Copy
Online interpelace - Ústava není posvátná kráva - Mrtvé domy města pražského - Zápisky z megaztrátu - Je na Praze 10 Hrdličkovo? - Nábřeží žije
PRAŽSKÉ FÓRUM – newsletter
Vážení příznivci a odpůrci,

léto se rozloučilo a tak se konečně můžeme vrátit od moře nebo od babičky zpátky do milované Prahy. Nebudeme litovat - na září se chystá spousta zajímavých akcí. Pokud jste letos nebyli v domě hrůzy, můžete se děsit u Mrtvých domů města pražského. Naše společenská rubrika vás pozve do světa manželských slibů. Pokud vás ani tato pikantní sekce nepřesvědčila o návratu z prázdnin, nevadí. S námi si je můžete prodloužit: zařizujeme možnost podávat interpelace online, třeba z pohodlí
babiččina ušáku. Aneb vše, co jste chtěli vědět od radních a báli jste se zeptat.

Na čem pracujeme

PTÁT SE PO DRÁTĚ ČILI INTERPELOVAT ONLINE
Někdo sbírá známky, někdo tituly, jiný chodí na houby. My chodíme na zastupitelstvo. Otrávit se člověk může taky a dá se tam dojet tramvají, tedy alespoň dokud Dopravní podnik neuzavře Staroměstskou kvůli developerům, jak už začíná být běžná praxe. Když nás přestalo bavit být jen pasivními posluchači, úspěšně jsme dojednali možnost interpelace pro občany. Ale běda! Ukázalo se, že někteří Pražané náš koníček (abonmá divadelních představení magistrátu) nesdílejí a nechtějí si kvůli interpelaci brát dovolenou. Proto jsme pokračovali v úmyslu přesvědčit radu HMP, že je vhodné posunout radnici do 21. století a zavést možnost interpelovat online. Radní se podívali na kalendář a když zjistili, že už je rok 2013, naplánovali s námi portál otázek a odpovědí. Programátoři pracují jako o život, jedničky a nuly sviští chodbami magistrátu, a my se těšíme, že naše pražské sluchátko nezůstane utržené. Vaše náměty a nápady k tomuto tématu si vyslechneme tady.

SVOBODA SLOVA JE PRÁVO I POVINNOST ANEB ÚSTAVA NENÍ POSVÁTNÁ KRÁVA
Pozor, nejedná se o neprimátora Svobodu, ale lehce burleskní promluvu nad hranicemi veřejného projevu. Zveme k poslechu názorové křižovatky Petra Hájka a Karla Hvížďaly, glosované dvorním filosofem Pražského fóra Václavem Němcem. 

Zajímá vás, jaké jsou meze svobody projevu v zemi, kde hradní pán Zeman označuje média za ostrov negativní deviace? Petr Hájek výroku Zemana o médiích tleská. Od poradce bývalého prezidenta, známého halasným brojením proti občanské společnosti, se hned v úvodu dozvíme, že svoboda slova je prostě jedna ze základních občanských svobod. Ovšem hovoříme-li o svobodě slova v Unii, mluvíme o fikci. Až skončí Unie, vrátí se svobodné poměry. Kdo může ohrožovat člověka tím, co řekne? Verbální projev nemůže být nebezpečný: to si myslí jen bolševici. A že  Ústava není posvátná kráva: zítra Ústava může být jiná zvolením jiné politické reprezentace.

Nedořešenou otázkou zůstává, co tedy ta Ústava vlastně je. Přikláníme se k názoru, že by mohla být dojná kráva.
Doporučujeme ke kávě po obědě - pozor, může způsobit poprskání.

PF & REKONSTRUKCE STÁTU: PŘEDČASNÉ VOLBY DO SNĚMOVNY
Přestože se těšíme na rétorickou symfonii předvolebních proklamací, již pilně dumáme, jaký lístek hodit do urny. Každá strana přece přinese nové a lepší zítřky, nebe modřejší, trávu zelenější, pivo levnější. Co když chceme i lepší pozítří? Proto jsme se rozhodli dát kandidátům možnost podepsat závazek podpory 9 konkrétních zákonů. Tím zároveň prokážou, že se umí podepsat; kdo to nezvládne, dostane od nás ke jménu na kandidátce hezkou bublinu "bla bla". Bla bla nevolím bude mottem naší kampaně a vzkazem politikům: nechceme plané sliby, ale pevný závazek. A budeme na něm se vší urputností a zavilostí trvat i po volbách.Pozvánka

ROZHOVORY O DEMOKRACII
aneb zase nějaké konspirační debaty nikým nevolených aktivistů. Ještě by snad chtěli, abychom jim vrátili stát! Máňo, co píšou v té pozvánce?  Že prý série diskusí se zajímavými hosty z domova i zahraničí, kteří budou diskutovat o projevech, nedostatcích, možnostech a šancích, které demokracie nabízí pro soudobá neklidná a nespokojená společenství? Ňákej Přibáň, Marvanová, Best a Němec. To už schází jen Čapek a Masaryk! Radši se toho 25.9. v 18:30 zajdem do tý Malostranský besedy potichu podívat, ať víme, co to se to chystá za kulišárnu.
 

Telegraficky ze zastupitelstva

ZÁPISKY Z  LETNÍHO MEGAZTRÁTU - ČERVEN
Jak aktivisté přicházejí o iluze
Na e-mail, který jsme posílali před zasedáním všem zastupitelům (Podporoval/a byste jako radní následující návrhy? 1. portál otázek a odpovědí, 2. systematické vyhodnocení změn v MHD, 3. Praha jako 1 volební obvod) odpověděl jako první Karel Březina (ČSSD).  Jeho odpověď je velice prostá: "1. Ano, 2. Ano, 3. Ano."  Takto odpovídají ženichové na otázky: Berete si mě za ženu? Doufám, že Březina a jeho kolegové přistoupí k našim návrhům s alespoň takovou vážností, s jakou vstupovali do svazku manželského. 
Na zasedání ke mně přišla starostka Marie Kousalíková (ODS) a řekla mi, že lžu, protože žádný takový e-mail nedostala. Prosila jsem ji, aby se uklidnila a počkala, až prověříme, zda nedošlo k technické chybě. Kousalíková byla nadále rozčilená a po zbytek dne se ovívala vějířem. Po prověření musím říct, že e-mail se opravdu nevrátil jako nedoručený. Paní starostce a jejím asistentům můžu doporučit jedině podívat se, jestli zpráva náhodou nespadla do spamu.  
O slovo se přihlásil i bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který měl tentokrát světlé sako a celkově působil nenápadně. Mluvil potichu a kdybych nevěděla, co se v posledních 2 a půl letech na radnici dělo, myslela bych si, že to je nějaký občan, co šel zrovna kolem.
Někteří členové ODS přijali změnu ve vedení Prahy vyloženě sentimentálně. Petr Hána řekl, že je smutný den a že se takové ostudy a šaškárny účastnit nebude. Podle Pavla Hurdy byla dokonce zničena pravice. Hlavně že ji nezničila velká koalice ODS-ČSSD v roce 2010, která vznikla navzdory pískání a řevu mnoha demonstrantů.
 
Primátorem se stal za potlesku občanů Tomáš Hudeček (TOP 09), který ještě donedávna prohlašoval, že o tento post nestojí. Hudeček dodržel alespoň jeden slib, a sice nepřijal tradiční primátorský řetěz. 
Náměstky primátora byli zvoleni Jiří Vávra (finance), Jiří Nouza (doprava - tunel Blanka, infrastruktura a životní prostředí) a Václav Novotný (nadále kultura) (všichni TOP 09). Ve svých funkcích zůstali Eva Vorlíčková (IT) a Lukáš Manhart (legislativa) (oba TOP 09). Odejít naopak museli Helena Chudomelová a Pavel Richter (oba TOP 09). Do rady byli dále zvoleni Ludmila Štvánová (školství), Jiří Pařízek (doprava), Martin Dlouhý (zdravotnictví) a Jan Vašíček (majetek) (všichni TOP 09). 
Mimochodem členové rady byli voleni v době, kdy probíhaly interpelace občanů. Alespoň něco tedy zůstalo při starém. Občané se nemuseli obávat přítomnosti svých volených zástupců – ti tentokrát nebyli v bufetu, ale ve volební místnosti.  
 
Ponechám-li stranou obvinění rady, které je pochybné samo o sobě, musím se ptát, jestli měl být odejit Pavel Richter a naopak měl být do rady dosazen Nouza. Richter při svém závěrečném projevu  sám sebe označil za politika na baterky. Já si myslím, že to je velice slušný a férový člověk, který svému oboru rozuměl a měl zájem ušetřit peníze a zlepšit fungování města. Před časem se s Hudečkem rozhodl převzít provoz na Želivce a Káraném od podivné společnosti Veolia. Možná že Richterovi zlomil vaz spor ohledně čistírny odpadních vod. Richterův rezort infrastruktury přebírá Nouza, člověk, který na podzim rezignoval na všechny své funkce z důvodu pochybení při zadávání veřejné zakázky. Na jednání zastupitelstva tehdy Nouza svůj odchod odůvodnil způsobením škody hlavnímu městu, kterou údajně uhradil. Byl při tom neuvěřitelně zkroušený. Média to nikdy důkladně nepopsala. Myslí si TOP 09, že už všichni na tento skandál zapomněli? Jak to, že někdo, kdo se ze dne na den kál a skládal všechny funkce, může být o pár měsíců později náměstkem  primátora?!
Takhle aktivisté přicházejí o iluze. 
 
Celý text Kristýny Opletalové k poučení i pobavení zde.

PRAHA 10: JE TU STÁLE "HRDLIČKOVO"?
Tomáš Hrdlička je bývalý předseda Komise územního rozvoje a radní Prahy 10 a bývalý vlivný člen ODS. Zrekapitulujme si vývoj posledních událostí: poslanec z Prahy 10 J. Florián byl spolu s kolegou Úlehlou za neúčast na hlasování o vládě vyloučen z ODS. (Jak píše idnes, řekl šéf klubu ODS Marek Benda: "totálně nás zradili".) Motejlek.com dále uvedl, že Tomáš Hrdlička z ODS, který byl za primátora Bohuslava Svobody vytlačen z pražské radnice, pro Zemana organizoval zpovídání potenciálních ministrů (citujeme dle Erika Besta). Spekuluje se o úzkých vztazích mezi T. Hrdličkou a J. Floriánem a vlivu tohoto majitele dvou benzinek na celorepublikovou politiku, ptaly se na to např. Lidovky.cz. A T. Hrdlička odpověděl: "Teď úplně bez legrace. Přísahám na co chcete, že jsem pana Úlehlu dva roky neviděl, nemluvil jsem s ním, ani neesemeskoval. A s panem Floriánem, přesto, že je členem ODS na Praze 10, jsme měli lehké nedorozumění minulý rok v říjnu a od té doby jsem ho viděl třikrát." Lidovky.cz: V nedávné době? TH: "Jednou na nějaké komisi pro Prahu 10, pak to byla rodinná akce, kterou domlouvaly manželky a jednou asi před týdnem."
Co nás zajímá: Na jaké komisi pro Prahu 10, kterou Tomáš Hrdlička zmiňuje v rozhovoru, byl a jak tam byl nominován? Zastupitelem byl v minulém volebním období, nyní by mohl maximálně být vylosovaný jako občan do komise pro nějakou zakázku. Nebo je za ODS v některé z veřejně nepřístupných komisí?

Celý text Olgy Richterové najdete zde.

Silná káva

MRTVÉ DOMY MĚSTA PRAŽSKÉHO
Matička Praha se ke svým památkám chová spíš jako macecha. Léto bylo ve znamení protestů proti zbourání domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, jehož demolice byla navzdory oponentuře odborníků povolena ministryní v demisi. Václavské náměstí sice patří jako celek do pražské památkové rezervace, zapsané na seznam UNESCO, ale o jeden dům více nebo méně... zato o 129 parkovacích míst více. No nekup to, když bych to měl jinak 60 metrů od metra do kancleláře!

Otázku neutěšeného stavu chátrajících domů v centru města dosatala do středu mediální pozornosti na konci srpna skupina  squaterů, kteří se pokusili zabydlet deset domů. Akcentují bezzubost skutečné památkové péče v Praze i absenci sociálního bydlení (což je problém celorepublikový). "Mrtvé domy města pražského" na chvíli ožily, jak popisuje Alena Rybníčková: "V sobotu 31.8. po Praze probíhaly koncerty, diskuze, výstavy i workshopy. V běžně nepřístupných prostorách krásných starých domů jste se mohli nechat zadarmo ostříhat, namasírovat nebo si nechat zašít kalhoty. Proti dvěma desítkám squaterům na Pohořelci nastoupilo asi 40 policejních těžkooděnců se psy - navzdory protestům přihlížejících."

Proč v místech, kde se metr prostor prodává okolo 130 000 korun, leží domy jen tak ladem? Čím dříve spadnou, tím rychleji se může postavit nový objekt, nezatížený památkovou ochranou. Národní památkový ústav, který je odborný garant památkové péče, má ale pouze poradní hlas. Konečné slovo má památkový odbor na magistrátu, jehož rozhodnutí bývá často ve prospěch investora.
A jak se k této situaci staví městská část, do které domy spadají? Na zářijovém zasedání Prahy 1 byl předložen návrh, aby zastupitelstvo převzalo zodpovědnost k odsouhlasení demolic funkčních budov v centru města (Michaela Valentová, SZ). Celkem pro návrh hlasovali 4 zastupitelé z 35, takže developeři mohou být klidní: stačí trochu vody do základů budovy a můžeme si postavit vyšší mrakodrap než má Krno.

Dobré zprávy

KDO MÁ NOHY, PLOUTVE NEBO KŘÍDLA...
... potěší ho zpráva, že Praha schválila Oddělení pro bezmotorovou dopravu na magistrátu. "Hlavní náplní tohoto oddělení by měla být činnost zaměřená zejména na podporu pěší dopravy, cyklistické dopravy a bezbariérové dopravy/.../" (viz důvodová zpráva HMP). Je to důležitý přerod v uvažování Prahy nad přesunem lidí z místa na místo - i nohy jsou dopravní prostředek a jako takový potřebují trasy, po kterých se můžou přesouvat, a místa, kde je lze parkovat. Po oživení náplavek se zkusmo na pár víkendů otevírá Smetanovo nábřeží pro pěší, mluví se i o zlidštění magistrály. Doufejme, že primátor Hudeček nezůstane jen u slov, ale pomůže konečně vyladit Prahu.
 

Kalendář a tipy


14.9. Oživlé nábřeží - víkend první
Po dlouhém vyjednávání se zdařila spolupráce Auto*matu s radou HMP, která Smetanovo nábřeží otevírá kulturním radovánkám. Pojďte se podívat, jakou akci pro nás upekli. První sobota je kulinářská a degustační. Držíme automatím kolegům palce, ať jsou úspěchy poslední doby energií do dalšího fungování!

Pokračuje velká podzimní cyklojízda odpoledne...
Sraz na Václavském náměstí v 15h. Proč ten Václav vlastně ještě nesedí na kole?
... a muzea v noci
Třeba na historická kola v Technickém muzeu. Nebo párou poháněná kolečka výtopny na Zlíchově. Kdo nechce mít o kolečko víc, může navštívit galerii, kdo se cítí vyčerpán, zavoní pro něj letenské muzeum kávy.

19.9. Termín příštího jednání zastupitelstva Hlavního města Prahy
Návrh programu je nabitý k prasknutí, čili, jak radí matadorka zasedání Kristýna Opletalová, vezměte si spacáky a termosky. Ale komiksy můžete nechat doma, zábava zaručena!
Další data jednání dostupná zde.

21.9. Chcete zažít město jinak?
Další pokračování seriálu sousedských slavností, aneb i Praha je vlastně jen velká vesnice. Stačí poznat své nejbližší okolí. Odvážlivci, kteří se nebojí vypravit za hranice své čtvrti, ať pustí uzdu dobrodružným pudům na Smetanově nábřeží - bude uzavřeno pro auta a připraveno pro ty, kteří se v místě  bydliště realizovat nemůžou.

21.-22. 9. a 26.-29. 9. Festival Živé město na Praze 6
Na jaře ožívá příroda, v září Praha. Na šestce to budou dvorky, zahrádky a nádraží. Těšit se můžete i na bleší trh, komentované procházky nebo promítání filmů.

25.9. Rozhovory o demokracii   
Sdružení Vraťte nám stát!, jehož je Pražské fórum členem, pořádá pravidelný cyklus debat. V průběhu dalších měsíců připraví sérii diskusí se zajímavými hosty z domova i zahraničí, kteří budou diskutovat o projevech, nedostatcích, možnostech a šancích, které demokracie nabízí pro soudobá neklidná a nespokojená společenství.

Žijeme v tom společně!

Rozčílila vás Silná káva? Potěšily vás Dobré zprávy?
Zapojte se a podpořte aktivity pro transparentní a odpovědný magistrát.
Pomoci můžete finančním příspěvkem, věcným darem či dobrovolnickou prací. A pokud se vám líbí náš zpravodaj, pošlete jej svým přátelům!
Máte otázku přímo na zastupitele? Pražské fórum pro vás připravilo průvodce divokými vodami magistrátu: Nebát se a mluvit.
Pomozte nám finančním darem
Aktuálně sháníme: výtvarníka. Kreslíte rádi? Dáme vám tužku, papír a téma:)


Vaše dotazy, názory a připomínky uvítáme na adrese info@prazskeforum.cz.

Za měsíc u dalšího newsletteru se těší

  Tereza Kněžourková - Pražské fórum


Pražské fórum: Zaměřeno na magistrát!
www.prazskeforum.cz
info@prazskeforum.cz
Email Marketing Powered by Mailchimp