Copy
Sametové posvícení - Zasedání zastupitelstva -  Magistrát: Rok poté - Petice na Praze 7 - Zamítnutí občanské vyšetřovací komise - Změny územního plánu
PRAŽSKÉ FÓRUM – newsletter
Vážení příznivci a odpůrci,

na hlavní město zaútočil advent a Pražany začaly brnět palce. Vánoční svátky, stejně jako letní prázdniny, jsou pravidelně dobou hlasování o důležitých tématech. Protože nevěříme, že by radní využívali nepřítomnosti či snížené ostražitosti občanů v tomto období, přikláníme se k vizi, ve které Santa Václav Klaus šplhá komínem úřadů a bezradným radním zasouvá do punčošek lístečky s modrými, nikoli zelenými moudry.  Rozdávají se i dárky: Megaztrát nám nadělí další změny územního plánu, Praha 7 další tunel a štědrá šestka luxusní kus nábytku. V proběhlých událostech zhodnotíme sametový podzim a uplynulý rok na magistrátu.  V novinkách ze zastupitelstva uslyšíme o nové pražské dietě Bohuslava Svobody a jestli vás ukolébá něžná melodie dobrých zpráv, již se nese silná káva. Přejeme sváteční čtení!

Proběhlé události

Za demokracii ještě demokratičtější
Prahou prošel průvod knížete Potěmkina, který se štědrostí hodnou Robina Hooda nabízel davům, aby si také šli podojit Českou republiku. Není totiž důvod, aby v demokratickém režimu byly výhody jen pro elitu: požadujeme proto všeobecné právo na kmotra, stejně jako na imunitu; otevření státního rozpočtu pro každého zájemce a v neposlední řadě také častější volby, neboť jedině předvolební billboardy udělají z kandidátů šviháky hodné finále Miss ČR.
Celý text našeho pamfletu si můžete přečíst zde. Oko pak potěší průvod pomazaných hlav:

 
"Bohuslave, Bohuslave, do roka a do dne..." aneb Rok poté
Neziskové organizace hodnotily činnost magistrátu.
"Pražané získali možnost na zasedání zastupitelstva položit otázku a dostat na ni odpověď. S občany se na zasedání již počítá," uvádí příklad pozitiva Alena Rybníčková z Pražského fóra. "Dalším  krokem ke komunikaci magistrát - občané by měl být veřejný portál otázek a odpovědí. Tázáni by byli všichni radní dle své gesce i ředitel magistrátu. Na Praze 6  tato možnost existuje již od roku 2002. Na návrhu umožnit občanům veřejně klást radním otázky se shodují všechna čtyři sdružení," dodává Rybníčková.
Na webu magistrátu jsou zveřejňovány zápisy a videa ze zasedání, třebaže ta starší stále chybí. 
Velikým mínusem je pak absolutní opomenutí veřejnosti při plánování změn v MHD: město se chová, jako kdyby místo lidí přepravovalo balíky. Navrhujeme proto Dopravnímu podniku místo ekonomicky náročných tištěných jízdenek cestující razítkovat.
 

Telegraficky ze zastupitelstva

Listopad: veteráni schválili rozpočet
Rozpočet na rok 2013 byl schválen po tom, co primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zakončil závěrečnou zprávu k rozpočtu slovy: "Nebudeme jíst housky, budeme jíst chleba". 
Městská policie má po roce nového ředitele Eduarda Šustera. Jeho předchůdce Vladimír Kotrouš byl odsouzen k šesti letům odnětí svobody kvůli korupci.
Jiřího Nouzu (TOP 09) vystřídal ve vedení dopravního výboru Jiří Pařízek (TOP 09). Nouza, který se přechozího zasedání zastupitelstva neúčastnil "z osobních  důvodů", zkroušeně prohlásil, že pochybil při zadávání veřejné zakázky a že poukázal  na účet HMP peníze jako kompenzaci způsobené škody. Poděkoval  kolegům, občanům a médiím za spolupráci.
Petr Hulinský (ČSSD) prohlásil, že je pamětník a nasadil si brýle. Radní Josef Nosek (ODS) je podle svého vlastního mínění rovnou veterán.
Video ze zasedání je zde.

Prosinec: bez čůrání není demokracie
Při diskuzi o možném návratu tramvají na Václavské náměstí v sobě Boris Šťastný (ODS) objevil zálibu v přímé demokracii. Přestože před dvěma lety na demonstraci proti koalici ODS-ČSSD rozdával občanům úryvky z Ústavy a hájil zastupitelskou demokracii, nyní se bil do prsou za vyhlášení referenda.  Předpokládá hromadnou amnézii? Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) označil spory o tramvaje za "hádky kluků na  pískovišti o kuličku". Tramvaje se zatím na Václavské náměstí nevrátí.
Milan Richter (ODS) všechny vyzval, ať "neutrácejí" jeho vzácný čas, jinak odejde. "Vy  čekáte, až se půjdeme vyčůrat, to není demokracie", rozčílil se.
Adventní čas způsobil, že často nikdo nevěděl, o čem se hlasuje,  včetně zástupce návrhového výboru Jana Kalouska (ODS).

Silná káva

Zamítnutí občanské vyšetřovací komise  
Vláda odmítla nástroj, který mohl významně napomoci k očištění veřejného života od korupce a od propojení politiky s organizovaným zločinem. Šlo o návrh, jenž by umožnil zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která by prozkoumala zprávy BIS z posledních let o prorůstání organizovaného zločinu do politiky a zjistila, zda příslušní ústavní činitelé, jež tyto zprávy dostávali na stůl, konali, jak měli.
BIS po léta mapuje vazby mezi politiky a kriminálním prostředím a varuje před propojením organizovaného zločinu s politikou a veřejnou správou jako vážným bezpečnostním rizikem, aniž by s tím příslušní ústavní činitelé cokoli dělali a aniž by konaly orgány činné v trestním řízení. Premiér však překvapivě prohlásil, že právě zřízení komise by způsobilo rozklad bezpečnosti státu.

Záhada Opencard vyřešena!
Pavel Bém vynechal poslední listopadové zasedání zastupitelstva a všichni se strachovali co se mu přihodilo - nespadl snad náš oblíbený poslanec z Everestu?
 Jednání bylo neklidné a nepomohl ani křik náměstka primátora. Na prosincovém zasedání proto panovala napjatá atmosféra, která se uvolnila až s Bémovým příchodem. Obavy o zdraví pana poslance se bohužel potvrdily, panovaly pouze spory nad diagnózou - podle některých pád na hlavu bez horolezecké přilby, někteří radní trvali na chorobné lhavosti.
Je evidentní, že Pavel Bém zná zcela originální informace, které zatím unikly pozornosti protikorupční policie vyšetřující kauzu Opencard. Ve svém projevu stačil obvinit zastupitele z korupce i předražených smluv s toutéž firmou, kterou jako primátor sám schválil. Na závěr vyzval k rezignaci radní pro informatiku.
Mimozemský zdroj těchto alternativních zjevení bohužel neznáme, budeme si muset počkat na zveřejnění dalších odposlechů Kolibříka.

Dobré zprávy

Soud umožnil konání referenda na Praze 7
Významný precedent vybojovali občané Prahy při sporu o uznání referenda o nepředraženou stavbu nové radnice.
Občané Prahy 7 se budou moci vyjádřit k tomu, zda chtějí omezit náklady na novou radnici částkou 500 milionů korun, zda chtějí soutěž dle zákona, zda preferují stavbu na pozemku patřícímu městské části, zda mají být hlavními kritérii ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost a zda požadují architektonickou soutěž.
Praha 7, jejíž velkou starostí byla finanční stránka uspořádání referenda,  ani po prohraném sporu u Nejvyššího správního soudu nehodlá občanům ustoupit a raději investuje další peníze do stížnosti Ústavnímu soudu. Pokud i tento zlobivý soud rozhodne ve prospěch občanů, navrhujeme radním odebrat se k mezinárodnímu soudu v Haagu a do vynesení správného rozsudku demonstrativně neopustit jeho budovu.

Živé náplavky
Pražská nábřeží se proměňují a zaplňují lidmi. Aktivity spojené s jejich oživením byly doposud prací nadšenců, nyní chce město vytvořit koncepci rozvoje této zóny - ve spolupráci s občany i odbornou veřejností, tak, aby zůstal zachován specifický duch místa.
Veřejné prostory se musí stát místem setkávání, kultury, zdrojem informací, sociálních kontaktů, místem pro hry i relaxaci. Úpravy veřejného prostoru budou výsledkem veřejné diskuze. Protože městský prostor je tu především pro lidi. Bez nich město umírá“, říká náměstek primátora Tomáš Hudeček. Pražané by se mohli dočkat příjemného prostranství se zelení, dětskými hřišti, pláží nebo zimním  kluzištěm. V návrhu jsou i stezky pro cyklisty a in-line bruslaře. A komu by se zachtělo na koncert na druhém břehu, dopraví se třeba šlapadlem. Praha by se tak mohla hrdě zařadit po bok metropolím jako Amsterodam nebo Paříž.

Kalendář

11.-12.1.2013 Referendum na Praze 7
Souběžně s prezidentskými volbami proběhnou na Praze 7 hned dvě referenda.
"Nechceme dopadnout jako Praha 8, kde se staví radnice za 1,36 miliardy korun. Sebrali jsme přes čtyři tisíce podpisů a půl roku jsme se museli o referendum soudit. Nenechali jsme to být. Apelujeme na občany Prahy 7, aby nám pomohli - přijďme k referendu a hlasujme u každé otázky proti plýtvání a pro řádné hospodaření!" vyzývá zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Čižinský.
Starosta sice bojuje proti vyhlášení referenda o levnější radnici, sám však nabízí voličům alternativní hlasování o tunelu v Bubenské ulici. I během zasedání zastupitelstva přitom zazněla obava o smysluplnost návrhu, který městská část nemá jak financovat. Otázky zřejmě budou pouze řečnické. „Rada MČ Praha 7 tímto návrhem reflektuje vůli občanů podílet se na správě věcí veřejných," objasňuje na webu městské části starosta. 

27.12.2012 Lhůta pro podání připomínek k dalším změnám územního plánu
Magistrát se chystá projednávat další změny současného územního plánu, mezi které patří i velké developerské projekty. Škoda že veřejnost nebyla dostatečně obeznámena s návrhy polyfunkčních budov nebo obřích dopravních staveb, které budou mít významný dopad na dané oblasti.
Lhůta pro  podaní připomínek nepřekvapí - je naplánována na adventní dobu. Mezi dvěma sousty kapra se tak můžete prokousávat přehledem změn (pozor na kosti!). Cítíte-li se jimi dotčeni, můžete během rozdávání dárků využít návod na podání připomínek uveřejněný Arnikou.
Je zde patrná dlouhodobá neochota zpracovat alespoň částečný regulační plán -  tedy podrobný plán pro část území zasaženou stavebním záměrem. Zákon umožňuje i jeho spolufinancování developerem. Územní plán totiž řeší celkovou urbanistickou koncepci, regulační plán využití jednotlivých pozemků.
Vypracováním regulačního plánu pro každou ze změn by se vyřešilo současné obcházení stavebního zákona. S napětím očekáváme radního-hrdinu, který jako Limonádový Joe zvolá: "Já se vrátím, páni kolegové. A se mnou přijde stavební zákon."

Vánoční speciál

 Praha 6 nám pod stromeček nadělila luxusní kousek nábytku - regál za 120 000 korun. Co přesně na skříni, ve které se nachází exempláře pouliční knihovny, stálo tak horentní sumu není zřejmé. Ale jde přeci o dárek a tam se na nějakou korunu (daňových poplatníků) nehledí! Protože se nám množí dotazy z řad sběratelů a luxus vyhledávájících kmotrů po tak unikátním kousku, ptáme se touto cestou paní starostky na  designéra a výrobce, jejichž kontaktní údaje zajímají naše movitější čtenáře. 

Žijeme v tom společně!

Rozčílila vás Silná káva? Potěšily vás Dobré zprávy? Naladil Vánoční speciál? Zapojte se a podpořte nás v aktivitách za transparentní a odpovědný magistrát. Pomoci můžete finančním příspěvkem, věcným darem či dobrovolnickou prací.
Máte otázku přímo na zastupitele? Pražské fórum pro vás připravilo průvodce divokými vodami magistrátu: Nebát se a mluvit

Vaše dotazy, názory a připomínky uvítáme na adrese info@prazskeforum.cz .

V Novém roce u dalšího newsletteru se těší a krásné svátky přeje

  Pražské fórumPražské fórum: Zaměřeno na magistrát!
www.prazskeforum.cz
info@prazskeforum.cz
Email Marketing Powered by Mailchimp