Copy
Svatořečení Václava Klause - Amnestie - Zesedání zastupitelstva na Praze 6 a 10 - Zprávy z magistrátu - Kolibřík se vrací - Úspěch místních referend
PRAŽSKÉ FÓRUM – newsletter
Vážení příznivci a odpůrci,
 
Leden se odehrával ve znamení  prezidentů. Rozhořčení nad amnestií vyústilo  ve výzvu senátorům k podání žaloby pro velezradu. Jak křehká hranice je mezi hrdinou a zrádcem! Mnohé činy, dnes nepochopené, budou možná příští generace adorovat a prezidentský portrét bude zdobit nikoli stěny úřadů, ale kostely a chrámy. A naše plejáda celebrit pokračuje. Na Praze 10 se běžné zasedání zastupitelstva změnilo v boj o místa, který nepamatují ani pořadatelé pražského  koncertu Rolling Stones. Do lůna ODS se vrací další velikán, slavný český horolezec Bém.
Velký zájem o volby umožnily úspěch místních referend, vyhlášených na stejný termín. Tato angažovanost nemusí volbami končit. Už Aristoteles tvrdí, že člověk je zóon politicon,  tvor uzpůsobený pro život ve společnosti. Veřejné dění je věc nás všech a vhození lístku do urny není jedinou možností, jak ovlivnit dění okolo nás. Pokud máte zájem o dění v hlavním městě, přidejte se k Pražskému fóru. Democracy must go on!

Proběhlé události

Svatý narcis
Zlovolný lid opět sráží na kolena muže nebývalých kvalit: milosrdného (osvobodil ubohé hříšníky), demokratického (nenechá nikým nevolené občany rozhodovat o svém státu), bohabojného (ruka Boží je neviditelná jak účty z kupónové privatizace). Přestože čisté srdce našeho tatíčka je prospěchářství prosto, s vyrovnaností doktora Ratha bude snášet svůj osud martyra. Jeho utrpení jen posiluje aureolu světce, která mu právem  náleží. Petice za svatořečení Václava stále probíhá, i vy můžete připojit svůj hlas ke sboru pějícímu Klausie eleison...
 

Telegraficky ze zastupitelstva

Zápisky z Megaztrátu
Na magistrátu rozhodli o prodeji akcií ČSA Českému Aeroholdingu. Akcie měly nominální hodnotu 80 milionů, Praha je prodala za 2 miliony. Jedna akcie vyšla na 125 Kč. No nekupte to, když je to tak levný...
Proběhl velký souboj placek Karel for president a Nechceme Kalouska na hradě
Ondřej Pecha (ODS) byl vyzván k rezignaci na post předsedy kulturního výboru, na předsedu byl navržen Jiří Liška (TOP 09)
Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se políbil se Sokolem, který přišel uctít úmrtí Jana Palacha. 
Karel Březina (ČSSD) kritizoval utajení důvodové zprávy k postupu ohledně tunelu Blanka  a také fakt, že údajně nebyly proplaceny některé faktury a že se zhotoviteli udílí záloha  přes 2 miliardy Kč. Primátora to hodně podráždilo.

Praha 6
Praha 6 se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí - 300 milionů Kč leží v dluhopisech Key Investments, firmy v insolvenci. Městská část nyní přijala nabídku odkupu dluhopisů  společnosti Borsay (taktéž v insolvenci) od pochybné a ztrátové společnosti Radek International. Starostka otevřeně prohlásila, že je jí jedno, odkud peníze jsou. Vanish, skvrn a špinavých peněz se zbavíš. 
Opozice  byla několikrát umlčena a bylo jí odebíráno  slovo, zvláště Ivanu  Maškovi (TOP 09). Topka vyhlásila přestávku a zvolila Maška předsedou, protože předseda má větší práva a může více mluvit. Zelení zvolili obranu humorem a navrhli starostku Kousalíkovou (ODS) na Nobelovu cenu ekonomie za nečekané spasení Prahy 6. Z podezřelých peněz jí chtěli  vystavět pomník na Vítězném náměstí. Starostku to rozlítilo a řekla, že jí nikdo nemá urážet, "zvlášť Petra (Kolínská - SZ), která jí zná". 
Podle ní prý všichni, kteří kritizovali Key Investments, to brali jako rétorické cvičení a teď ztratí téma.

Superstar Prahy 10
Nevídaný zájem o jednání zastupitelstva na Praze 10 překvapil občany, kteří přišli interpelovat na únorové zasedání.  "Za poslední rok a půl bylo několikrát podobně plno, vždy ale z jasného  důvodu (kvůli stadionu Bohemians, kvůli prodejům viladomů) - nicméně  v pondělí 4. 2.2013 byla už půl hodiny před zasedáním zaplněna všechna  místa pro veřejnost. Pravidelní  návštěvníci zůstávali stát na chodbě a díky zmatenému postupu při  přihlašování do rozpravy, kdy se pomíchaly žádosti a některé úplně vypadly, se na někoho vůbec nedostalo," uvádí Renata Chmelová, koordinátorka občanského sdružení Trojmezí
Jaké  velké téma přilákalo takové davy? Netušíme. Přítomní vesměs nepřišli  interpelovat, ale pouze aplaudovali vystoupení zastupitelů ODS a starosty Milana Richtera. Snad se opravdu zrodil Leoš Mareš občanských  demokratů, jak Pražské fórum předpovídalo už před dvěma lety.  Na další zasedání proto doporučujeme přijít s dostatečným předstihem; pro zapálené fanoušky nebude problém vzít si dovolenou a postavit se do fronty na kartičky „host“ už ráno - uděluje se jich pouze 30. (Dobrým  marketingovým tahem by mohl být prodej vstupenek v síti Ticketpro.) Čilá diskuze o nové popstar komunální politiky, která přivedla na jednání tolik nadšenců, se zatím vede na sociálních sítích.
"Občanská sdružení Prahy 10 pevně doufají, že tato překvapivá situace nebyla absolutně nijak mířena na slibně rozběhnutou spolupráci s MČ, jakkoli trpělivě budovaná důvěra, nehledící na špatné zkušenosti z minulosti, jí byla silně otřesena," shrnuje Olga Richterová (o.s. Zaostřeno na 10).

Silná káva

Kolibřík se vrací
Slavný český horolezec Bém zdolal metaforický vrchol zášti, který proti němu rostl po zlovolném zveřejnění naprosto cizích telefonátů (jakéhosi pana Mazánka s panem Kolibříkem), to vše se snahou jej zdiskreditovat. ODS znovu otevírá náruč svému enfant terrible.
Osobnost oblíbeného exprimátora, mezi jehož zásluhy patří největší pražský tunel či zábavná hazardní hra Opencard, ještě nebyla v ODS plně doceněna. S mesiánským nasazením se pokusil proměnit vodu ve víno: díky smlouvě s vodárenskou společností Veolia  mají Pražané možnost natočit si z kohoutku nápoj ceny šampaňského. Navrhujeme přizpůsobit logo ODS významu jejich legendárního člena.

Nelze se zbavit dojmu, že naši političtí mimozemšťané s námi experimentují. Zkoušejí na nás, kam až mohou zajít a co všechno si ještě necháme líbit. Výsledky současného experimentu ODS však nepochybně budou mít zvláštní výpovědní hodnotu: Pokud se veřejnost bez odporu smíří s rehabilitací bývalého primátora, takřka v přímém přenosu usvědčeného z napojení na organizovaný zločin, snese už patrně všechno, píše filosof Václav Němec v textech ze souboru Apoštol Svobody a jiná monstra.

Prezident proti národu
Pražské fórum se připojilo k výzvě Karla Janečka senátorům o projednání  žaloby na prezidenta republiky pro velezradu. Spolu s dalšími organizacemi také žádá po prezidentovi, Úřadu vlády a ministerstvu spravedlnosti vysvětlení okolností vzniku amnestie.
Pro podání této žaloby se vyslovil i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. „Amnestie je zločinná tím, že brání tomu, aby po zločinu přišel trest. Úřad prezidenta byl využit způsobem, který podkopává hodnoty právního státu a demokratický řád. Podporuji senátory, kteří zvažují stíhání prezidenta před Ústavním soudem pro velezradu na návrh Senátu.“
Připojit svůj podpis můžete zde.

Dobré zprávy

Studenti a učitelé gymnázia PORG se nebojí vyjádřit svůj postoj
Studenti PORGu sepsali petici proti Klausovi jr. a jeho útoku na jednoho z prezidentských kandidátů. Učitelé pak v otevřeném dopise řediteli kritizovali prezentování soukromých názorů V. Klause  pod hlavičkou školy.
 
Lidé na Praze 7 si odhlasovali nepředraženou radnici
Velký zájem projevili občané Prahy 7 o budoucnost své městské části. Referendum, jehož vyhlášení se radnice pokoušela zamezit i soudní cestou, mělo účast téměř 45%. Naprostá většina  hlasujících zvolila koncepční stavbu nové budovy radnice, a to s vyhlášením architektonické soutěže a finančním limitem. Doufejme, že tato událost otevře dveře soustavnému zájmu a většímu zapojení všech Pražanů.
 
Půllitr občanské angažovanosti
Úspěch slavilo i další, tentokrát mimopražské referendum - zastavení megalomanského projektu Corso v Plzni. Tleskáme všem lidem, kterým nestačí nadávat u (plzeňského či jiného) piva a snaží se ze svého města dělat místo živé. Jelikož spojení termínu prezidentských voleb s datem referenda se zdá mít pro občany uspokojivé výsledky, navrhujeme hlavu státu obměňovat každé pololetí.

Kalendář

28.2.2013 Termín jednání zastupitelstva Hlavního města Prahy
Další data jednání dostupná zde.

Žijeme v tom společně!

I v dalším roce se budeme snažit o to, aby se v Praze žilo lépe. Chceme spolupracovat s nekorupčním magistrátem, předkládat konstruktivní změny, informovat vás o hlavních pražských tématech. Děkujeme za podporu všem našim příznivcům a dárcům, kteří nám pomáhají usnadnit komunikaci Pražanů s jejich volenými zástupci. Vážíme si této důvěry a doufáme, že i tento rok bude Pražské fórum vaším vyslancem na poli komunální politiky.

Rozčílila vás Silná káva? Potěšily vás Dobré zprávyZapojte se a podpořte nás v aktivitách za transparentní a odpovědný magistrát. Pomoci můžete finančním příspěvkem, věcným darem či dobrovolnickou prací. A pokud se vám líbí náš zpravodaj, pošlete jej svým přátelům!
Máte otázku přímo na zastupitele? Pražské fórum pro vás připravilo průvodce divokými vodami magistrátu: Nebát se a mluvit

Vaše dotazy, názory a připomínky uvítáme na adrese info@prazskeforum.cz .

PF 2013 aneb Prahu Fajnovější!
U dalšího newsletteru se těší

  Pražské fórumPražské fórum: Zaměřeno na magistrát!
www.prazskeforum.cz
info@prazskeforum.cz
Email Marketing Powered by Mailchimp