze u kávy na téma krizové řízení a životní prostředí v Praze: s Jiřím Vávrou & Jiřím Nouzou.
18h, Standard Café (Karolíny Světlé 23, Praha 1).

6.3. Praha snů
Jak se v Praze cestuje veřejnou dopravou ženám se zdravotním postižením, s dětmi v kočárku a seniorkám uvidíte ve filmu Praha snů. Následuje primátorská debata na téma "Kdy bude Praha bez bariér?" Bio Oko, v 17.30 - 18.00.

27.3. Termín příštího jednání zastupitelstva Hlavního města Prahy
Kukátko a bonbonky s sebou. Další termíny na webu HMP.
 

Žijeme v tom společně!

Zapojte se a podpořte aktivity pro transparentní a odpovědný magistrát.
Pomoci můžete finančním příspěvkem, věcným darem či dobrovolnickou prací. A pokud se vám líbí náš zpravodaj, pošlete jej svým přátelům!

Máte otázku přímo na zastupitele? Pražské fórum pro vás připravilo průvodce divokými vodami magistrátu: při interpelacích poradí manuál Nebát se a mluvit. Pokud se chcete zeptat online, do oficiálního spuštění Portálu otázek pro radní na webu magistrátu můžete položit otázku přes náš formulář.

Vaše dotazy, názory a připomínky uvítáme na adrese info@prazskeforum.cz.

Za měsíc u dalšího newsletteru se těší

 Tereza Kněžourková

 
Pražské fórum: Zaměřeno na magistrát!
www.prazskeforum.cz
info@prazskeforum.cz
Email Marketing Powered by Mailchimp