Copy
Herkese merhaba!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yaklaşırken Hafıza bülteninin 9. konusu ‘Milli bayramların kutlanmasının durdurulması’. Lafı fazla uzatmadan Türkiye yakın tarihinde milli bayramların kutlanışının kısa tarihini aktardıktan sonra konu hakkındaki farklı görüşlere geçelim:


 • 29 Ekim başta olmak üzere 30 Ağustos, 23 Nisan ve 19 Mayıs’larda bayram resepsiyonlarının eskisi gibi yapılıp yapılmayacağı AK Parti hükümeti 2002’de göreve başladığından beri tartışma konusuydu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Çankaya’ya çıktığında ise fikirler alevlenmişti.
 • Bayramlarda ilk değişiklik, 2011’de gerçekleşti. 30 Ağustos 2011 için Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı’nca verilecek olan resepsiyonlar iptal edildi.

 • Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekim 2011’de yayımladığı genelgeyle Van depremi dolayısıyla 29 Ekim 2011’deki Cumhuriyet Bayramı tören geçişi ve resepsiyon faaliyetlerinin yapılmamasını istedi. Söz konusu iptal, ülke tarihinde Cumhuriyet Bayramlarının ilk iptal edilişiydi.

 • 19 Mayıs 2012’deki Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, Ankara dışındaki illerde sadece okullarda kutlanması kararı alındı. 

 • Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB)2012’de gönderilen bir genelgede ise çocukların 2üşümeleri’ gerekçe gösterilerek o yılki milli bayramaların eski usul stadyum kutlamaları yine iptal edilmiş oldu. 

 • 30 Ağustos 2012’deki büyük resepsiyon ise Cumhurbaşkanı Gül’ün rahatsızlığı sebebiyle gerçekleştirilmedi.

 • Türkiye geneli yayımlanan bir genelge ile resmi bayramların stadlarda kutlanması uygulaması tamamen kaldırıldı. Gerekçe olarak ‘vatandaşlarla iç içe kutlamalar yapılması amacı’ gösterildi.

 • 2015 ve 2016 yıllarında artan terör saldırıları ve kısmi sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı doğu illeri öne sürülerek meselenin üstü kapatıldı.

 • Danıştay, 2016 sonunda 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin kutlanmasını engelleyen ülke genelinde 2013’te yayımlanan genelgeyi iptal etti. 

 • Sonraki dönemde Valilik kararları ile toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasaklarına kurban giden milli bayramlar bir daha 2011 öncesi gibi kutlanmadı. Valiliklerin yasakları 2017’den itibaren her türlü basın açıklaması, pankart açma ve yürüyüşü engellemenin aracı haline geldi.

 • 2018 sonunda bir MEB kararıyla resmi tatillerde bayram kutlamaları ‘okullarla’ sınırlı olmak üzere geri döndü. Eski kararlar için bakanlık yetkilileri ‘Hiçbir art niyet yoktu’ açıklamasını yaptılar.


Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Bayramlar eskisi gibi stadyumlarda büyük törenlerle kutlanmalı mı?

Evet | Hayır
 


                   EVET                  
Özgür Demirtaş Akademisyen
Özgürlüğümü ve bağımsızlığımı bu bayrama borçluyum. Siz de öyle. 30 Ağustos Zafer bayramı kutlu olsun. Keşke yine eskisi gibi kutlayabilsek. En önemli milli bayramlarımızdan biri bu bayram. Kutlu olsun.
daha fazla okuyun ➤

Mustafa Armağan Yazar
M. Kemal'in 23 Nisan'ı çocuklara armağan ettim diye bir cümlesini bulamadıkları gibi gayri resmi olarak Himaye-i Etfal Cemiyeti ile Milli Eğitim Bakanlığının gayretiyle kutlanan çocuk bayramını neden kanunla bayram yapmadığını daaçıklayamıyorlar. Oysa Kenan Evren 1981'de yapıvermişti.
 daha fazla okuyun ➤

Nevşin Mengü Gazeteci

Uzun zamandır milli bayramlarda sokaklar sanki biri ölmüş gibi sessiz, bomboş oluyordu. Bu sene ilk kez bayramlar bayram gibi. Her yerde konserler var, gençler cıvıl cıvıl sokaklarda. Ne güzel.

 daha fazla okuyun ➤ 


                    HAYIR                   
Esat Eraslan Prof. Dr

Yıllardır olumsuz bir biçimde sürdürülen Milli Bayramlar, ülkemizi Doğu Bloğuna benzer bayramlar gibi gösterilmesi neden oluyordu.

daha fazla okuyun ➤

Ömer Dinçer Eski Milli Eğitim Bakanı

Özellikle 1940'lı yılların daha çok otoriter yönetim anlayışının ritüeli olarak ortaya çıkan bu ve benzeri türden kutlama şekilleri, modern dünyanın çok uzun zamandan beri terk ettiği şekiller. Tüm dünyanın şu anda üzerinde vurgu yaptığı husus, bireyin ve sivil toplumun potansiyelinin açığa çıktığı, kendi tarzlarını uygulamaya yöneldiği bir eğilimi ifade ediyor. Biz de Cumhuriyetimizin bu önemli simgelerini kutlama tarzında Cumhuriyet'in ruhuna uygun, daha modern bir yapı olması gerektiği kanaatini taşıyoruz. 

Bu sebeple 19 Mayıslarımızı daha görkemli, daha etkin bir şekilde kutlayacağız. Vatandaşlarımızın daha etkin katıldığı bir kutlama şekline dönüştürmeyi de arzu ediyoruz. Ama şu anda yaptığımız şey, konu üzerinde herhangi temel değişiklik değil. Biz mevcut kanun ve yönetmeliklerde herhangi bir değişiklik yapmaksızın sadece kanun ve yönetmeliklerde var olan önerilerin uygulanmasını talep ettik.

Bunun sebebi şu; özellikle 12 Eylül 1980 tarihinden itibaren değişik gerekçelerle bu kutlamalara bir takım eklemeler yapılmış ve giderek maliyeti artan ve özellikle de eğitimimizi olumsuz yönde etkileyen sonuçlar doğurmaya başlamıştır.

daha fazla okuyun ➤
Haftanın önerisi: Demokratik Reçeteler

Demokratik Reçeteler'i ortaya çıkarma amaçlarının "veganlara, hepçillere ve her keseye uygun olmasını beklesek de 'Masaya koyulan bir tabak nasıl demokratik olur?' sorusunu sormak" diyor Manifold ekibi. Severek takip ettiğimiz, gündem dışı birbirinden 'farklı' konuların adeta delik deşik edildiği hür fikirlerin mecrası Manifold'un farklı kültürden demokratik yemek tariflerinin yer aldığı reçeteler sayfasını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bref ekibi denedi, Hodan bir mükemmel!

Bu haftalık bizden bu kadar. Hafıza bültenlerinde ele alınmasını istediğiniz, adeta tarihe çentik atılsa iyi olur dediğiniz konu başlıklarını lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın.

Haftaya cumartesi başka bir Hafıza konusunda görüşmek üzere.

Twitter'da "milli bayramların kutlanması" anketimize katılın!
Twitter'da "milli bayramların kutlanması" anketimize katılın!
Instagram'da görüşlerinizi bildirin!
Instagram'da görüşlerinizi bildirin!
Önceki bültenlerimizi okuyun.
Önceki bültenlerimizi okuyun.
Copyright © 2020 Bref Bülten, Tüm hakları saklıdır.


Abonelik ayarlarını düzenle ya da abonelikten çık

Email Marketing Powered by Mailchimp