Copy

500 ZNAKŮ

Co právě čtou autoři INFO.CZ?
Inspirujte se glosami o 500 znacích.

Zobrazuje se Vám mail nesprávně? Otevřete si ho v prohlížeči

LISTOPÁD

ALENA MORNŠTAJNOVÁ

Co by se stalo, kdyby listopad 1989 skončil kontrarevolucí? Spisovatelka Alena Mornštajnová na příběhu jedné rodiny, kterou během jediné noci tragicky semele běh dějin, vykresluje fungování totalitního režimu a jeho destruktivní vliv na životy lidí, kteří v něm musí žít. Jsem porevoluční dítě a komunistický režim znám jen z vyprávění, spousta věcí je tak pro mě jen těžko představitelných. Nejen pro moji generaci je Listopád důležitou připomínkou, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí.

LUCIE
ŠTĚCHOVÁ

MARŤANSKÁ KRONIKA

RAY BRADBURY

Práce na novém čísle magazínu I, který na INFO.CZ vydáváme a jehož tématem bude cesta na Mars, ve mně vyvolala chuť opět si přečíst naprostou klasiku žánru od jednoho z otců zakladatelů moderního sci-fi Raye Bradburyho. I s ohledem na to, že děj „marťanských“ povídek se odehrává plus mínus v současnosti, je zajímavé číst, jak si před sedmdesáti lety autor objevování rudé planety představoval. A porovnat tyto představy s tím, kam za tu dobu dospělo naše poznání. Jistě, jde o fikci, ale i tak by některé pasáže mohly být mementem, jakých chyb se při skutečné kolonizaci Marsu vyvarovat.

JAN
PALIČKA

ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ

KATEŘINA TUČKOVÁ

Představte si, že stojíte v archivu ministerstva vnitra, prohlížíte si svazky STB a zjišťujete, jaký osud potkal vaše příbuzné. V díle Kateřiny Tučkové se hlavní postava Dora Idesová rozhodne zjistit více o životě své tety Surmeny, kterou StB vyšetřovala. Terézie Surmenová, zvaná Surmena, byla jednou ze žítkovských bohyň, které měly výjimečné schopnosti. Uměly léčit, poradit v nesnázích a prý „viděly do budoucnosti“. Jaké bylo jejich tajemství „božského umění‘ a jakým způsobem byla součástí toho všeho právě Dora Idesová?

ANNA
BERÁNKOVÁ

ŘÍŠE A PĚT KRÁLŮ

BERNARD-HENRI LÉVY

Poměrně útlá knížka francouzského intelektuála navazuje na otázky kulturně-mocenské dialektiky mezi východem a západem. Zkoumá, občas až brutálně pedantsky, historický nástup a karamboly několika vybraných civilizací – Číny, Ruska, Turecka, Íránu a Saúdské Arábie –, které si činí jistý morální nárok na světovou dominanci. Ve kterých případech jsou takové ambice oprávněné – a zejména, reálné? Je postavení Západu v ohrožení? Říše a pět králů je rozhodně zajímavý výlet za hranice myšlení naší euroatlantické „bubliny“.
 


VOJTĚCH
KRISTEN

Líbil se vám dnešní newsletter? Nasdílejte ho svým přátelům!

Dostali jste tento newsletter od přátel a chcete jej taky odebírat? Zaregistrujte se!


Z odběru newsletteru se můžete odhlásit zde.

Copyright © 2020 INFO.CZ, Všechna práva vyhrazena.
INFO.CZ
Facebook INFO.CZ
Twitter INFO.CZ