Copy
Dožeňme Botswanu - Happening k zákonu o úřednících - Zrušení anonymních akcií - Rozpad koalice na Magistrátu - Konce humoru na VŠE
PRAŽSKÉ FÓRUM – newsletter
Vážení příznivci a odpůrci,

podmáčená Praha láká politiky, kteří celý rok trpí v oblecích a nyní mají možnost vytáhnout holínky. Bohuslav Svoboda dokonce odložil motýlka, aby mohl kritizovat radní, kteří z něj udělali neprimátora. Že Praha není přívětivé město, si všiml i její současný primátor Tomáš Hudeček. A co na rozpad koalice říkají úředníci na magistrátu? Nic, balí si kufry. Stále totiž platí, že změna politika znamená i výměnu úředníků, pokud si ovšem  neosvojí univerzální loajalitu. To by se v Botswaně nestalo! Ale nezoufejme, už jsme se tomuto státu o jednu devítinu přiblížili: vláda odhlasovala jeden z devíti protikorupčních zákonů Rekonstrukce státu, zrušení anonymních akcií.
Praha však stále zůstává naše láska. Přejeme inspirativní čtení!

Proběhlé události

PRAŽSKÉ FÓRUM PRO REKONSTRUKCI STÁTU:
Happening "Uzavřené výběrové řízení na loajálního úředníka" PF zahrálo 29.5. u Úřadu vlády.

"Kandidát  na úředníka" pan Pavel byl jediným účastníkem uzavřeného výběrového  řízení. Dostal za úkol vyřešit tři modelové situace, typické pro jeho  práci: Razítkoval bezmyšlenkovitě rozhodnutí ministerstva, vyřizoval  žádosti o informace zmačkáním do koše a informovaně přidělil veřejnou  zakázku.

Vláda  připravuje paskvil zákona o úřednících, kterým chce nahradit již  existující služební zákon. Tento zákon je kvalitní a umožnil by  odpolitizování státní správy, ale poslanci jaksi  každé dva roky  hlasováním odsouvají jeho platnost. Nefunkčního úřednického prostředí v  naší zemi si všimla Evropská unie a chce zatrhnout dotace, dokud se  poměry nezlepší. Vláda se ale zatím bojí víc zákona, který by úřednické  prostředí pročistil, a proto dál pokračuje blokuje jeho účinnost. Projednávat se má opět 12.6.
Video z happeningu je v rámci debaty k zákonu o úřednících v Otázkách Václava Moravce, a to ve 33. minutě.
"Rekonstrukce státu a Pražské fórum chtějí úředníka s rovnými zády. K takovým nám pomůže služební zákon," říká koordinátorka Pražského fóra Alena Rybníčková.

DOŽEŇME BOTSWANU

Botswanský příběh je fascinující. V roce 1994 byl v reakci na politické skandály přijat speciální protikorupční zákon, od té doby politika nulové tolerance vůči korupci odstranila fenomén únosu státu. Dnes je v žebříčku Transparency International Botswana (30. místo) daleko před Českou republikou (54.místo). Jak se posunout na důstojnější příčku žebříčku můžete vidět v tomto spotu.

Telegraficky ze zastupitelstva

ZÁPISKY Z MEGAZTRÁTU
Dovedeme si živě představit dlouhodobě nefungující spolupráci s ODS. Josef Nosek (ODS) byl zvyklý, že na všechny problémy ohledně změn v MHD odpovídá jednou holou větou: „Toto je klasický příklad souběhu“. Radek Lohynský (ODS) míval podezřele často dovolenou a když se s ním Pražské fórum chtělo sejít kvůli čistírně odpadních vod, vždycky se z toho nějak vymluvil. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) byl básník. Na každou situaci napasoval latinský citát, rčení nebo úsloví. Byl připraven vládnout kdykoliv s kýmkoliv. Na druhou stranu se musíme ptát, jestli toto neměla náhodou TOP 09 tušit už před rokem a půl, kdy se s občanskými demokraty spojila. Poměry za velké koalice v letech 2010-2011 byly vyloženě nechutné, přístup k občanům byl nedůstojný. Snad právě proto byla topka v euforii, když se dostala k moci a vytěsnila všechny špatné vzpomínky na ODS. Ale kudy dál? Bude se v Praze nebo v i celé zemi vládnout v ročních intervalech? Pak tedy prosíme každoroční volby a občas nějaké referendum. Bojíme se, že si při volbách v roce 2014 nikdo nevzpomene, kdo všechno v Praze vládnul a co udělal, eventuálně si vybaví, že vládli všichni se všemi a půjde volit komunisty nebo k volbám nepůjde vůbec. S kým se teď TOP 09 spojí? Vypadá to, jako kdyby zapomněli PIN ke své kreditce a zkoušeli všechny možné varianty.
Celé zápisky Kristýny Opletalové najdete zde.

Situaci okolo rozpadu koalice shrnuje Pražské fórum na blogu.

ŠKATULATA, HEJBEJTE SE: JAK SE NOVÁ RADA POSTAVÍ KE KOMUNIKACI S PRAŽANY?
Na to a další dvě důležité otázky jsme se zeptali každého zastupitele HMP mailem. Nyní napjatě čekáme na odpověď.
Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé, podporoval/a byste jako radní následující návrhy?
1. Portál otázek a odpovědí na stránkách praha.eu: Veřejný portál pro otázky Pražanů a odpovědi radních a ředitele magistrátu po vzoru Prahy 6.
2. Systematické vyhodnocení změn v MHD
3. Praha jako jeden volební obvod
Vaše stanovisko oceníme i v případě, kdy byste návrhy nepodporovali či neměli ambici působit v Radě Hl.m.P.

PRAHA NENÍ PŘÍJEMNÉ MĚSTO
Zajímavý rozhovor se zatímprimátorem Hudečkem pro Respekt. O rozpadu kolice, územním plánování, veřejném prostoru a pražských kmotrech.

Silná káva

SILNÁ VODA.  Pražské fórum soucítí s postiženými povodněmi. 

REGULACE HUMORU NA VŠE
Spor na Národohospodářské fakultě VŠE se vyhrotil do té míry, že advokát děkana Miroslava Ševčíka Tomáš Sokol zaslal třem studentům a jednomu  vyučujícímu předžalobní výzvu.  Jeden ze studentů k tomu přišel jak slepý k houslím - pouze na  Facebooku sdílel komiks s karikaturou děkana. Je tedy humor protizákonný? Pokud ano, bylo by záhodno celoplošně zákonem nebo alespoň  vyhláškami na území obcí stanovit, jak často a nahlas se smí člověk  smát, zda při tom může brečet nebo chrochtat. Pozornosti by nemělo uniknout ani praskání bránice.
Více na blogu Kristýny Opletalové.

Dobré zprávy

ZRUŠENÍ ANONYMNÍCH AKCIÍ
 Vláda odhlasovala zrušení anonymních akcií, zákon nabyde účinnosti od července. Tunelování veřejných zakázek se tak bude o něco těžší. Nespokojení akcionáři anonymně odtáhli na Bahamy. I Pavel Tunel Bém sice chtěl kvůli obavám z policejního státu emigrovat, ale nemůže opustit svoji milovanou Blanku. Proto apelujeme na všechny lovce politiků: podpis nejslavnějšího pražského horolezce pod projektem devíti protikorupčních zákonů je možná největší životní výzva (pak už bude všechno jen procházka propadlou... ehm, rozkvetlou Stromovkou). Jdete do toho?

Kalendář a tipy

15.-16.6 Respekt festival na Ladronce
Kvůli nepřízni počasí se festival přesouvá ze Štvanice, ale bude. Budete taky?

20.6. Termín příštího jednání zastupitelstva Hlavního města Prahy
Další data jednání dostupná zde.

20.6. Nepřizpůsobivé zastávky
Průvod za dopravu bez bariér, tentokrát od 18h v Holešovicích
.
Pořádá Asistence a DOX.

do 29.6. Praha, má láska
Výstava k výročí slavné porevoluční galerie Gandy. Do konce června ve Francouzském institutu.Žijeme v tom společně!

Rozčílila vás Silná káva? Potěšily vás Dobré zprávy?
Zapojte se a podpořte aktivity pro transparentní a odpovědný magistrát.
Pomoci můžete finančním příspěvkem, věcným darem či dobrovolnickou prací. A pokud se vám líbí náš zpravodaj, pošlete jej svým přátelům!
Máte otázku přímo na zastupitele? Pražské fórum pro vás připravilo průvodce divokými vodami magistrátu: Nebát se a mluvit.
Pomozte nám finančním darem
Aktuálně sháníme: výtvarníka


I Praha, stejně jako každá jiná česká vesnice, podléhá české legislativě. Dokud budou zákony tolerovat korupci, můžeme se třeba stavět na hlavu. Anebo se postavit politikům. Ať jste z Prahy nebo Krna, korupce se týká všech. Pražské fórum je partnerem Rekonstrukce státu, více informací získáte v newsletteru tohoto projektu.

Vaše dotazy, názory a připomínky uvítáme na adrese info@prazskeforum.cz .

Za měsíc u dalšího newsletteru se těší

  Tereza Kněžourková - Pražské fórum


Pražské fórum: Zaměřeno na magistrát!
www.prazskeforum.cz
info@prazskeforum.cz
Email Marketing Powered by Mailchimp