Copy
Opencard: hra o právní stát - Zápisky z megaztrátu - Nechytejte Chytila - Rekonstrukce případu - Vize pro Palmovku
PRAŽSKÉ FÓRUM – newsletter
Vážení příznivci a odpůrci,
máj je nejen lásky čas, ale také doba velkých projektů: za týden spouštíme portál dotazů radním na webu magistrátu (hurá, hurá!) a zahajujeme kampaň s mottem "Nechytejte Chytila, chyťte zloděje". Zapojte se do hry!

 

Na čem pracujeme

OPENCARD: HRA O PRÁVNÍ STÁT
Průběh případu Opencard ukazuje vážné selhání právního státu
Oznamovatelé korupce jsou trestáni: strůjci kauzy dnes vystupují jen v roli svědků a na lavici obžalovaných sedí původně utajený svědek Jiří Chytil. Společně s Nadačním fondem proti korupci a Vraťte nám stát žádáme nápravu pochybení ve vyšetřování a souzení hlavních viníků.

Zároveň peticí apelujeme na  přijetí zákona na ochranu whistleblowerů - odvážlivců, kteří zapískají na pomyslnou píšťalku a nahlásí korupci. 

Zapískejte i vy na píšťalku a podpořte petici svým podpisem. Nechytejte Chytila, chyťte zloděje!

 

Telegraficky ze zastupitelstva

ZÁPISKY Z DUBNOVÉHO MEGAZTRÁTU aneb rád se zruším
Povelikonoční zasedání zastupitelstva bylo hlučné jak první školní den. Náměstek Vávra to komentoval slovy: "Prosím o klid v sále, protože když už není slyšet ani kolega Blažek, tak to je na pováženou. Je to dnes poměrně náročné, dlouho jste se neviděli, ale vůbec nejsou slyšet řečníci." 
 
Odhlasovalo se vytvoření sportovně rekreačního areálu na Zbraslavi, a to i přes obavy zastupitele Šimůnka (KSČM) z nedostatečných protipovodňových opatření. Zřejmě pro to, že je také "přítel jakýchkoliv rekreačních ploch." I ROH?

Změnil se územní plán tak, aby se mohlo nadále plánovat metro do Modřan ve dvou variantách: nové linky D nebo odbočky céčka z "Pangráce" (radní Nouza). Jiří  Vávra uzavírá: “Po vyčerpávající diskuzi nejvíc podpořený tisk za poslední desetiletí.”

Byla schválena výstavba obytných domů Klamovka. Zástupce veřejnosti upozornil, že se tak děje proti vůli radnice Prahy 5, která ještě nestihla záměr projednat. Primátor to odmítnul s oůvodněním, že na pětce už se ve vedení vystřídali snad všichni zastupitelé a názory se budou střídat stejně jako členové místní Rady.

Jiří Vávra srší vtipem: “Vidím, že zastupitelé se již vyčerpali hovorem v lavicích a do diskuze se proto nikdo nepřihlásil.” Rothmayerova vila tak bez problémů přechází do správy Muzea hlavního města Prahy. 

Schvaluje se přidělení grantů pro oblast sportu. Bříza (ODS) vyzývá zastupitele, aby se přihlásili ke členství v klubech kvůli možnému střetu zájmů. Nastává sportovní smršť. Rudolf Blažek je předseda oddílu kopané. Helena Chudomelová sportuje na Praze 4. Jiří Nouza je takový sportovník, že ani neví, kde všude je hlášen. Pavel Richter a Eva Vorlíčková provozují sporty vodní. Někteří místo sportu sedí na funkcích: Miroslav Poche je viceprezident svazu cyklistiky, Petr Hulinský místopředseda svazu taekwonda. Petr Hána pro jistotu hlásí, že není nikde. 
Jiří Vávra uzavírá rozpravu: "Myslím, že jsme byli svědky bezprecedentního doznání většiny Zastupitelstva, což už se nám nikdy příště nestane."

Bod ke Kongresovému centru navrhl zrušit výbor pro audit, neboť kontrolu lze zajistit jinými orgány. Zástupce Prahy pro audit Kubišta (TOP 09) reagoval slovy: "Rád se zruším." A tak byl i tento návrh schválen a mohli jsme jít domů.

Pobavte se u plné verze našich zápisků z megaztrátu.

ZÁPISKY Z PRAHY 6 od Kristýny Opletalové najdete zde


Silná káva

PRUHOVANÝ HAPPENING aneb jak to bylo s Opencard
Scénář rekonstrukce případu.
Scéna 1. U stolu sedí úředník. Vstupuje sekretářka a nese tři obálky pro výběrové řízení na Opencard. Haguess, Haguess a... aha, Haguess.
Scéna 2. Přichází slavný horolezec a primátor Pavel Bém. /potlesk/
Bém: "Dovolíte, pane kolego? Abyste jako věděl kde to podškrábnout... takže to máme hotovo a já už musím běžet, jede mi vlak do Himaláje!"
/bezstarostně odskotačí/
Scéna 3. Úředník prohlíží obálku, volá policii. Přichází parta kriminálníků.
"Tak pojď mezi nás... tady jsme všichni whistlebloweři. To ses ale blbě Chytil!"

Mravní poučení? Kdo zapíská na píšťalku, toho zabásnou. 

ČT uvádí dokument o Jiřím Chytilovi, úředníkovi, který spolupracoval s policií na rozkrytí případu tak dlouho, až se ucho utrhlo. Ale kdo se bručí naposled, bručí nejdéle, neboť ještě není pozdě Béma honiti. 
Více na www.openkarta.cz . Doporučují čtyři z pěti whistleblowerů.


Lokální kurýr

PALMOVKA JINAK?
Podaří se vytvořit transparentní vizi rozvoje Palmovky? 
 Architekti a urbanisté zapojení do projektu „Palmovka jinak“ představili  možnosti, jak v souladu s hodnotami a preferencemi obyvatel dolní Libně dojít ke smysluplné urbanistické vizi pro Palmovku a okolí.
 
Vlažný zájem představitelů politických stran zvolených do zastupitelstva Prahy 8 – schůzka se zástupci iniciativy 8jinak!, účast jednoho dvou zástupců na plánovacích setkáních – rozhodně není zárukou pro transparentní a koncepční směřování Palmovky.
Stane se lokálním centrem lidského měřítka s obývatelným veřejným prostorem, jaké si přejí místní obyvatelé, nebo ji zahltí těžkotonážní kancelářský development, který se na ni valí od Karlína?
Martin Veselý & tým 8 jinak
 
 

Kalendář

15.5. Co si špitá Janoušek
Česká demokracie ve světle odposlechů. Debatu pořádá organizace Vraťte nám stát.  Popovídáte si s Hanou Marvanovou, Karlem Randákem a Jeronýmem Tejcem.

23.- 24.5. Volby do evropského parlamentu
Pokud nevíte koho volit, můžete se inspirovat aktivitou poslanců v minulém období.

23.- 24.5. Referendum o hazardu na Praze 7
Přijďte si hodit lístek. všechny jsou slosovatelné a 100% výherní! 

29.5. Termín příštího jednání zastupitelstva Hlavního města Prahy
Kukátko a bonbonky s sebou. Další termíny na webu HMP.
 

Žijeme v tom společně!

Zapojte se a podpořte aktivity pro transparentní a odpovědný magistrát.
Pomoci můžete finančním příspěvkem, věcným darem či dobrovolnickou prací. A pokud se vám líbí náš zpravodaj, pošlete jej svým přátelům!

Aktuálně oceníme tiskárnu se skennerem.

Máte otázku přímo na zastupitele? Pražské fórum pro vás připravilo průvodce divokými vodami magistrátu: při interpelacích poradí manuál Nebát se a mluvit. Pokud se chcete zeptat online, do oficiálního spuštění Portálu otázek pro radní na webu magistrátu můžete položit otázku přes náš formulář.

Vaše dotazy, názory a připomínky uvítáme na adrese info@prazskeforum.cz.

Za měsíc u dalšího newsletteru se těší

 Tereza Kněžourková

 
Pražské fórum: Zaměřeno na magistrát!
www.prazskeforum.cz
info@prazskeforum.cz
Email Marketing Powered by Mailchimp