Copy

הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא

THE ISRAELI FORUM FOR SUSTAINABLE NUTRITION

תומכות.ים יקרים,

שמחים להזמין לפאנל בינלאומי בהשתתפותה של ד"ר דורית אדלר, נשיאת הפורום. כחלק מפעילותה לקראת פסגת המזון, הוזמנה ד"ר דורית אדלר להשתתף בפאנל שיעסוק בקידום דפוסי תזונה מבוססי מזונות שלמים ובריאים ותהליכי גידול ויצור מגוונים, תוך התאמה תרבותית ולמיקרו אקלים מגוונים. בניית סביבות מזון בריאות ונגישות לכול, משולבות בהדרכה לתזונה בריאה, הגבלת פרסום ושיווק מזון בפרט לילדים, גישה זהירה למוצרי מזון חדשים, תוך התחשבות בחלשים והתמקדות בנשים כמובילות שינוי.

הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא וד"ר דורית אדלר, הוזמנו בסוף 2020 להיות חלק מה ב UN Food System Summit Champions Net – אחת מזרועות האו"ם המסייעות להכין את פסגת מערכות המזון העולמית. זוהי קבוצה שמסייעת להוביל תהליכי דיאלוג בשיתוף כל בעלי העניין סביב מערכת המזון, תוך דגש על האוכלוסיות המגוונות, חקלאים ויצרני מזון קטנים, מיעוטים, חסרי מעמד כאשר המצפן לתהליך הינו השגת 
שבעה עשר יעדי הפתוח ברי הקיימא.

רוצים לדעת עוד על הפסגה העולמית למזון? כל הפרטים בהמשך המייל! 


מוזמנות ומוזמנים להירשם למפגש - 

המפגש יתקיים ביום חמישי, 10/06/2021, בשעה 16:00 באמצעות Zoom.

המפגש ללא עלות אך מותנה בהרשמה מראש.

המפגש מתקיים בשפה האנגלית.

יוני 2021
10
לחצו כאן להרשמה
הזמנה לאירוע השקה
 
מוזמנים לאירוע השקה למזכר שפרסם המכון למחקרי ביטחון לאומי בפברואר האחרון תחת השם "סביבה, אקלים וביטחון לאומי: חזית חדשה לישראל" - 13/06/2021 בשעה 16:00:
 

המזכר מנתח את ההשפעות של שינויי האקלים וסוגיות סביבתיות על הביטחון הלאומי, כשהוא מרכז התייחסויות של מומחים ישראלים שונים לשורה של שאלות כמו האם משבר האקלים מציב בפני ישראל אתגר קיומי? מדוע המזרח התיכון הוא אזור פגיע במיוחד מבחינת שינויי אקלים? כיצד יכולה הגברת השימוש באנרגיות מתחדשות לתרום לביטחון האנרגטי? מדוע הכרחי שמדינות האזור ישתפו פעולה על מנת להתמודד עם שינויי אקלים? ועוד.

חברי הפורום לתזונה בת קיימא תרמו פרק בנושא: ביטחון תזונתי וחוסן לאומי בעידן של אקלים משתנה. הפרק בוחן את התלות בין חוסן לאומי לבין אספקה סדירה של מזון בר־השגה, בטוח ובריא. בחינת מערכת יחסים זו נעשית לאור שינוי האקלים העולמי, הזעזועים הצפויים לחקלאות, ההפרעות לשרשראות אספקה, וכן בהקשר הישראלי ובהתחשב בכושר הייצור המקומי של ליבת התזונה המומלצת לאוכלוסיית המדינה.

באירוע ההשקה ישתתפו ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, פרופסור מנואל טרכטנברג ורב אלוף במיל' גדי איזנקוט שיפתחו את האירוע, וייערך פאנל של שעה וחצי עם מספר כותבי המזכר במהלכו נדון על האתגרים הביטחוניים שמציבים שינויי האקלים לביטחון הלאומי של ישראל, לרבות אלו הגיאופוליטיים, האנרגטיים, הדמוגרפיים, הצבאיים, כל מה שנוגע לביטחון תזונתי ועוד.

 אירוע ההשקה מרוכז על ידי תכנית מחקר חדשה במכון שבוחנת את ההשפעה של שינויי אקלים על ביטחון לאומי, וששמה לעצמה למטרה לחבר בין מומחי אקלים למומחי ביטחון כדי להבין את יחסי הגומלין בין התחומים, ולנתח אילו התאמות דרושות בתרחישי ייחוס, תכנון ותקצוב כדי להיערך להתמודדות עם השפעת שינויי האקלים על האתגרים הביטחוניים.
  
תכנית האירוע:
16:00-16:30: דברי פתיחה –
פרופסור מנואל טרכטנברג, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי
רב אלוף במיל' גדי איזנקוט, עמית מחקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי 
16:30-18:00: פאנל מומחים עם חלק מכותבי המזכר – משתתפות ומשתתפים:
  • פרופסור אלון טל, חוקר בחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב ומנהיג סביבתי ותיק
  • ד"ר דורית אדלר, נשיאת הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא והתזונאית הראשית של המועצה הלאומית הישראלית לביטחון תזונתי
  • ד"ר ויקטור ישראל, ראש אגף המחקר במשרד המודיעין
  • ד"ר מאיר אלרן, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי
  • ד"ר נורית גל, ראש תחום האנרגיה והתשתיות בארנסט אנד יאנג ועמיתת מחקר של כבוד בבית הספר לגיאוגרפיה ואיכות הסביבה של אוניברסיטת אוקספורד
מנחה: ד"ר קובי מיכאל, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, ואחד מעורכי המזכר
פסגת המזון העולמית (Food System Summit)
 
בספטמבר 2021 יכנס האו"ם, בהובלת המזכיר הכללי פסגת מערכות מזון -  Food Systems Summit בנוכחות ראשי מדינות. הפסגה נובעת מההבנה שללא שינויים משמעותיים במערכות המזון לא ניתן להתמודד עם משברי האקלים והסביבה, למגר את הרעב ואי הבטחון התזונתי, כמו גם להציל את המגוון הביולוגי, האוקיינוסים, לצמצם את אי השוויון ועוד, לאור ההשפעה של מערכות המזון על כל אלה כמו גם על הסכונים למגפות ומשברים עולמיים ומקומיים. הפסגה תעסוק בהצגת הכיוונים העתידיים של מערכות  המזון העולמיות על רקע מגפת COVID19 ובזיקה ליישום מכלול יעדי הפיתוח ברי-הקיימא 2030 (Sustainable Development Goals), זאת תוך שיתוף פעולה בין מדינות, ארגונים, סוכנויות ואזרחים.

כחלק מהערכות ישראל לפסגת מערכות המזון, מתקיים בימים אלה תהליך מכין, במסגרתו הוזמנו המדינות החברות לאתר ברמה המדינתית כיוונים ופתרונות עתידיים למערכת מזון להפכם לבריאות ובנות קיימא. לשם כך נתבקשו המדינות להוביל תהליך  מעגלי שיח לאומים רחבים והוליסטיים, שיידונו במערכות המזון הקיימות, מיפוי האתגרים, הפערים, היעדים ל 2030 והצגת דרכי פעולה ופתרונות אפשריים לאתגרי מגפות ההשמנה מחד, הרעב מאידך ומשברי האקלים מצד שלישי. הפתרונות הנדרשים חייבים להיות למען בריאות האדם והעולם.
הדיאלוגים מתקיימים בשלוש רמות: הלאומית, האזורית וברמה הבינלאומית. התוצרים ממעגלי השיח ישמשו להכנת התוצרים הסופיים של ה-Food System Summit, בכללם, הצהרת כוונות ישראל כמו שאר המדינות, בדבר כיווני פעולה למערכות מזון מיטביות, ולפיתוח תכנית לאומית בישראל. שותפים ליוזמה בישראל כל משרדי הממשלה, נציגי ארגונים מהחברה האזרחית, העירונית, חוקרים מהאקדמיה, החקלאות, התעשייה ועוד, ומובילה אותו פרופ' נגה קרונפלד-שור המדענית הראשית של המשרד לאיכות הסביבה. חברי הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא, ושותפים לאחת מזרועות האו"ם המכינות את פסגת מערכות המזון בספטמבר השנה,  שותפים להובלת המהלך המדינתי ולוקחים חלק פעיל בארגון הדיאלוגים ובהשתתפות בשולחנות הדיון. הדיונים יתקיימו במסגרת 3 מפגשים שידונו באתגרים, ביעדים ובחוזקות והפערים הנדרשים כדי להשיג את יעדי הפיתוח בר הקיימא.

עוד לפני התהליך המדינתי, קיים הפורום עוד בחודש פברואר food systems dialogues עצמאי, בו לקחו חלק בעלי עניין שונים ומגוונים סביב כל מערכות המזון בהרכב דומה לזה המתקיים בתהליך המדינתי, תוצרי הדיאלוג שימשו אבן הפינה להכנת הדיאלוגים המדינתיים המתרחשים בימים אלו, בהשתתפות 400 איש סביב 37 שולחנות שונים.
קישורים לסרטוני הסבר קצרים בני 2.5 דקות של דר. אגנס קליבטה, השליחה המיוחדת של האו"ם לנושא פסגת המזון:

 
קישור 1
קישור 2
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בפייסבוק
בקרו באתר בקרו באתר
Instagram Instagram
YouTube YouTube


This email was sent to <<כתובת אי-מייל>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
IFSN · HaIlanot 1 · Beit Aharon 40294​ · Israel

Email Marketing Powered by Mailchimp