Copy

500 ZNAKŮ

Co právě čtou autoři INFO.CZ?
Inspirujte se glosami o 500 znacích.

Zobrazuje se Vám mail nesprávně? Otevřete si ho v prohlížeči

AKO NAKŔMIŤ DIKTÁTORA

WITOLD SZABŁOWSKI

O Castrovi, Husajnovi, Aminovi, Hodžovi nebo Pol Potovi se toho napsalo už mnoho. Polskému novináři Witoldu Szabłowskému se ale povedlo přijít s jedním neotřelým pohledem – pětici diktátorů zachytil očima jejich osobních kuchařů. Ti ve službách obávaných vůdců 20. století strávili dlouhé roky, zažili jejich vzestupy i pády. Dozvíte se tak nejen, co rádi jedli, ale i jak se chovali ke svému nejbližšímu okolí a jak „tvořili dějiny“. Jejich chod svým kulinářským uměním ovlivnili právě i jejich kuchaři.

LUCIE
ŠTĚCHOVÁ

BUDOUCNOST LEVICE BEZ LIBERALISMU

P. DRULÁK, J. KELLER, M. STROPNICKÝ, I. ŠVIHLÍKOVÁ

 
Už nějaký čas se v Česku vede debata o krizi levice. Jedna její linka ohledává terén, který bychom si mohli pracovně nazvat konzervativní nebo tradiční levicí. Aktuálně tento prostor mapuje nový sborník. Jedna z jeho tezí zní takto: „Levice se od konce 60. let zaměřuje na politizaci rodiny, sexuality či řady společenských otázek. To ji pouze oslabuje, štěpí a odvádí od podstatných témat, jimiž je naopak důstojnost práce.“ To má možná něco do sebe, vždyť práce vždy byla klíčovým pojmem levice.
 

VRATISLAV
DOSTÁL

VYTĚŽENEJ KRAJ

VERONIKA BENDOVÁ

Hugo a Ira vyrážejí na obhlídku severních Čech. Hledají tu lokace pro natáčení televizního seriálu a na pozadí toho si jako bývalí partneři mimoděk vyjasňují svůj vztah. Je to svižný a jednoduchý příběh, „road movie“, projížďka po kraji, který každý vytěžil trochu jinak. Zaniklé obce, zaniklé naděje. Pokud vám mezi letošními nominacemi na Magnesii Literu nic nesedí, zkuste tuhle, která se do výběru dostala loni.

LUKÁŠ
POSPÍŠIL

PŘIŠEL BEFEL OD CÍSAŘE PÁNA

JIŘÍ KAMEN, PAVLA HORÁKOVÁ

Druhá světová válka je pečlivě probádaná a popsaná. První „velké válce“, která formovala 20. století a moderní podobu Evropy ale srovnatelně pozornosti věnováno nikdy nebylo. A kdo by o ní mohl mluvit lépe než ti, kteří se jí přímo účastnili. Kniha mapuje dopisy polní pošty a deníky českých vojáků a nabízí tak přesný pohled na to, jak konflikt vnímali oni sami. Od barvitých popisů po banality. Možná podobné dopisy psal z fronty domů i váš pradědeček…


JAN
PALIČKA


 

Partner newsletteru

Líbil se vám dnešní newsletter? Nasdílejte ho svým přátelům!

Dostali jste tento newsletter od přátel a chcete jej taky odebírat? Zaregistrujte se!


Z odběru newsletteru se můžete odhlásit zde.

Copyright © 2020 INFO.CZ, Všechna práva vyhrazena.
INFO.CZ
Facebook INFO.CZ
Twitter INFO.CZ