Copy

500 ZNAKŮ

Co právě čtou autoři INFO.CZ?
Inspirujte se glosami o 500 znacích.

Zobrazuje se Vám mail nesprávně? Otevřete si ho v prohlížeči

MILAN KUNDERA: ŽIVOT SPISOVATELE

JEAN-DOMINIQUE BRIERRE

Trochu mimo pozornost veřejnosti a hlavně ve stínu jiné biografie Milana Kundery vydalo loni nakladatelství Argo pojednání o životě a díle našeho skoro jistě nejslavnějšího žijícího romanopisce. Kundera je zde líčen jinak, než jak jsme zvyklí, ostatně autor knihy není Čech. A jsou v ní krásné pasáže, třeba ta o vztahu intimity a totalitního politického režimu: „Když soukromý rozhovor u vína je vysílán veřejně v rozhlase, co to znamená jiného, než že se svět změnil v koncentrační tábor?“

VRATISLAV
DOSTÁL

HORY V HLAVĚ

ROBERT MACFARLANE

Pár let stará prvotina britského spisovatele, milovníka přírody a horolezectví nese podtitul dějiny jedné fascinace. Macfarlane předkládá pozoruhodný obraz toho, jak se v průběhu pár staletí úplně otočil vztah lidí k horám. Z míst, která nás děsila a která jsme ve svých hlavách zabydlovali nestvůrami a nadpřirozenem, se stal symbol, jemuž nešlo odolat a který dodnes nutí lidi vydat se na nebezpečnou cestu. Možná překvapí, jak pozdě tahle proměna nastala a co všechno ji motivovalo. Macfarlane předkládá celou řadu faktů, postřehů i vlastních zkušeností z říše sněhu a ledu – míst, kde čas běží jinak a krása nabývá nečekaných podob.

LUKÁŠ
POSPÍŠIL

PROČ SPÍME

MATTHEW WALKER

Vzpomenete si na dny, kdy jste se špatně vyspali? Kdy vás někdo v noci budil, měli jste děsivé sny nebo jste třeba jen nemohli usnout? Jak byl váš následující den? Zkusím hádat… Byli jste unavení, potřebovali jste zvýšenou dávku kofeinu, měli jste větší chuť k jídlu. O tom, že spánek prospívá mozku i organismu, jste asi slyšeli. Z knihy Proč spíme si můžete doplnit informace o tom, jak poznat svůj chronotyp a pochopit jeho neměnný vztah s cirkadiánním rytmem těla. Dočíst se můžete i tom, jak se mění vzory spánku v průběhu života a proč nechat teenagery ráno dospat. A pochopíte, jak a v čem všem nás ovlivňuje změna na letní čas a proč by pro nás bylo super ho neměnit.

ANNA
BERÁNKOVÁ

ÚTEK DO DIVOČINY

JON KRAKAUER

Útěk do divočiny je kniha, ke které se vracím aspoň jednou ročně – byť třeba jen ke kapitole, ke dvěma. Aspoň malý kousek si – myslím – v sobě nese každý z nás: nechat svůj dosavadní život, sbalit do ruksaku pár základních věcí a odjet na Aljašku, do člověkem stále ještě nedotčené přírody, syrové a nespoutané jako z časů Jacka Londona. Příběh postavený na skutečné události sice nemá dobrý konec, k myšlence uskutečnit podobnou cestu – byť jinam, jinak, ale zkrátka vyrazit! – se ale po přečtení poslední stránky stejně neubráníte.


VOJTĚCH
KRISTEN

Partner newsletteru

Nové číslo magazínu INFO.CZ

Máme i další newslettery...

Originální reportáž každý týden. Roky praxe a zkušeností z terénu. Témata, která jsou vám blízká.

Páteční průvodce burzovním a byznysovým světem. Čísla, grafy, akcie, ale tak, že vás to bude bavit!

Líbil se vám dnešní newsletter? Nasdílejte ho svým přátelům!

Dostali jste tento newsletter od přátel a chcete jej taky odebírat? Zaregistrujte se!


Z odběru newsletteru se můžete odhlásit zde.

Copyright © 2020 INFO.CZ, Všechna práva vyhrazena.
INFO.CZ
Facebook INFO.CZ
Twitter INFO.CZ