Copy
Portál otázek pro radní - Zápisky z Megaztrátu a Prahy 6 - Výstava fotografií z happeningů - Rok poté
PRAŽSKÉ FÓRUM – newsletter
Vážení příznivci a odpůrci,
i přes sílící mráz otevírá magistrát svoje vrátka. Naši volení zástupci se nás přestávají bát a chtějí s námi mluvit. Příští rok proto vyhlašujeme rokem komunikace. Radní budou odpovídat na vaše dotazy na webu magistrátu, zavedou hodiny pro veřejnost, během interpelací na zastupitelstvu budou v sále místo na obědě. Utopie? Pracujeme na tom, aby tak vypadala realita.
 

Na čem pracujeme

RADNÍ ODPOVÍDAJÍ
Proces otevírání megaztrátu úspěšně pokračuje. Radní řeší s odbornou veřejností rozvoj hlavního města na Ozvučné desce, společně Ladíme Prahu. A připravuje se portál otázek pro radní přímo na webu magistrátu. Zahájení je plánované na leden 2014, zatím je možné otázky položit přes formulář na webu Pražského fóra. Otázky a odpovědi zveřejníme na našich stránkách a po spuštění i na Portálu.

Portál umožní veřejně položit dotaz radním, aniž by si člověk musel brát celodenní dovolenou na interpelace. (A oslovovat místo voleného zástupce prázdný sál, protože interpelace jsou v době oběda.)

První pokus proběhl minulý rok. V březnu a dubnu odpovídal tehdejší primátor Svoboda hodinu na otázky na chatu Pražského fóra. Dotazy rozhodně nebyly bezkoncepčním fňukáním, šly k jádru pražského pudla. Přesto - nebo snad proto? - se nezopakovaly s nikým z radních. Doufejme, že tato pudlofóbie současnou ani další radu nepotká.

ROK POTÉ - "ROK DO VOLEB"
Závěrem roku opět vyhodnotíme práci magistrátu. Letos se zaměříme na komunikaci s občany.
Minulé ročníky vystoupily s tématy jako bezbariérová doprava, busking, protikorupční opatření, památková péče nebo územní plán. Spolu s dalšími sdruženími se podařilo prosadit "6 požadavků" (jako občanské interpelace,  zveřejnění hlasování zastupitelů nebo transparentní obchodní společnosti). Kromě zpětné vazby tak pomáháme radě formulovat změny pro lepší fungování města.
 

Telegraficky ze zastupitelstva

ZÁPISKY Z LISTOPADOVÉHO MEGAZTRÁTU: Hudečkovina, kam se podíváš
Poměrně bouřlivou diskuzi vyvolalo přejmenování Útvaru rozvoje města na Institut plánování rozvoje hlavního města, který má být více vědeckou institucí. Aleksandra Udženija (ODS) to nazvala „hudečkovinou“ a zbytečným utrácením peněz. Také se zeptala, kolik bude stát tahle „sra....nda“. Vyslovila dokonce domněnku, že nový institut je zřízen proto, aby mohl primátor zaměstnat své kamarády. Nakonec dodala, že Praha bude po těchto „hudečkovinách“ trpět. Hudeček jako hlavní argument pro uvedl, že podobná instituce je v evropských velkoměstech běžná. „Nechci, aby tu něco fungovalo podle předpisů z minulého století,“ doplnil závěrem. Návrh na změnu v zaměření instituce byl posléze schválen.

Potlesk se rozléhal sálem po schválení převzetí dluhu Kongresového centra ve výši 2 miliard Kč státem za současného navýšení základního kapitálu. Nutno dodat, že před hlasováním zazněla fanfára, známý to naháněč zastupitelů z bufetu.

Zastupitelstvo schválilo nové výběrové řízení na odvoz komunálního odpadu po tom, co bylo předchozí výběrové řízení zrušeno pro přihlášení pouhého jednoho uchazeče.

V interpelacích občanů vystoupil Martin Šváb s dotazem na radního Jana Vašíčka (TOP 09) ohledně výběrového řízení na výstavbu na Praze 5. Soutěž vyhrála společnost Geosan, s níž uzavřel smlouvu bývalý starosta městské části Milan Jančík (ODS). Případ se vzhledem k porušení zákona při územním řízení dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu, který dal obyvatelům Prahy 5 za pravdu. Radní Vašíček odpověděl, že je o záležitosti informován a bude dále komunikovat s Prahou 5. Zastupitel městské části Praha 5 Ondřej Velek (SZ) popřál všem, kteří právě obědvají, dobré poledne a příblížil Prahu 5 těm, kteří ji neznají, jako „místo, kde jsou ty betonové květináče“.

Dalším emotivním tématem byla protidrogová politika. Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) o ní vydržela mluvit 17 minut. O 5 minut déle hovořil Ondřej Počarovský (TOP 09), který na konci projevu konstatoval, že začíná „bémovatět“. Náměstek Vávra žádal Hánu o vysvětlení, proč tahal Černochovou za sukni. Známý vtipálek Hána začal vykládat, kterak to má od manželky, která zasedání sleduje on-line, dovolené. Vypadalo to, že se do diskuze snad prvně v historii přihlásí i Gabriela Kloudová (nezařazená zastupitelka; kandidovala do PS za Hlavu vzhůru!), ale v poslední chvíli se odhlásila. Počarovský řekl, že za Béma se připravovaly akční plány, ale ne koncepce protidrogové politiky. Nechal kolegy, ať se zamyslí nad tím, jestli je v pořádku, že protidrogoví koordinátoři městských částí nejsou zaměstnáni na plný úvazek. Pro zajímavost promítl Počarovský na obrazovku předvolební billboard ČSSD s heslem „Pryč s narkomany“. Pecha naznačil, že Počarovský používá nějaké chemické prostředky, když obhajuje danou koncepci. Po dlouhé diskuzi se zastupitelé rozhodli nedat nové koncepci zelenou.

ZÁPISKY Z PRAHY 6: Antikoncepcí proti Pelléově vile
Hned v úvodu zasedání sdělila starostka Marie Kousalíková (ODS) všem přítomným, že místostarosta Jan Záruba (ODS) má zápal plic, a proto sedí stranou od ostatních, aby je nenakazil. Nato Alexander Holub (TOP 09) omluvil kolegyni Helenu Frankenbergerovou (TOP 09), která má virózu. Pro jistotu ještě dodal, že se jedná o „opravdickou virózu“, aby snad nebyla Frankenbergerová srovnávána s prezidentem Milošem Zemanem.

Předseda finančního výboru Jakub Stárek (ODS) předložil zastupitelstvu ke schválení usnesení o nákupu státních dluhopisů. Proti tomu vystoupil Aleš Moravec ze sdružení Občané za svá práva, který sám sebe nazval občanem „druhé nebo třetí kategorie“. Požádal své volené zástupce, ať si nehrají na neúspěšné bankéře, a navrhnul investovat zmíněných 100 milionů Kč do rekonstrukcí domů na Praze 6. Navzdory připomínkám byl nákup dluhopisů schválen, proti byli jen komunisté.

Na programu byla opět Pelléova vila. Tentokrát už radní Veronika Vymětalová (ODS) předložila slíbenou koncepci. Opoziční zastupitelé ji ale podrobili silné kritice. Kolem pobíhal úředník Košacký a ptal se: „A není to náhodou antikoncepce?“

Smutná (TOP 09) zjistila, že Stupčuk (ČSSD) a Záruba pojedou na pracovní cestu do Malajsie za 120.000 Kč. Zajímal by jí přínos této zahraniční cesty. Stupčuk jí sebevědomě odpověděl, že „ten přínos to bude mít takový, že to řekne, až se vrátí“. Následně zavládlo v sále bujaré veselí. Kousalíková jen pro pořádek vysvětlila, že místo Záruby pojede vedoucího právního odboru Kos. Mašek mimo mikrofon projevil zájem jet taky, takže starostka dodala, že kdyby nechtěl jet Kos, pojede Mašek (TOP 09). Kolínská (SZ) v následujícím příspěvku řekla Stupčukovi s humorem, že ho začíná mít po dnešku ráda. To vyvolalo další veselí a zvolání, že do Malajsie nakonec pojede Kolínská. Když ale Kolínská přednesla interpelaci o tom, jak byl areál okolo Džbánu koupen od státního podniku v likvidaci, zatímco se hlavní město, ani Praha 6  nepokusily pozemky získat, legrace skončila.

V diskuzi o dluhopisech Via Chem Group opakovaně vystupoval Mašek. Zajímalo by ho, kolik dluhopisů Via Chem Group má klient PricewaterhouseCoopers, společnost Taliatella Belgique. Dále má pochybnosti o tom, jestli byly dluhopisy, které Praha 6 vlastní, vydány v souladu se zákonem. Hrdina (SZ) zdůraznil, že se dnes jedná již o třetí materiál, u kterého chybí stanovisko rady. Mašek  ještě jednou vyzval kolegy k odhození iluzí: „Nemůžeme se spoléhat na to, že tito podvodníci přestanou podvádět. Stejně jako já se nemohu spolehnout na to, že paní starostka přestane mluvit, když mluvím já“. Návrh nebyl schválen jako celek, problém s dluhopisy Via Chem Group tedy zůstává prozatím nevyřešen.
 
Celý text Kristýny Opletalové k Megaztrátu a Praze 6.


Co se povedlo

VÝSTAVA HAPPENINGŮ
Pražským intelektuálům, zbloudilým pocestným i kavárenským povalečům jsme nabídli speaciální akci: ke každé kávě Vídeň zdarma. 
Výstava fotek z happeningů s podtitulem "Happening je šlehačka, která dělá z Prahy Vídeň" proběhla v žižkovské kavárně Prádelna a letenské Café Lajka.
Kmotrem vernisáže se stal oblíbený horolezec Pavel Tunel Bém. Dojemný proslov bohužel neustále rušilo jeho alter ego. Rádi bychom touto cestou poděkovali zřízenci v bílém plášti, který briskně zasáhl a oba si je odvedl.
 

Prosincová výzva

MĚNÍME MEGAZTRÁT NA MAGISTRÁT
Také chcete komunikující a otevřený magistrát?  Pomozte nám jej realizovat! Do konce roku každý dar platí dvakrát. Náš donor, Jan Barta, zdvojnásobí každou korunu, která přistane na účtu Pražské fóra (do celkové výše 100 000 Kč). Nabídka končí posledním prosincovým dnem, pojďme do toho ještě dnes!
 

Kalendář a tipy

12.11. Termín příštího jednání zastupitelstva Hlavního města Prahy
Kukátko a bonbonky s sebou! Další termíny na webu HMP.
 

Žijeme v tom společně!

Rozčílila vás Silná káva? Potěšily vás Dobré zprávy?
Zapojte se a podpořte aktivity pro transparentní a odpovědný magistrát.
Pomoci můžete finančním příspěvkem, věcným darem či dobrovolnickou prací. A pokud se vám líbí náš zpravodaj, pošlete jej svým přátelům!
Máte otázku přímo na zastupitele? Pražské fórum pro vás připravilo průvodce divokými vodami magistrátu: Nebát se a mluvit.

Vaše dotazy, názory a připomínky uvítáme na adrese info@prazskeforum.cz.

Za měsíc u dalšího newsletteru se těší

 Tereza Kněžourková

 
Pražské fórum: Zaměřeno na magistrát!
www.prazskeforum.cz
info@prazskeforum.cz
Email Marketing Powered by Mailchimp